Po instalacji Ubuntu 10.04 brak okna wyboru systemu


(Ulth) #1

Witam

Zainstalowałem najnowsze Ubuntu 10.04. Zainstalowałem na tym samym dysku obok windows xp (zgodnie ze wskazówkami instalatora).

Po wysunięciu płytki i restarcie komputera - brak jest okna wyboru systemów. Odpala się normalnie windows xp a o ubuntu najmniejszej wzmianki nie ma.

Instalację prowadziłem dobrze, więc o co chodzi?

System się zainstalował (windows xp wykrywa jako nieznaną partycję) ale brak jest okan wyboru na starcie komputera.

Pomoże ktoś?


(Sawyer47) #2

Windows nadpisał GRUB-a. http://www.google.com/search?client=ubu ... 8&oe=utf-8 Ja osobiście nigdy GRUB-a nie przywracałem, więc trudno mi polecić konkretny tutorial.

Przykładowe:

https://help.ubuntu.com/community/Recov ... ingWindows


(Kris-is) #3

Chwila, jeśli instalował Ubuntu obok zainstalowanego już Windowsa, a nie Windowsa obok zainstalowanego już Linuxa, to GRUB2 powinien nadpisać loader'a Windowsa i powinien mieć Boot Screen z wyborem systemu :expressionless: @ulth Wytłumacz, co oznacza, to:

Na tym samym dysku, ale obok Windowsa na innej partycji, czy jako "aplikację" wewnątrz systemu Windows :?: Bo jeśli się nie mylę, to po odpaleniu płytki w Windowsie jest też taka opcja, że można Ubunciaka zainstalować tak, że zachowywałby się podobnie do jakiej normalnej aplikacji :roll: A żeby był wybór dwóch osobnych systemów, to trzeba najpierw przygotować osobną partycję, odpalić płytkę (oczywiście w Biosie trzeba przestawić na startowanie z płyty CD) z nagranym obrazem Ubuntu i z niej instalować Linuxa na tej nowej partycji i po tym powinien pokazać się Boot Screnn Z wyborem systemu do uruchomienia.


(Ulth) #4

@Kris-is

Zgodnie z instalatorem wybrałem wszystko automatycznie:

  • instalacja obok siebie, wybierając mniędzy nimi (systemami) przy każdym uruchomieniu

Automat zaczął zmieniać rozmiar partycji w tym momencie... i tworzyć tą pod Ubuntu. Instalacja przebiegała bezproblemowo. Na końcu kazało wyjąć płytkę i enter. Po restarcie - tylko windows xp bez możliwości wyboru.

W Ubuntu 10.04 instalacja odbywa się podczas odpalonego systemu live cd.


(Chillout) #5

Spróbuj jeszcze raz, jak nie pomoże to ręcznie wydziel partycje pod Ubuntu: http://www.dobreprogramy.pl/Demonstracj ... ,4922.html


(Remix) #6

Hej!

Tutaj masz instrukcję jak naprawić Grub2 - bo taki jest w 10.04.

http://www.ubucentrum.net/2009/06/napra ... -2-po.html