Po aktualizacji bios się nie uruchamia

Mam problem, po aktualizacji biosa (AMI, płyta Gigabyte B75M-D2V, aktualizacja z F3 do F5) - wszystko działało, jako że w biosie ustawione był tryb IDE zmieniłem na AHCI i sformatowałem system (co było chyba błędem, bo mogłem najpierw zrobic przywracanie systemu, co prawidłowo zainstalowało by sterowniki AHCI), w trakcie formatowania usunąłem wszystkie partycje i po ponownym restarcie komputera w trakcie instalacji systemu, bios już się nie uruchomił.
Po wyciągnięciu baterii i resecie CMOS (przy pomocy zworki) udało się dwa razy uruchomić bios - w trakcie pierwszego uruchomienia próbowałem zainstalować system, jednak ze względu na problem z tablicą partycji, musiałem anulować instalację. Przy drugim podejściu załadowałem ustawienia fabryczne biosu i już teraz nie mogę znów wywołać biosu, by pozmieniać ustawienia.
Wykluczyłem problem z baterią, jutro postaram się wykluczyć problem z pamięcią RAM. Czy macie jeszcze jakieś sugestie nim całkowicie wymienię płytę na nową??

Bios nim się uruchomi to “sprawdza,Wywołuje” najpierw procesor następnie grafikę. Sprawdź to.

wątpie by była to wina procesora, a grafikę mam tylko zintegrowaną

Nie masz wiele możliwości. Zwarcie na chwilę CLR_CMOS (przy odłączonym komputerze od prądu!), restart, wejście do BIOSu > zakładka Exit > tam wybrać Load Optymized Defaults > F10 > restart. Ponownie zatrzymać start na BIOSie (Delete) i zmienić niezbędne ustawienia dla bootowania i trybu pracy dysku. Sprawdzić czy się da instalować system.

1 polubienie

w tym sęk, że zwarcie CLR_CMOS czy też wyciągnięcie baterii nie uruchamia biosu. może na noc zrobię to jeszcze raz i zobaczę jutro - może potrzeba więcej czasu, choć robiłem próby godzinne i dwa razy się udało, a później po wybraniu ‘Load Optymized Defaults’ już się bios nie ładuje (odłączyłem wszystkie dyski, został tylko procesor, ram i zasilanie)

Aż dziwne by HDD / SSD popsuło Bios/UEFI.

Mam nadzieję, że problem rozwiązałem - okazało się że bios nie wstawał przez pamięci RAM, w wyniku aktualizacji BIOS’a płyta nie chciała z nimi współpracować, jak również działała tylko jedna szyna. Zdobyłem inną pamięć, na której udało się uruchomić biosa i wgrać system. Następnie dokonałem ponownej aktualizacji biosa i moje poprzednie kości znów były wykrywane. Dziwna sprawa.

a tak poza tematem, w biosie jest opcja ‘Performance enhance’, która ustawiona była na Turbo - zmieniłem na normal; za co ta opcja w ogóle jest odpowiedzialna?

Cytat

Performance Enhance określa sposób pracy pamięci - od łagodnego po agresywny. https://lookaside.fbsbx.com pozwala ustawić metodę wyboru czasów dostępu - od automatycznego po ręczny (Auto, Quick, Expert).