Płyty verbataim-problem

Witam! Mam następujący problem z płytami verbataim:

Kupiłem takie płyty, pisze na nich pojemność 4.7 GB ale jak sprawdzam lub chce nagrywać okazuje się że na płycie jest tylko 4.38 GB wolnego miejsca;/ o co chodzi?

Do nagrywania używam: Ashampoo Burning Studio 7.21

ps. Czym się różnią płyty DVD+R od DVD-R?

Gdyż to utacone miejsce przeznaczne jest na sesje początkowa i końcową oraz na info czy to płyta aduio,pliki itp.

Zajrzyj: http://www.plextor.com/english/support/faqs/G00051.htm

Witam:)

Format DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW. (Wikipedia)

Format DVD+R został opracowany przez koalicję firm zrzeszonych w organizacji DVD+RW Alliance w połowie 2002 roku. Mimo że do tej pory standard ten nie został zaakceptowany przez DVD Forum, jest obsługiwany przez około 90% odtwarzaczy DVD. W roku 2003 zaprezentowano technologię płyt dwuwarstwowych, które przy zastosowaniu standardu DVD+R umożliwiają zapis 8,5 GB danych na jedną stronę dysku. Technologia ta została wprowadzona przez producentów sprzętu w pierwszej połowie 2004 roku. (Wikipedia)

Reasumując:

Formaty DVD-R oraz DVD+R bardzo nieznacznie różnią się między sobą, choć oba są standardami jednokrotnego zapisu. Sposób użycia jest w obu przypadkach taki sam. Trzeba być jednak ostrożnym, jeśli chodzi o płyty DVD-R, ponieważ czyste nośniki mają dwa standardy. Ten, którego należy używać, nazywa się “DVD-R do użytku ogólnego”. Ten drugi nosi nazwę “DVD-R do authoringu” i z powodu innego składu nadaje się tylko do masteringu. Ten rodzaj płyt DVD-R nie jest zazwyczaj dostępny dla szerokiej publiczności. Płyty w formacie DVD-R odczytasz praktycznie w każdym czytniku czy odtwarzaczu DVD, nawet tym całkiem leciwym. :slight_smile: DVD+R jest nowym formatem i z jego kompatybilnością bywa różnie (ok. 80% kompatybilności).

Co do pojemności płyt (wszelkiego rodzaju) odsyłam do kalkulatora pojemności - http://kalkulator.jednostek.pl/danych .