Po aktualizacji Kubuntu 7.10 nie wstaje, GRUB error 15

(Mateusz 931) #1

Witam!

Dzisiaj znowu zainstalowałem Kubuntu 7.10. Pościągałem wszystkie aktualizacje (ponad 300Mb) .. zresetowałem i pobrałem potem znowu jakieś aktualizacje już trochę mniej Mb ok. 50 z FF i językiem. Chciałem zrestartować kompa. Więc dałem uruchom ponownie. I nagle pojawił mi się czarny ekran. Czekałem chwilę i nacisnąłem reset na obudowie. Kiedy przez GRUB chciałem włączyć Linuxa pojawił się błąd

Error 15

Nie można znaleźć pliku (tylko po ang)

Kurcze no co jest ? Znowu wszystko od początku :confused: Czy da się jakoś przywrócić ?

Oj coś nie najlepiej układają mi się początki z linuxem :confused:

(matiit) #2

Pewnie się kernel do końca nie zaktualizował…Jest błąd w pliku /boot/grub/menu.lst

Chodzi o linijkę kernel (z Ubuntu) jest coś takiego;

kernel /boot/kernel26-ubuntu100-tysiąć-generic, a takiego pliku nie ma w /boot, zamiast niego jest kernel26-ubuntu101-ipółtysiąca-generic, trzeba więc zmienić w tym menu.lst ścieżkę do kernela…

Ciężko mi to wytłumaczyć ale to jest na prawdę proste… choć zdaję sobie sprawę że dla początkujących to czarna magia.

(Mateusz 931) #3

Na prawdę nic nie zrozumiałem z Twojego postu oprócz tego że coś trzeba podmienić. Po aktualizacji kiedy to już się wgrywa wyskakiwał i przy pierwszej i przy drugiej jakiś błąd jakby nie mogło zainstalować. To przy różnych stadium procentowych.

Krok po kroku jakbyś mógł.

(matiit) #4

Nie da się krok po kroku bo to zalezy od tego jak wygląda Twoje /boot i menu.lst :slight_smile:

(Mateusz 931) #5

No to gdzie sprawdzić/boot i menu.Ist

Może to pomoże. Mój GRUB wygląda tak samo jak na tym screenie.

http://reve51.files.wordpress.com/2007/09/grub.jpg

Ale to chyba nic do tematu :confused:

(matiit) #6

Ładujesz LiveCD… montujesz partycje z ubuntu i pokazujesz co się znajduje na /boot…i w pliku /boot/grub/menu.lst…

(Fisiu) #7

Żeby odczytać menu.lst wcale nie trzeba żadnych dodatkowych narzędzi. destroy , Na tym screenie co podałeś, wystarczy wcisnąć klawisz “e”. Wtedy zaczniesz edytować menu odpowiedzialne za uruchomienie ubuntu. Pod ramką masz opis, co jaki klawisz robi. Wystarczy w linii zaczynającej się od kernel, zamienić ścieżkę /boot/vmlinuz-coś_tam na /vmlinuz. W lini poniżej zamiast /boot/initrd-coś_tam na /initrd.img. Powinno to po edycji wyglądać mniej więcej tak

root (tu nic nie zmieniasz)

kernel /vmlinuz root=Tu też nic nie zmieniasz

initrd /initrd.img

Jeśli tak zakończysz edycję, to po wciśnięciu klawisza “b” powinien się uruchomić system.

(matiit) #8

Pytanie czy ubuntu tworzy symlinki do vmlinux i initrd.img.

(Mateusz 931) #9

Zastosowałem się do porady Fisiu

Zmieniłem tak

I wiele innych kombinacji np.

Ale nie wstaje. Dalej to samo - Nie może znaleźć pliku.

Zaraz sprawdzę twoją poradę matiit

(.:WiejkuciK:.) #10

Ewentualnie możesz użyć programu mbr restore.

(Mateusz 931) #11

Zainstalowałem jeszcze raz Kubuntu… i tak nic tutaj jeszcze nie miałem.

Tylko teraz aż się boję pobrać aktualizację :stuck_out_tongue:

(Zbigniew 1962) #12

No jak aktualizujesz coś, a nie wiesz co robisz no to nie rób aktualizacji… poczytaj trochę o aktualizacjach i dopiero się za to bierz… bo tak to się to mija z celem :wink:

(Mateusz 931) #13

Wyświetla mi się okienko

“Dostępnych jest 166 uaktualnionych pakietów”

I myslałem, że wszystko dobrze samo pobiera.

(Zbigniew 1962) #14

Owszem pobiera, lecz jak nie wiesz co pobiera to lepiej nie pobieraj :wink:

(Fisiu) #15

destroy , Coś nie do końca zrobiłeś tak jak napisałem.

root (hd0,5)

kernel /boot/ vmlinuz root 

initrd boot/initrd.img

Dlaczego druga linijak konczy się na root, przecież pisałem, że ma być root =Tu też nic nie zmienieniasz. Powinieneś mieć coś w stylu root=UUID=jakieś_literki_i_cyferki ro

Najlepiej jak sobie podejrzysz teraz, na nowym systemie jak ten plik (/boot/grub/menu.lst) dokładnie wygląda, żeby w razie zaktualizowania kernela można było spokojnie uruchomić system.

(Zbigniew 1962) #16

Nie jakieś literki i cyferki tylko realna nazwa partycji np

kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda7 ro

Bez tego system, a raczej kernel nie wystartuje…

(Mateusz 931) #17

Tak muszę sobie to gdzieś zapisać.

Kurcze chciałem zmienić jakoś szatę graficzną GRUB’a. Czytałem poradniki ale jest kawał roboty. Musze jakieś obszerne poradniki poczytać bo jeszcze malutka wiedzaa :stuck_out_tongue_winking_eye:

(matiit) #18

Ja korzystam z gfxboot.

Dla Ubuntu opis:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208855

(Fisiu) #19

zielonylinux , zmaiast /dev/sdx w ubuntu jest bodajże nazwa partycji jako uuid. Zresztą można łatwo sprawdzić dowiązania

ls /dev/disk/by-uuid/ -l

Aczkolwiek ścieżka podana jako /dev/sdx też się może sprawdzać. Nie wiem dokładnie nie używam/używałem ubuntu :wink: