Po instalacji Ubuntu, ,nie ma opcji wyboru Minta

Witam, mam pewien problem… Chodzi za mną już od wczoraj. Chciałem spróbować czegoś innego niż windows. Chciałem zainstalować dwa Linuxy  Ubuntu i Minta. Wczoraj po wgraniu najpierw Ubuntu, następnie Minta miałem wybór przez GRUB 2 windowsa i tylko MInta. Nie było opcji wyboru Ubuntu. Dziś odinstalowałem GRUB, zainstalowałem Minta a potem Ubuntu, następnie EasyBCD i ustawiłem wybór systemu na Windows, Ubuntu, Mint. I tym razem ładuje się Ubuntu a nie ma Minta. Mam zainstalowanego Minta na innej partycji a mimo jej wybrania i tak uruchamia się Ubuntu. Czy jest jakiś sposób na zmianę wyboru systemu, żeby można było tego Minta wybrać?? Ogólnie to nie jedyny problem, podczas instalacji Minta wybrałem partycje rozruchową i ustawiłem jako dysk wymiany. Jest tam kompletnie pusto a pytanie brzmi czy można ją troszkę pomniejszyć aby wykorzystać w przyszłości na zainstalowanie innego windowsa? I ostatnia sprawa pisząc tą wiadomość mam momentowe świrowanie klawiatury. Czasem pisze dwa razy jedną literę, czasem nie pisze jej wogóle, czy to też ma związek z tymi problemami z zainstalowanymi linuxami?? Z góry dzięki za odpowiedź :).

A możesz opisać strukturę dysków i partycji?

Być może instalując jednego linuksa na drugim nie wskazujesz osobnych partycji?

partycje /home i przestrzeń wymiany SWAP mogą być wspólne

dobrze też wydzielić /boot ok. 200MB

pokaż wynik polecenia (jako root)

fdisk -l
parted -l
cat /etc/fstab

 

Robin dysk był dzielony na cztery partycje, jedna jest windowsowa, dwie inne ext2 i dysk wymiany. Przy instalacji ubuntu podzieliłem pozostawioną pustą partycje ext2 na dwie i na jednej jest rozruch a na drugiej system.

Pocolog oto co wyświetlił mi terminal:

Pierwsza komenda w terminalu:

$ fdisk -l

Wykonaj te komendy jako root, czyli najpierw wpisz w terminalu “sudo su” i wpisz hasło.

Polecenie fdisk -l  i parted -l trzeba wykonać z prawami administratora. Aby te prawa uzyskać należy przed tymi poleceniami użyć “tajnego zaklęcia” sudo

sudo fdisk -l

sudo parted -l

Na przyszłość: na partycjach, na których instalujesz Linuksa zakładaj system plikowy ext4, nie ext2. Każda dystrybucja musi być instalowana na odrębnej partycji. Partycja swap ma być wspólna. Ktoś wyżej napisał aby utworzyć partycję /boot. Zapomnij o tym. To bardzo zła podpowiedź. Jesteś początkującym użytkownikiem i ta partycja z katalogiem /boot do niczego ci nie jest potrzebna, a tylko kłopotów sobie narobisz. Nie wiemy też co to znaczy: “podzieliłem pozostawioną pustą partycje ext2 na dwie i na jednej jest rozruch a na drugiej system”. Jaki rozruch? Instalując system dochodzisz do etapu, w którym wskazujesz systemowi gdzie ma być jego główny system tj. / - wskazujesz konkretną partycję. W tym samym okienku (najczęściej na dole) wskazujesz instalatorowi gdzie ma zainstalować grub - wybierasz /dev/sda (bez cyferki po tym sda). 

Używając Linuksa korzystaj z różnych porad zawartych w sieci, ale nie staroci, które zalecają zakładanie systemu plikowego ext2. Zwracaj uwagę na daty tych poradników.

Na temat instalowania Ubuntu poczytaj tutaj: http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_Ubuntu_14.04_LTS_Trusty_Tahr.pdf

Ten poradnik dotyczy Ubuntu 14.04 ale proces instalacji jest aktualny.

Witam, postąpiłem wedle waszych rad. Ubuuser chodziło mi właśnie o tego Gruba, tylko z tego co pamiętam to zainstalowałem Gruba Minta i Ubuntu na innych patycjach. I już wyjaśniam o co chodzi. Miałem 5 partycji w sumie. Jedna windowsowa, druga to dysk zewnętrzny a trzy były dla linuxów. Gdy instalowałem Minta to utworzyłem dysk wymiany gdzie jest Grub a dwa inne dyski przerobiłem na ext2, na jednym jest system Mint. Następnie instalując Ubuntu podzieliłem ext2 na dwie partycje i na jednej jest Ubuntu a na drugiej chyba Grub. A oto co wyświetlił mój terminal bo wpisaniu podanych przez ciebie komend:

Disk /dev/ram0: 64 MiB, 67108864 bytes, 131072 sectors

Na swap dałeś aż 109 GB? Co do swapu jest wiele opinii. Ludzie dają na swap tyle ile mają pamięci RAM. Jak ktoś ma dużo RAM, to ze swapu rezygnuje, albo nie rezygnuje gdy chce hibernować system. Twój dysk do /dev/sdb więc GRUB-a instaluj w /dev/sdb (bez cyferek po sdb). Partycje linuksowe powinny mieć system plikowy ext4, bo ten ext2 to staroć. Ile dać miejsca na partycję /? Każdy decyduje sam. Ja daję zwykle 8-9 GB i mam zajęte około 4-5 GB. Nie gram w gry, więc nie wiem jak wygląda zajętość gdy się gra. Osobnej partycji na katalog /home nie robię. Mam od tego wielką partycję z systemem plikowym NTFS i na niej są katalogi Dokumenty, Inne, Obrazy, Pobrane, Wideo - w katalogach domowych użytkowników są linki do tych katalogów znajdujących się na partycji windowsowej. Takie rozwiązanie daje mi dostęp do danych spod Windows i spod każdej dystrybucji Linuksa. 

Sformatowałem partycje, zainstalowałem raz jeszcze linuxy, swapa ustawiłem na tym 10 gb, zainstalowałem jakiś tam program i mam teraz wszystkie systemy do wyboru. Ja mam dysk zewnętrzny i na nim wszystko trzymam i  nie ma problemu z zajrzenie do niego. Dzięki za pomoc.