Po czym poznać,ze pada twardy dysk?

Pytam ponieważ sprawnośc mojego dysku wg.programu HDD Health wynosi 6%.Dysk to Samsung HD 161HJ.Myślałem,ze może program żle odczytał,ale inny program,HDD Life pokazuje " CRITICAL",czyli coś nie tak.

Hej!

No raczej nie jest to normalne… zrób sobie kopię danych na wszelki wypadek.

Może defragnemtacja coś pomoże, może wyłączenie uszkodzonych sktorów.

Radzę ci zobaczyć jakimś programem do diagnostyki dysków.

Na przykład HD Tach 3.0

Zrobiłęm mu test programem HD Tach.Kliknąłem na Long bench(32mb zones).Tak to wyszło:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … ac163.html

jeśli ktoś wie o co w tym chodzi to proszę o wytłumaczenie.Dzięki

W tych miejscach gdzie czerwone linie spadają do zera i prawie zera jest problem z odczytem danych z dysku (prędkość odczytu prawie zerowa) Czyli są to miejsca na dysku, które już nie przechowują informacji.

Jest wielka szansa, że takich miejsc pojawi się (może nawet i nagle) więcej i… domyśl się, nie chce ci psuć humoru na noc.

To tak ogólnie i w skrócie.

Jest jeszcze na gwarancji,a to co miałem na dysku ważnego to mam juz w innym miejscu.A nie da się tego naprawić jakimis metodami chałupniczymi i tak,aby nie stracić gwarancji?

Znasz konstrukcje dysku twardego? I wymagania na temat precyzji wykonania? Talerze mają powłokę, której może zaszkodzić kilka pyłków, dyski produkowane są w warunkach w jakich żadna sala operacyjna nowoczesnego szpitala nigdy nie była. Ten test, którego wynik podałeś, oznacza, że nośnik w pewnych miejscach stracił swoje właściwości, takich napraw nie przeprowadza nawet producent dysku (wymiana talerzy - wartość między 60-80% nowego dysku, do tego kalibracja, regulacja itp, itd.)

Możesz spróbować skasować partycje, zrobić pełen format, co może pomóc (nie musi) i to tylko na pewnien czas.

link do wykresu sie ‘popsul’, wiec nie widze, ale:

  1. spadek transferu nie oznacza padniecia dysku - byc moze benchmark nie mial dostepu do danych, np. tempy antywirusa lub innego programu dzialajacego w tle, pamiec wirtualna itp.

  2. jesli dysk nie jest uszkodzony mechanicznie (talerz lub glowice) mozna zrobic remap w MHDD

  3. skoro jest na gwarancji, to nalezy z niej skorzystac, czyli odeslac do sklepu

pare tygodni temu miałem problem że Windows mi się nie chciał załączyć,jedynie awaryjnie.W trybie awaryjnym zrobiłem mu format D partycji.Pomogło.Myślałem,ze to z pamięciami cos nie tak,ale teraz widzę,że to jednak dysk.Takze cedar , format juz przerabiałem.Wychodzi na to że zostaje tylko czekac i serwis.

Jeśli dysk jest na gwarancji i masz co do niego jakieś wątpliwości to nie warto się zastanawiać. Przenieś wszystkie dane i do serwisu.

Tylko jeszcze mi napisz czy oddać do serwisu w takim stanie jakim jest(bez formatu),czy sformatować dysk.Pytam,ponieważ po formacie sprawnośc dysku napewno wzrośnie i wtedy moga mieć jakieś wątpliwości co do reklamacji.

Jeśli będą uważali, że prędkość po formacie wzrośnie to sobie sami go sformatują i na to nie będziesz miał wpływu :wink: Oddaj tak jak jest teraz, wyczyść tylko dokładnie wszystkie dane i spisz wszystkie numery jakie są na dysku aby Ci nie podmienili dysku lub np. samej elektroniki w przypadku gdyby nie chcieli uznać reklamacji. Najlepiej zrób kilka dokładnych fotek.

OK dzieki tak zrobie.

A jakie są waszym zdaniem dyski najmniej awaryjne i w przystępnej cenie?

To już musisz poszukać opini w sieci. Uważaj na wadliwą serię seagate 7200.11, są one dostępne na np. allegro w bardzo ciekawych cenach. I nie daj się nabrać że mają zmienione oprogramowanie, przeróbki u producenta itp, itd.

Jeśli część symbolu to 7200,11 to trzymaj się z daleka z daleka. http://www.frazpc.pl/b/229702

Samsungi są dość awaryjne, ja polecam WD oraz Seagaty z serii 7200.10 lub 7200.12 tak jak kolega wyżej napisał 7200.11 trochę jest wadliwa

zrobiłem mu jeszcze test programem HD Tune.

  1. Pierwszy obrazaek to Error Scan.Nie chciało mi się juz czekac do końca testu bo odczyt był w pewnym miejscu 0,6MB/s

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 19f09.html

2.Drugi to Benchmark

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … fc6ee.html

Komentarze mile widziane :smiley:

nie ma czego komentowac, dysk sie sypie - te kilka badow wystarczy na gwarancje 8)

Popieram :slight_smile:

WD i IBM sa najbardziej podatne na bad sectory…

Skąd się urwałeś? Możesz przedstawić jakieś dowody potwierdzające Twoje niesamowite informacje?