Po instalacji sterowników Beryl wysiadł

Mam duży problem. Po instalacji Ubuntu compiz i beryl chodził mi dobrze, lecz potem zainstalowałem cedege. Gry mi nie działały bo nie miałem sterowników. Pobrałem Envy i wyszukał dla mojej karty sterowniki i zainstalował. Gry mi chądzą idealnie, ale beryla już nie moge załączyć.

Może wie ktoś z was jak to zrobić. Moja karta to Ati radeon 9550.

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam

Zainstalowały ci się binarne sterowniki.

Aby działał Beryl musisz zainstalować XGL

ale jak?

a na przykład tak:

:arrow: KLIK

Dzięki, ale masz coś po polsku :-o . Zdolniacha z angielskiego to nie jestem :stuck_out_tongue: . Mam jeszcze jedno pytanko. Nie wiesz jak dodatkowe bajery i konfiguracje do beryla. W synapticku dodałem wszystko co się dało z wiązanego z berylem. W wersji ubuntu ultimate jak z niego kożystałem to miał dodatkowe konfiguracje w menedżeru beryla.

To będę tak dobry i przetłumaczę Ci to na polski :slight_smile:

TŁUMACZENIE

Instalacja…

Pierwszą rzeczą, kŧórą musimy zrobić to dodać odpowiednie repozytoria. W tym celu w chodzimy w menu głowne>System>Administracja>Software Sources (Źródła Oprogramowania).

W tym momencie zostaniemy zapytani o hasło administratora, które należy podać aby kontynuować.

Teraz kliknijcie na zakładkę Third Part (przyp. trzecia część) i kliknijcie w przycisk Dodaj. Skopiuj to

deb http://ubuntu.beryl-project.org edgy main

i wklejcie do nowego okienka i kliknijcie w przycisk Dodaj źródło (Add sources). Teraz musimy ściągnąć i zainstalować klucz, który zweryfikuje nam nowe paczki. W tym celu kliknijcie prawym klawiszem myszu na tym linku i wybierzcie z menu Zapisz element docelowy jako…., aby zapisać klucz, który jest nam potrzebny. Zapiszcie ten plik na dysku ale w takim miejscu żebyście pamiętali gdzie go zapisaliście, ja zapisałem go na pulpicie. Następnie wybierzcie zakładkę Authentication w Źródłach oprogramowania i kliknijcie w Importuj klucz , aby go importować. Przejdźcie do pliku root@lupine.me.uk.gpg i kliknijcie OK aby importować. Klikniciej Zamknij aby wyjść. Notka: Jeśli interesują cię najnowsze wersje SVN Beryla, możesz użyć tych repozytoriów

deb http://download.tuxfamily.org/3v1deb edgy beryl-svn

    deb-src http://download.tuxfamily.org/3v1deb edgy beryl-svn

I tego klucza. Ja używałem tych paczek przez chwilę ale nie są one stabilne. Teraz powinno wyskoczyć okno dialogowe z prośbą o przeładowanie repozytoriów , kliknijcie reload (przeładuj). Jeśli widzicie informację o tym, że przaładowanie jest ukończone, powinienniście uaktualnić system przed dalszym działaniem. Następnie musimy zainstalować Beryla, XGL i nasze sterowniki do kart ATI. W tym celu użyjemy Synaptica. Uruchomcie Synaptica z menu główne>Administracja>Menedżer pakietów Synaptic. Teraz musimy znaleźć i zainstalować 4 kluczowe pakiety - xserver-xgl, emerald-themes, beryl i xorg-driver-fglrx. Najprostszym sposobem wykonania jest wyszukanie tych pakietów w wyszukiwarce Synaptica i wybranie tego co jest pokazane na obrazku. Kiedy już znajdziemy, zaznacz je do instalacji kontynuuj z następnym. Potem kliknijcie Zastosuj aby zainstalować zaznaczone pakiety a Summary screen powinien ponownie zapytać czy chcemy zainstalować, w tym celu klikamy ponownie Zastosuj. Jeśli to jest już zrobione, musimy się upewnić czy zainstalowane nowe sterowniki ATI będą użyte, to osiągniemy edytując nasz plik konfiguracyjny xorg. W tym celu wpisujemy w konsoli

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Teraz musimy znaleźć wszystkie linie z wpisami

Driver "ati"

    or

    Driver "radeon"

    or

    Driver "vesa"

i zastąpić je tym

Driver "fglrx"

Polecam użycie funkcji Find and Replace (Znajdź i Zastąp), która jest dostępna w edytorze tekstu, z którego w chwili obecnej korzystamy, pozwoli to na uniknięcie wprowadzenia błędu w plik konfiguracyjny. Gdy zrobicie to w taki sposób upewnij się, że poprawka, którą wpowadziliście do pliku konfiguracyjnego jest poprawna, ewentualnie poprawcie ją. Wpisy te powinny być dokonane w sekcji

