Płyta z windowsem dołączona do laptopa(?)

(Kamilek1993 14) #1

Witam wczoraj kupiłem laptopa z windows 7(http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo ... content_3c). Oprogramowanie i sterowniki wgrane wszystko sprawnie działa, ale nigdzie nie znalazłem płyty ani z windowsem ani ze sterownikami ani żadnej innej. Niby wszystko działa no ale jeżeli w przyszłości będę chciał na przykład zrobić format to przecież nie będę nowego windowsa kupował.

moje pytanie brzmi: Czy wszystko jest ok i zawsze tak jest czy po prostu może zapomnieli tych płyt włożyć? Do mojego starego komputera kupiłem windows osobno więc nie wiem jak to jest przy już zainstalowanym

(Kfirszt) #2

Witaj, niektórzy producenci laptopów rzeczywiście nie dają płyt instalacyjnych Windows. Najprawdopodobniej masz ukrytą partycję tzw. Recovery. Poszukaj w instrukcji luba w programach zainstalowanych fabrycznie aplikacji do tworzenia obrazu systemu na płytach DVD. Podobna sytuacja jest np. z laptopami HP i Lenovo.

(Kwalimir) #3

Jeżeli nie masz płyty z systemem to na dysku musi być ukryta partycja recovery,pokaże ci ją np.EASEUS Partition Master.Z takiej partycji możesz przywrócić komputer do stanu w jakim był po pierwszym uruchomieniu.Ponadto sterowniki powinny być na dysku twardym,nie wiem jak w przypadku Acera ale u mnie jest to folder o nazwie Toshiba,więc szukaj na dysku folderu o nazwie Acer,drivers lub podobnego.

(Juniorek) #4

Witam

acer nie daje płytek instalacyjnych, tak jak każdy inny producent...

jeżeli już coś to dają płytki recovery (asus)..

w acer`ze masz ukrytą partycję... spod windy możesz zrobić sobie kopie "startową", kopie systemu lub tylko kopie sterowników...

służy do tego oprogramowanie acer empowering... albo podobnie brzmiąca nazwa;p

pozdrawiam

(Maryś) #5

Zalecam zrobienie kopii systemu z ukrytej partycji na płytkach DVD.

Przyda się w przypadku awarii dysku twardego.

(MaRa) #6

Raczej nie ma płyty instalacyjnej, bo po co? Musi być jakaś opcja przywracania do stanu fabrycznego.

To system OEM, który jest przypisany do konkretnego sprzętu, tak jak oprogramowanie w komórce czy jakimkolwiek innym urządzeniu sterowanym mikroprocesorem. I nieco mniej kosztuje producenta niż te 400zł :smiley: