Po co dodatkowa karta sieciowa, dźwiękowa?

Witam wiem, że głupie pytanie ale nie znam się na tym i nie wiem. Po co karta sieciowa i dźwiękowa ? Dla kogo takie coś ? Czy wam wystarczają kart zintergowane z płytą ?

Dodatkowe karty dźwiękowe oferują większe możliwości w przypadku produkcji dźwiękowej. Doceniają to głównie raperzy i inne osoby tworzące muzykę, gdzie standardowa karta dźwiękowa może nie dać rady. W przypadku kart sieciowych chyba nie ma zastosowania. Kupuje się jeśli nie ma wbudowanej. W przypadku kart kablowych. W przypadku wifi masz wiele różnych zabezpieczeń, standardów połączeń więc tu szerszy temat. Im nowszy standard tym lepsza prędkość, mniejsze opóźnienia i pewnie też zasięg działania. W przypadku kablowych kart sieciowych w zasadzie w grę wchodzi tylko maksymalna obsługa przesyłu. Obecnie 10Gb/s. 1Gb/s stał się w zasadzie już standardem.

Co do karty sieciowej (rozumiem że mówimy o przewodowej sieciówce) to w zasadzie jedyny przypadek gdy przydaje się dodatkowa karta to gdy masz neta podpiętego przewodowo i chcesz go udostępnić przewodowo innemu komputerowi lub gdy chcesz zrobić z komputera router.

Ewentualnie gdy masz sieć zbudowaną w oparciu o inną infrastrukturę niż typowa skrętka (lub chcesz sobie taką sieć stworzyć) to potrzebujesz specjalnej karty sieciowej która będzie pracowała w danej infrastrukturze.

Natomiast co do dodatkowej karty dźwiękowej można znaleźć więcej zastosowań, dla przykładu:

  1. Jeśli twoja zintegrowana karta dźwiękowa obsługuje mała ilość kanałów a chcesz podłączyć zestaw głośnikowy z większa ilością kanałów wtedy kupujesz kartę obsługującą więcej kanałów, np. masz kartę w systemie 5.1 i głośniki w systemie 7.1.

  2. Masz tylko 1 kartę dźwiękową a chcesz aby jednocześnie pracowały 2 programy odtwarzające dźwięk (np. gra i jakiś odtwarzacz multimedialny) i chcesz aby jeden z nich dawał dźwięk na słuchawki a drugi na głośniki, najłatwiej to osiągnąć mając 2 karty dźwiękowe (zwiększając ilość kart można zwiększać ilość takich kombinacji).

  3. Cenisz sobie wysoką jakość dźwięku (i masz wysokiej jakości zestaw audio/słuchawki do których chcesz podłączyć komputer), jedynie instalując porządną kartę muzyczną (nie jakąś zwykłą dźwiękówkę) usłyszysz znacznie wyższą jakość dźwięku z wszystkimi drobnymi jego detalami.

  4. Jeśli chcesz podłączyć do komputera jakieś źródło dźwięku (np. TV) poprzez połączenie cyfrowe (kabel SPDIF elektryczny lub optyczny TosLink) by nagrywać z niego dźwięk a twoja karta dźwiękowa nie ma takiego wejścia dźwięku to musisz kupić kartę która je ma (w przypadku niektórych kart można podłączyć takie dodatkowe złącza wyprowadzone na osobnym na śledziu).

Sam osobiście w stacjonarce zainstalowałem sobie profesjonalną kartę muzyczną aby cieszyć się pełnią jakości dźwięku.