Section "Device"

Identifier "ATI Technologies, Inc. M22 [Radeon Mobility M300]"

Driver "fglrx"

BusID "PCI:1:0:0"

EndSection

Następną rzeczą, którą musimy wykonać to wyłączenie Kompozycji w twoim pliku konfiguracyjnym, uzyskać to można przez dodanie tych linii do pliku konfiguracyjnego

Section "Extensions"

    Option "Composite" "false"

    EndSection

Ja dodałem tą sekcję, zaraz po my module section w moim pliku konfiguracyjnym to jest linia 42. Tak na prawdę to nie jest ważne gdzie to się doda, tak długo jak to tam jest i nie doda się do innej sekcji. Teraz zapiszmy plik i zamknijmy edytor. Następnie musimy stworzyć 2 nowe pliki, które będą odpowiadały za działanie XGL, w tym celu w konsoli wisujemy

sudo gedit /usr/bin/startxgl

Skopiujcie i wklejcie ten wpis do otwartego pliku

#!/bin/sh

    Xgl :1 -fullscreen -ac -accel xv:pbuffer -accel glx:pbuffer &

    sleep 4

    DISPLAY=:1

    cookie="$(xauth -i nextract - :0 | cut -d ' ' -f 9)"

    xauth -i add :1 . "$cookie"

    exec dbus-launch --exit-with-session gnome-session

Wciśnijcie ALT+F2 i wpisz

sudo nautilus /usr/bin

i wciśnijcie uruchom. Znajdźcie plik startxgl , który właśnie stworzyliśmy, teraz kliknij prawym i wybierz właściwości i wybierz zakładkę Permissions i tam zaznaczcie Allow executing file as a program (pozwól wykonać plik jako program) i kliknijcie na Zamnkij. Ponownie wciśnijcie ALT+F2 i wpiszcie

sudo gedit /usr/share/xsessions/xgl.desktop

I skopiujcie następujący wpis

[Desktop Entry]

Encoding=UTF-8

Name=Xgl

Comment=Start an Xgl Session

Exec=/usr/bin/startxgl

Icon=

Type=Application

Zapiszcie i zamknijcie edytor. Teraz już prawie skończyliśmy i jesteśmy gotowi do uruchomienia naszego nowego pulpitu 3D. Ostatnia zmiana jaką musimy wprowadzić to dodanie beryla do programów, które uruchamiają się zaraz po zalogowaniu się do systemu. W tym celu wchodzimy w menu główne>System>Preferencje>Sesje w zakładce Startup dodajemy ten wpis

beryl-manager

Klikamy OK i zamykamy okno sesji.

Teraz nadszedł czas ponownie uruchomić komputer i zacząć zabawę z naszym nowym środowiskiem graficznym.

KONIEC TŁUMACZENIA

Mam nadzieję, że z mojego tłumaczenia sobie już poradzisz.

No i przyda się być może dla potomności, teraz każdy może skorzystać kto nie zna angielskiego :slight_smile:

Moje nieoficjalne tłumaczenie tekstu ze strony http://lhansen.blogspot.com/2006/10/3d- … -edgy.html na której są również obrazki, których już tu nie wklejałem, ponieważ to tłumaczenie dla osób, którzy nie znają nawet podstaw angielskiego i nie jest to żaden napisany przeze mnie tutorial.

Pozdrawiam!

Zrobiłem wszystko dobrze i nic. Compiz i Beryl nadal mi nie działa. Musze wybrać czy gry i beryl, bo jak zainstaluje sterowniki gra śmiga, a beryl nie. Z każdą dystrybucją miałem zawsze jakiś problem. Z ubuntu było wszystko dobrze, aż do instalacji cedegi. Jest coś takiego jak pomoce techniczna w Ubuntu? Ja do linuksa nie mam szczęścia. Do windowsa napewno już nie wróce. Już wole nie używać komputera, niż kożystać z windowsa

bez przesady…

Powiem tak windows jest hu… powiecmy, że nie jest świetny i jeszcze ma się uczycie, że ma się pirackie ścier… wersje :stuck_out_tongue: . Wole linuksa. Żałuje tylko jednej żeczy. Tego, że zainstalowałem go tak późno. Nawet Envy próbowałem instalować sterowniki. Przed instalacją sterów jest wszystko dobrze po już niestety nie. Na ubuntu Ultimate beryl w ogóle mi się nie załączył. Nie wiem czemu tak mam. Moja karta nie jest taka zła.