Po instalacji Ubuntu nie mam możliwości bootowania XP

Jak sam tytuł posta wskazuje mam wielki problem :? a mianowicie za namowa moich znajomych postanowiłam zainstalować Ubuntu 7.05. Po uruchomieniu go z płytki chciałam spartycjonowac dyski GPartetem, niestety nie był on w stanie zmniejszyć wielkości partycji :frowning: wiec wyjelam plytke i uruchomiłam kompa. Ku mojemu zdziwieniu i przerazeniu moja stara WindaXP nie chciala sie wlaczyc :o :frowning: Po uruchomieniu komputera pojawia sie na czarnym tle napis: _ Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key. _ Co gorsza gdy probuje uruchomic z plyty WindowsXP ‘konsole odzyskiwania’ lub nawet rozpoczac instalacje pokazuje sie napis: _ Instalator nie znalazl zadnych stacji dyskow twardych zainstalowanych w tym komputerze. _ Dodam ze po wystartowaniu z plytki Ubuntu wszystkie dyski sa widoczne. Bardzo proszę o pomoc jak mam wystartować winde lub chociaż GParted żeby spartycjonować dyski! !!

// Poprawiłem tytuł wątku.

Kaka’

niedoswiadczona

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Na Forum używamy polskich znaków.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

Zignorowanie prośby będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Takie pytanie, instalowałaś to Ubuntu? i kiedy tą płytkę wyjełaś? po wyłączeniu systemu? przy formatowaniu?

Tak a więc z pewnością twój dysk został przestawiony, sprawdź w biosie HDD lub pewnie masz ustawione IDE lub inny. Przestaw na to 1. Jak nie można próbować formatować cały dysk, są do tego programy działające w biosie. W każdym razie powodzenia bo nie jest to łatwy problem ;]

jeszcze nie instalowałam go bo nie mogę spartycjonować dysków, a płytkę wyjęłam po wyłączeniu systemu.

Zmieniałaś kolejność bootowania napędów w BIOSIE? Jeśli tak, po prostu należy przestawić, jeśli nie, to masz problem. W drugim przypadku -> http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=162259

Zmieniałam kolejność bootowania ale ją przywróciłam tak jak było na początku a windows i tak nie startował. ustawiłam w biosie jakąś opcje na NON-RAID i uruchomiła sie konsola odzyskiwanie, po krotkiej pracy z nią windows i tak sie nie uruchamia :?

udało mi się jednak spartycjonować dyski, mam natomiast problem przy instalacji. zatrzymałam sie na 5 kroku w instalacji ubuntu7.05 i nie wiem jaki punkt montowania wybrac dla odpowiednich partycji. Mam 3 partycje ntfs(na jednej mam windows), dwie ext3 i jedną swap. wiem że jedno ext3ma być ustawione na “/” drugie na /home ale nie wiem jak ustawić partycje ntfs :oops:

mógłby mi ktoś napisać jak to zrobić :slight_smile:

Np. /mnt/ntfs albo /media/ntfs. MOżesz to też zrobić po zainstalowaniu systemu, doinstalowaniu ntfs-3g, wtedy partycja będzie do odczytu i zapisu.

Bardzo wszystkim dziekuję za pomoc. zainstalowałam ubuntu i wszystko ładnie śmiga :wink: :smiley: :smiley: