Po ekranie śmierci i formacie windows xp długo sie uruchamia

Witajcie, po kilku minutach od włączenia komputera wyświetlał mi się niebieski ekran śmierci, a następnie komputer nie chciał się uruchamiać, reset nie dawał żadnego skutku. Jedyną radą było odczekanie kilkudziesięciu minut i wtedy komputer znowu się uruchamiał, po chwili ponownie niebieski ekran dawał o sobie znać. Zrobiłem format który w sumie już mu się należał. Po formacie komputer startuje bardzo długo.

Na samym początku tak jak było zawsze pojawia się taki ekran:

20100524012.th.jpg

Po sekundzie pojawia się coś takiego czego wcześniej nie widziałem:

20100524013.th.jpg

Później ekran robi się czarny i trzeba czekać przez kilka minut na pojawienie się białego paska na dole ekranu, który ładuje się w krótkim czasie, dalej jest już normalnie- pojawia się logo windows xp i sysytem się uruchamia.

Czy ktoś wie co może być przyczyną tak długiego uruchamiania się systemu?

To może być wina kolejności bootowania, czyli zapewne masz ustawione na pierwszy miejscu inne urządzenie(np., napęd) zamiast dysku twardego i w tym momencie jest sprawdzane czy w przypadku napędu nie ma bootowalnej płyty(co właśnie trwa chwilę) i po stwierdzeniu braku obecności nośnika dopiero przechodzi do startu z dysku twardego i rozpoczyna się uruchamianie systemu. Wejdź do biosu, strzałką w prawo przejdź do boot, potem strzałką w dół przejdź na device boot priority. Będziesz miał podświetloną pozycję 1st boot device(pierwsze urządzenie startowe) wciśnij enter, starzałką w dół przejdź na dysk twardy(nie pamiętam jak phoenix’y mają, oznaczony dysk twardy - chyba hdd), ponownie wciśnij enter, klawisz f10 i znowu enter.

Niestety, nie przyniosło to żadnych rezultatów. Nadal jest to samo.

Spróbuj jeszcze odłączyć całkowicie komputer od zasilania, otwórz obudowę kompa i wyciągnij baterię na 10 minut. Po 10 minutach włóż ją z powrotem, załącz komputer, wjedź w bios, ustaw datę i godzinę oraz to o czym pisałem wyżej i zobacz czy coś to dało.

nie instalowałeś jakiś sterowników do win aby obsługiwał RAID, albo biosu nowego

może RAID chce tylko abyś wszedł do ustawień i skonfigurował tam coś i będzie ok

Wyjąłem baterie na 10 min i zrobiłem tak jak mi podpowiadałeś, i nadal jest to samo. Na drugim zdjęciu jest ekran który nigdy mi się nie pojawiał a teraz widze go przy każdym uruchamianiu.

Nie instalowałem nowego biosu, chyba że moja 13-letnia siostra gdzieś wlazła i coś poprzestawiała bo ostatnio to ona więcej czasu spędzała przy tym komputerze.

Ten czarny ekran, to jest od raidu http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID. A zegarek się skasował, czy pokazywał właściwą godzinę?

Skasował się, ustawiłem wszystko i podczas włączania kompa wyświetlił się taki czerwony komunikat na ekranie po angielsku, nie pamiętam jak on brzmiał, ale chodziło w nim o to żeby nie wyłączać zasilania kiedy ustawienia biosu będą zapisywane.

A czy to może być wina źle podpiętej taśmy do dysku? Może jest podpięta odwrotnymi stronami?

Sprawdź, a się przekonasz…

wyłącz w biosie RAID

Taśme sprawdzałem, jest dobrze podpięta. A jak wyłączyć RAID?

Czy masz tylko jeden dysk?Czy więcej?

Jeden dysk.

Czy wyłączyłeś może zasilanie,czy ekran pojawił się “ni stąd ni zowąd?”

Ustawiłem date, wcisnąłem F10, następnie “y” i “enter” monitor zrobił się czarny i po chwili wyskoczył komunikat o którym napisałem wyżej. Nie wyłączałem zasilania, komputer była cały czas podłączony do sieci.

Wyłączyłem RAID, zniknął ten ekran z komunikatem, ale nadal trzeba czekać kilka minut zanim windows zacznie startować :confused:

Dodane 26.05.2010 (Śr) 22:29

W biosie w menu “Integrated Peripherals” jest opcja “SATA RAID Controller” przełączyłem na “disabled”

RAID jest wyłączony ale problem nie zniknął.

A co dzieje się w tym czasie,zanim windows odpali?

Właśnie nic, ekran robi się cały czarny i nic się nie dzieje, trzeba po prostu czekać aż pojawi się biały pasek stanu na dole ekranu, załaduje się i wtedy windows startuje. Trwa to około 3-4 minuty nie toważyszą temu żadne dźwięki ani zmiany na ekranie.

sprawdz czy dysk nie ma bad sektorów…

Możesz tozrobić programem hdtune w zakłdce error scan z odznaczoną opcją quick scan.

Zrobiłem scan hdtune i wyskoczyło mi 15 czerwonych kratek, pierwszy raz robiłem coś takiego i nawet nie wiem co to znaczy ani jak się tego pozbyć.