Po gimnazjum do jakiego liceum


(Sicu (Final)) #1

Nie mam pojęcia do jakiego liceum iść po gimnazjum..

Z zawodu chce zostać Grafikiem komputerowym...

Mieszkam w białymstoku ..

Na jakie przedmioty trzeba teraz przykładać największy nacisk?

Dużo zarabia taki grafik ?

Ile lat studiow ? Zaoczne ? czy nie...


(system) #2

Do najlepszego w okolicy :slight_smile: i studia zaoczne - to chyba nie dla ciebie... Chyba że masz za dużo pieniędzy.

W gimnazjum skup się na wszystkim, szczególnie matma i fiza, przyda się w liceum (bo jak na infe i pochodne to chyba profil mat-fiz, mat-inf w liceum).


(Mirekgw) #3

nie liceum a zastanowił bym się nad Technikum informatycznym - i kierunek - Grafika komputerowa ,przedmioty ścisłe to podstawa a przede wszystkim matematyka

Po technikum masz zawód i średnie a po ogólniaku tylko średnie.


(Kpc21) #4

matematyka, fizyka, plastyka, jeśli na informatyce uczycie się jakiegoś bardziej zaawansowanego edytora graficznego niż MS Paint to też informatyka

Natomiast jeśli chodzi o:

Jeśli ktoś ma wysokie oceny, to raczej głupio byłoby iść do technikum.


(Mirekgw) #5

To myślisz że w Technikum uczą się mniej zdolni , dodatkowo zdobywa zawód oprócz wykształcenia średniego , maturę i ma drogę otwartą na studia jeśli będzie chciał a przedmioty ścisłe są te same co w liceum.Syn chodzi do jednej z najlepszych szkół w regionie a jest to Technikum właśnie informatyczne .


(Sicu (Final)) #6

Chyba przekonacie mnie do tego Technikum informatycznego :stuck_out_tongue:

Wie ktoś ile zarabia taki grafik po TI bez studiow ?


(fiesta) #7

Młodzieży w główkach się wam już polasowało, skoro gimnazjalista zadaje pytanie o zarobki, nie mając zielonego pojęcia gdzie będzie pracował i co konkretnie robił (nie mówiąc o kompetencjach i umiejętnościach). Z takim podejściem to wylecisz z wielkim hukiem z pierwszej lepszej rozmowy kwalifikacyjnej.

Najpierw się czegoś naucz w konkretnej dziedzinie, pokaż co potrafisz zrobić, a dopiero potem się pytaj o zarobki !!

Dzisiejszy rynek pracy to naprawdę nie jest piaskownica :stuck_out_tongue:


(Sicu (Final)) #8

To może jakieś przykłady... Niech podadzą graficy, ile zarabiają, gdzie pracuję i z jakim stażem ... bym był wdzięczny :wink:


(Kpc21) #9

W naszym regionie (łódzki) raczej nie spotyka się techników, które zaliczałyby się do dobrych szkół.


(andrzej928) #10

na Grafikę jak byś chciał iść na studia to potrzebne jest zdawanie na maturze WOS-u ;/ nie wiem dlaczego akurat to chcą ;/

no i wiadomo matma matma i jeszcze raz matma.


(Błażej) #11

Niby z jakiej racji?

Zacznijmy od tego, że Grafika mieści się w dziale "Informatyka" więc to co musisz zdać żeby tam się dostać to będzie matematyka lub fizyka. Matma zapewne pozostanie przedmiotem obowiązkowym za te pare lat jak będziesz dawał mature.

Jeśli chcesz się dostać na studnia państwowe to raczej musisz zdać połowe przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Jeśli jednak nie należysz do wybitnych to pozostają uczelnie prywatne gdzie jedynie musisz mieć papiery - matura, szkoła średnia.

I wtedy nie ważne co zdawałeś to i tak na jakimś kierunku będziesz.

Co do wyboru liceum to nie przejmuj się tym za bardzo bo i tak wybór nie będzie miał najmniejszego znaczenia w przyszłości.


(M Salatka) #12

Technikum Poligraficzne z kierunkiem na grafikę komputerową... przy okazji skład i łamanie tekstów i dobra nauka o przyszłym zawodzie, który masz po technikum a po liceum raczej nie


(somekind) #13

Nie upraszczaj rzeczywistości, proszę.

Myślę, że wybór szkoły średniej ma znaczenie. Generalnie w liceach lepiej można nauczyć się matematyki i fizyki, bo jest wyższy poziom i lepsi nauczyciele. Jeśli chce się iść na studia państwowe z wysokim progiem, to ma znaczenie.

Ale tylko oficjalnie, bo dostaje się dyplom. A zawód to jest to, czym się człowiek zajmuje, do tego nie potrzeba papierka.

Po studiach grafikiem nie będziesz, studia to nie jest kurs zawodowy tylko rozwijanie swoich zainteresowań + wiedza teoretyczna i ogólna z szeroko pojętej informatyki. Nie ominie Cię programowanie, bazy danych, sieci komputerowe, matematyka ani fizyka. Grafikę możesz mieć raptem przez kilka przedmiotów, każdy przedmiot to jakieś 30-60h (w tym wykłady), więc bardzo niewiele. Pokażą Ci co najwyżej np. Photoshopa i Cinema 4D i nauczą prostych czynności.

Chcesz być grafikiem? Ucz się sam i ćwicz, niezależnie od tego, co będziesz miał teraz w szkole średniej. Dobrze przygotuj się do matury, a jednocześnie naucz posługiwać się programami graficznymi, naucz różnych technik i wypracuj jakieś portfolio. Wtedy, po szkole średniej będziesz mógł sobie wybrać po pierwsze uczelnię, a po drugie ze swoimi umiejętnościami znaleźć pracę. Będziesz mógł iść na etat i studiować zaocznie lub iść na studia dzienne i zostać freelancerem (to chyba lepsze rozwiązanie).

Wtedy też będziesz się martwił o zarobki, które nie zależą od skończonej szkoły/uczelni czy w ogóle od poziomu wykształcenia. Dla pracodawcy to jest co najwyżej ciekawostka, liczą się umiejętności. Będziesz dobry i doświadczony, to będziesz zarabiał więcej, jeśli nie, to mniej.

A jak chcesz poznać kwoty, to pewno tak od 1 do 10 tys. zł :stuck_out_tongue:


(Sicu (Final)) #14

dzięki somekind , o to mi chodziło :slight_smile: