Po instalacji Ubuntu komp nie chce wczytać żadnego systemu

Witam. Miałem 2 dyski - wewnętrzny, podzielony na 2 partycje, a na 1 Windows 7 x64, a na 2 dysk zewnętrzny, podzielony na 4 partycje (w tym 2 ntfs z danymi, ext4 oraz swap). Zainstalowałem na ext4 Ubuntu 10.04, uruchamiam ponownie komputer, no i tam pojawia się co zwykle, i w końcu kursor (w lewym górnym rogu), co miga średnio przez sekundę, miga, miga, miga, cały czas miga i nie chce uruchomić ani Windowsa, ani Ubuntu. Znając życie coś schrzaniłem. Stawiam, że coś jest źle ustawione w boot loaderze, że nie chce się żaden system uruchomić.

Dodam, że w BIOSie nie mogę ustawić boota na ten dysk zewnętrzny :?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Hmm, sprobuj “wydobyc” Gruba, SuperGrubem :slight_smile:

Przypadkiem nie zainstalowałeś Grubego na dysku wewnętrznym? Uruchom Ubuntu w LiveCD i albo zainstaluj na nowo Gruba w MBR dysku wewnętrznego albo przekopiuj MBR z wewnętrznego do zewnętrznego, oprócz tego możesz zrobić obraz MBR i dodać sobie do bootloadera Windows, oszczędzi Ci to potrzebę zaglądania do BIOSu w celu zmiany dysku, z którego ma się uruchamiać dany system. Po kolei:

Opcja nr 1 (instalacja Gruba w LiveCD):

W terminalu wykonujesz (zakładam, że zewnętrzny dysk to sdb):

mount /dev/sdb1 /mnt

mount -t proc none /mnt/proc

mount -o bind /dev /mnt/dev

chroot /mnt

grub-install /dev/sdb

update-grub

umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

reboot

Opcja nr 2 (kopia MBR z dysku do dysku również w LiveCD):

  • Otwierasz terminal i w nim klepiesz:

    dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=1

    reboot

Opcja nr 3 (Grub uruchamiany z bootloadera Windowsa, wykonujesz również z poziomu LiveCD lub Ubuntu, jeśli już działa):

  • Znowu otwierasz terminal i w nim klepiesz:

    dd if=/dev/sdb of=$HOME/Grub.bin bs=512 count=1

Udało mi się naprawić bootloader Windowsa7 dzięki pomocy na forum ubuntu :slight_smile:

Ale Linux nadal nie działa :?

A zrobiłeś to co radził roobal?

Generalnie pewniej jest zawsze dodać Windowsa do Gruba linuxa, nie odwrotnie, ale skoro musisz miec Ubuntu na dysku zewnętrznym, to rób jak uważasz. Tym bardziej, że kiedyś tutaj był podobny problem i dotarłem do tego samego, o czym pisze roobal, ale generalnie nic nie ma w sieci na temat podpięcia obrazu sektora startowego linuxa do boot loadera Windowsa.

Jednak jest:

http://www.unixy.pl/forum/art/lofix/boot.html