Po instalacji Windows 7 na czysto pojawiła się nowa partycja

Witam serdecznie, otóż usunąłem wszystkie swoje partycje. Utworzyłem 3: jedna na Windows 7 RC1 Build 7100 (pobrany ze strony Microsoft), druga na gry a trzecia na rzeczy :stuck_out_tongue:

Wszystko spoko, tylko przy tworzeniu partycji na chama tworzy się partycja z dopiskiem System, która ma wielkość 100 MB, bez niej nie mogę zainstalować Windows 7 na tej co ja utworzyłem. Ok, zainstalowałem system i mam 4 partycje:

C: Windows 7

D: ta wymagana partycja o pojemności 100 MB

i dwie pozostałe na gry i rzeczy.

Na partycji D jest wolne 86,2 MB ze 100 MB. Po odznaczeniu opcji w opcjach folderów, Widok: Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego są tam dwa foldery: $RECYCLE.BIN i System Volume Information. W folderze $RECYCLE.BIN jest Kosz a do tego drugiego nie mogę wejść bo odmowa dostępu.

Po co ta partycja, czemu została ona utworzona, to dobrze czy źle ?

Po usunięciu partycji nie rób nowych tylko rozpocznij instalacje systemu. Utwórz jedną partycje o odpowiedniej wielkości przy pomocy instalatora i na niej zainstaluj windowsa. Resztę partycji zrobisz już po zainstalowaniu systemu.

U mnie było tak samo (i pewnie jest do tej pory) prawdopodobnie wynika to z faktu, że jest to wersja Beta Windowsa. Ja poradziłem sobie z tym w taki sposób, że partycje zakładam z instalatora Windowsa Visty lub z XPeka i na tak stworzone partycje instaluję Win 7.

Pozdrawiam

I wten sposób powstanie dodatkowa partycja o której pisze szpon5

Nie będę znowu robił formatu, poza tym jak napisałem wcześniej. Już przy tworzeniu nowej partycji, tylko jednej, automatycznie tworzy się ta druga. Więc twoja rada nie pomoże. Partycja nie przeszkadza mi, niech sobie leży, 100 MB to prawie nic. Chciałem tylko wiedzieć czy wywoła ona jakieś błędy w systemie lub coś podobnego. Jednak po wypowiedzi kolegi wislakKR raczej nie.

A jakbym usunął ją w ten sposób: PPM na Komputer, Zarządzaj, Zarządzanie dyskami, PPM na tą partycję-Usuń wolumin. Stało by się coś z systemem, jak myślicie ?

Partycja systemowa o wadze 100 MB to standardowe rozwiązanie systemu Windows 7 i nie dotyczy tylko wersji beta. Na tej partycji znajdują się pliki systemowe i dodatkowe narzędzia pomocne w naprawie systemu bez płyty instalacyjnej

Oraz bootloader i ewentualnie dane dla BitLockera. Zresztą, gdy w Viście/WSS2008 chciałeś mieć BitLockera także musiałeś stworzyć dodatkową partycję, tutaj to robi instalator samoczynnie.

I nie, nie da się jej usunąć z poziomu “zarządzania dyskami” o ile pamiętam. Zresztą po jej usunięciu już by Windows nie wystartował :wink:

a ja takiej partycji nie mam czemu?

Masz, tylko jej nie widzisz. Ma status “ukryta”

Ja też już jej nie mam z czego niezmiernie się cieszę. Instalowałem Win 7 na już założonych partycjach więc instalator nie miał możliwości jej założenia ale w przypadku zakładania partycji instalatorem Win 7 partycja ta była tworzona automatycznie.

Można to prosto obejść.

  1. Zakładamy malutką partycję np 64 MB (Mega nie Giga)

  2. Poszerzamy ją od razu do docelowego rozmiaru.

  3. Instalujemy Windows i nie widzimy upierdliwego komunikatu o tworzeniu dodatkowej partycji.

W sumie to nie bardzo wiadomo po co ta partycja jest.

  • Narzędzia mogą być przecież na normalnej partycji

  • wirusy i tak sobie poradzą a programy antywirusowe nie koniecznie :slight_smile:

  • Być może celem było utrudnienie złamania systemu ? - nieskuteczne

  • Marnuje się tak na prawdę jedna partycja i mniej pozostaje na instalację innych np Linuksa.