Po instalacji WinXP nie można uruchomić Debiana

Witam, mam ciekawy problem z Debianem i WinXP. Posiadam 3 dyski twarde:

  1. dysk z WinXP na C i D jako partycja na dane

  2. dysk z partycją danych E i na tym dysku mam również partycje z Debianem

  3. dysk z partycją danych F

Miałem najpierw WinXP, później doinstalowałem Debiana, który dodał do MBR listę z Debianem, Debianem recovery i WinXP. Następnie po kilku miesiącach Winda się kaszaniła więc reinstal zrobiony i tu jest kiszka, MBR został wyczyszczony, brak dostępu do Debiana. Próbowałem naprawić z płyty instalacyjnej Debiana w recovery mode, ale po poleceniu:

fdisk -l

pokazują się 1. i 3. dysk, 2. dysku jakoś nie widzi, wcięło go i nie mogę zamontować go aby naprawić GRUB’a komendą:

grub-install /dev/sdb

#sdb to ten drugi dysk z linuchem

Znalazłem również ciekawe narzędzia działające pod XP lub pod bootowalnym USB, wszystkie zawiodły, bo nie widzą 2. dysku.

Czy jest jakaś możliwość odzyskania takiego GRUB’a, bez utraty danych na Debianie? Jeżeli nie no to cóż, postaram się jakoś przeinstalować Debiana :confused:

Spróbuj tym programem EasyBCD z pod XP dodać Debiana

No niestety nie mogę nic wskórać tym narzędziem, bo BCD jest obsługiwane od Visty, a pod XP jedynie MBR jet używany, nie mogę dodać żadnych wpisów poza naprawą MBR, bodajże program robi to komendą

fixmbr

Po zabawie programem i restarcie pokazuje się:

Invalit boot.ini file

booting from C:/WINDOWS/

http://www.cyberciti.biz/tips/restore-d … oader.html

Spróbuj odłączyć dyski z xp i zostawić tylko dysk z debianem. Ja mam problem tak samo z linuxem ubuntu. Po prostu xp ma konflikt i tyle. Odłącz dysk i powiedz o rezultatach.

Użyj Super Grub Disc live CD/DVD do uruchomienia Debiana.

uruchom debiana jako live cd i napraw z konsoli

tymi komendami co podałeś