Po aktualizacji Kubuntu 7.10 nie wstaje, GRUB error 15

Witam!

Dzisiaj znowu zainstalowałem Kubuntu 7.10. Pościągałem wszystkie aktualizacje (ponad 300Mb) … zresetowałem i pobrałem potem znowu jakieś aktualizacje już trochę mniej Mb ok. 50 z FF i językiem. Chciałem zrestartować kompa. Więc dałem uruchom ponownie. I nagle pojawił mi się czarny ekran. Czekałem chwilę i nacisnąłem reset na obudowie. Kiedy przez GRUB chciałem włączyć Linuxa pojawił się błąd

Error 15

Nie można znaleźć pliku (tylko po ang)

Kurcze no co jest ? Znowu wszystko od początku :confused: Czy da się jakoś przywrócić ?

Oj coś nie najlepiej układają mi się początki z linuxem :confused:

Pewnie się kernel do końca nie zaktualizował…Jest błąd w pliku /boot/grub/menu.lst

Chodzi o linijkę kernel (z Ubuntu) jest coś takiego;

kernel /boot/kernel26-ubuntu100-tysiąć-generic, a takiego pliku nie ma w /boot, zamiast niego jest kernel26-ubuntu101-ipółtysiąca-generic, trzeba więc zmienić w tym menu.lst ścieżkę do kernela…

Ciężko mi to wytłumaczyć ale to jest na prawdę proste… choć zdaję sobie sprawę że dla początkujących to czarna magia.

Na prawdę nic nie zrozumiałem z Twojego postu oprócz tego że coś trzeba podmienić. Po aktualizacji kiedy to już się wgrywa wyskakiwał i przy pierwszej i przy drugiej jakiś błąd jakby nie mogło zainstalować. To przy różnych stadium procentowych.

Krok po kroku jakbyś mógł.

Nie da się krok po kroku bo to zalezy od tego jak wygląda Twoje /boot i menu.lst :slight_smile:

No to gdzie sprawdzić/boot i menu.Ist

Może to pomoże. Mój GRUB wygląda tak samo jak na tym screenie.

http://reve51.files.wordpress.com/2007/09/grub.jpg

Ale to chyba nic do tematu :confused:

Ładujesz LiveCD… montujesz partycje z ubuntu i pokazujesz co się znajduje na /boot…i w pliku /boot/grub/menu.lst…

Żeby odczytać menu.lst wcale nie trzeba żadnych dodatkowych narzędzi. destroy , Na tym screenie co podałeś, wystarczy wcisnąć klawisz “e”. Wtedy zaczniesz edytować menu odpowiedzialne za uruchomienie ubuntu. Pod ramką masz opis, co jaki klawisz robi. Wystarczy w linii zaczynającej się od kernel, zamienić ścieżkę /boot/vmlinuz-coś_tam na /vmlinuz. W lini poniżej zamiast /boot/initrd-coś_tam na /initrd.img. Powinno to po edycji wyglądać mniej więcej tak

root (tu nic nie zmieniasz)

kernel /vmlinuz root=Tu też nic nie zmieniasz

initrd /initrd.img

Jeśli tak zakończysz edycję, to po wciśnięciu klawisza “b” powinien się uruchomić system.

Pytanie czy ubuntu tworzy symlinki do vmlinux i initrd.img.

Zastosowałem się do porady Fisiu

Zmieniłem tak

I wiele innych kombinacji np.

Ale nie wstaje. Dalej to samo - Nie może znaleźć pliku.

Zaraz sprawdzę twoją poradę matiit

Ewentualnie możesz użyć programu mbr restore.

Zainstalowałem jeszcze raz Kubuntu… i tak nic tutaj jeszcze nie miałem.

Tylko teraz aż się boję pobrać aktualizację :stuck_out_tongue:

No jak aktualizujesz coś, a nie wiesz co robisz no to nie rób aktualizacji… poczytaj trochę o aktualizacjach i dopiero się za to bierz… bo tak to się to mija z celem :wink:

Wyświetla mi się okienko

“Dostępnych jest 166 uaktualnionych pakietów”

I myslałem, że wszystko dobrze samo pobiera.

Owszem pobiera, lecz jak nie wiesz co pobiera to lepiej nie pobieraj :wink:

destroy , Coś nie do końca zrobiłeś tak jak napisałem.

root (hd0,5)

kernel /boot/ vmlinuz root 

initrd boot/initrd.img

Dlaczego druga linijak konczy się na root, przecież pisałem, że ma być root =Tu też nic nie zmienieniasz. Powinieneś mieć coś w stylu root=UUID=jakieś_literki_i_cyferki ro

Najlepiej jak sobie podejrzysz teraz, na nowym systemie jak ten plik (/boot/grub/menu.lst) dokładnie wygląda, żeby w razie zaktualizowania kernela można było spokojnie uruchomić system.

Nie jakieś literki i cyferki tylko realna nazwa partycji np

kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda7 ro

Bez tego system, a raczej kernel nie wystartuje…

Tak muszę sobie to gdzieś zapisać.

Kurcze chciałem zmienić jakoś szatę graficzną GRUB’a. Czytałem poradniki ale jest kawał roboty. Musze jakieś obszerne poradniki poczytać bo jeszcze malutka wiedzaa :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja korzystam z gfxboot.

Dla Ubuntu opis:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208855

zielonylinux , zmaiast /dev/sdx w ubuntu jest bodajże nazwa partycji jako uuid. Zresztą można łatwo sprawdzić dowiązania

ls /dev/disk/by-uuid/ -l

Aczkolwiek ścieżka podana jako /dev/sdx też się może sprawdzać. Nie wiem dokładnie nie używam/używałem ubuntu :wink: