Po instalacji linuxa odpalanie windowsa z pendrive

Witam,

https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Install_to_disk

Zainstalowałeś Gruba na dysku? Arch możliwe, że nie wystartuje z UEFI, tak więc spróbuj przełączyć się na tryb legacy (w tym trybie niestety nie uruchomisz Windows 8).

Tak jak napisałem - jestem nowicjuszem w Linuksie, więc proszę prostszymi słowami.

To było napisane prostymi słowami. Jeśli nie wiesz czym jest UEFI, to jest to następca BIOSu. Tryb legacy to właśnie włączenie starego BIOSu. Windows 8 wymaga do działania UEFI, więc w trybie starego BIOSu się nie uruchomi, bo odczytuje klucz licencyjny właśnie z UEFI. Żeby przejść w tryb legacy musisz albo wejść do UEFI podczas startu komputera lub w boot menu. Jak to zrobić to znajdziesz w instrukcji obsługi. W większości przypadków boot menu włącza się klawiszem F12 zaraz po starcie komputera.

Ostatnio miałem Arch-a - poprawnie startuje z EFI. Jako target do instalacji grub-a podaj x86_64-efi.

Zmieniałeś podczas instalacji priorytety bootowania w Bios? Po pierwszym restarcie zmień na HDD, instalacje zapisują sekwencję bootowania na końcu, być może tu masz problem. Niestety, wiąże się to z następną reinstalacją.

Dawno nie pracowałem z linuxem (szkoda) ale sama sekwencja bootowania (zmiany w plikach) niewiele da - tak sądzę.

Powiem szczerze, że zmieniłem sobie tego nieszczęsnego netrunnera na minta i wszystko śmiga jak należy.

 

Nie chcę zaśmiecać niepotrzebnie forum, więc napiszę tutaj kilka moich problemów: