Po co w routerze wifi kilka antenek?


(Mateusz Sko) #1

Panowie dziś w szkole na lekcji sys. op. i kom. nauczyciel zapytał po co w bezprzewodowym routerze jest montowane kilka antenek. Po kilku minutach znalazłem to: "...router 802.11n może być wyposażony nawet w 3 anteny, używane jednocześnie do obsługi pojedynczego połączenia, co owocuje wzrostem szybkości. Jeśli router ma tylko jedną antenę, przesyła dane z szybkością 100 Mbit/s." Nauczyciel powiedział że to prawda ale chciałby żeby mu to wytłumaczyć w bardziej "fizyczny" sposób... #-o Ma ktoś jakieś pomysły?? :?: :?: :?:


(system) #2

Kilka antenek to tzw. MIMO

Dlaczego MIMO? (za pl.Wikipedia.org)


(Wiktor 1996 96) #3

powiedz po to żeby był lepszy sygnał


(Bolo92) #4

To nie do końca prawda, bo te same antenki nie zwiększą pola działania WiFi, lecz jedynie na "swoim" obszarze zwiększą jakość półączenia i dużo mniejsze prawdopodobieństwo tzw. martwych punktów, do tego posiadają trzy antenki i mając parę laptopów można ustawić antenki tak aby mniej więcej były nakierowane polem promieniowania w kierunku laptopów.

Dajmy jedna równolegle do ziemii(dookólne promieniują prostopadle do swojego położenia) czyli lepszy zasięg byłby na II piętrze i na parterze licząc iż router stoi na I piętrze, jak antenki by stały pionowo.

Druga idzie lekko skrzywiona ku jednej ze stron, aby rozsyłała sygnał bardziej skupioniowo na jakąś tam część ogrodu i kolejna analogicznie do tej drugiej w inną stronę ogrodu.


(bachus) #5

Temat jest dość złożony...

Pytanie profesora ze szkoły może mieć dwie odpowiedzi:

  • tak, jak już Ci napisano - zwiększa to "pole rażenia". To tak, jak strzelanie - duższa szansa, że jak jednocześnie wystrzelisz w kilku kierunkach, to kogoś trafisz :wink:

  • w przypadku sieci "n" z zastosowaniem MIMO przez kilka anten można przepuścić kilka kanałów transmisji (nadaje kilka źródeł i kilka odbiera), co w teorii może nawet dać 300Mbit. Przez jedną rurę nawet pod dużym ciśnieniem nie przepuścisz tyle, co przez 3 rury jednocześnie.


(Manian) #6

802.11 "N" to najnowszy ze standardów IEEE dotyczących sieci bezprzewodowych.

Zapraszam do lekturki:


(Ferdek31) #7

ano tylko po to, żeby ktoś na tym zarobił bo w praktyce to nic nie daje, tzw. MIMO to coś podobnego jak w pamięciach słynny "duo channel" co miał straszny wzrost wydajności zapewnić ale wynalzcy tego zapomnieli o pozostałej konfiguracji komputera i praktycznie dawało to 5% wzrost wydajności podobnie jest z tą technologią