Po co nadawac class i id jednocześnie?


(system) #1

Witam. Mam pytanie. Często widuję na stronach że przykładowo do jednego diva jest przypisane class i id na raz, co ma na celu taki zabieg? nie można by zrobić tylko id lub tylko class?


(system) #2

Można dać samo ID lub class, bywa jednak że wygodniej jest przypisać podstawowe rzeczy pod ID a resztę którą ma kilka div'ów pod class.


(_chris_) #3

bywa przydatne... :smiley:

przy pomocy id nadajesz właściwości tylko temu jednemu div-owi (elementowi), przy pomocy class możesz nadać te same właściwości wielu różnym elementom.

Czyli, np. przez class nadajesz np. taki sam krój czcionki dla różnych elementów, a poprzez id różne kolory tej czcionki dla tych poszczególnych elementów...


(Sitemaster) #4

A wiesz czym się różni id od class?

Powodów moze być conajmniej kilka i to diametralnie różnych np

-optymalizacja, żeby nie powielać kodu (skoro istnieje odpowiednia klasa, to po co to samo wrzucać dodatkowo do identyfikatora?)

-nieprzemyślana budowa (czasem jest wręcz odwrotnie, to co można zrealizować w jednym elemencie niektórzy rozbijają na x zupełnie zbędnych podelementów)

-modyfikacja (identyfikator może zawierać domyślne ostylowanie elementu, które modyfikujesz w locie różnymi klasami)


(Pj) #5

class stosuje się do nadania stylu, id nigdy nie powinno się dublować ze względu że jest to identyfikator bloku do którego możesz się odwoływać z poziomu JS i robić na nim cuda

Jak przypiszesz kilku blokom to samo ID to z poziomu JS / ajax nie będziesz mógł nad nimi panować :frowning: