Po kupnie dodatkowego ( takiego samego ) RAM'u komputer się nie uruchamia

Witam serdecznie!

Z tego co pamiętam to nie jest zalecane mieszanie kości pamięci… polecam pozbycie się starych kości i kupno 4 modułów na raz. To że nazwa i parametry są takie same nie znaczy że masz dokładnie takie same kości pamięci…

 

Pozdrawiam,

 

mr-owl

Tak było 10 lat temu… Zresztą on ich nie miesza, ma 2 kanały więc są sparowane osobno.

 

Robiłeś reset biosu ?

Prównywałeś w jakimś programie diagnostycznym czy faktycznie mają identyczne wszytkie parametry ? bo może któraś para jest ciut szybsza i wymuszająć na bios swoje ustawienia powoduje upss na drugiej parze ?

Nie wiem czy jest w tym jakis sens, poniewaz nie moge uruchomic BIOSU z 4 koscmi w plycie, tylko z dwoma, a jak zrobie reset majac tylko dwie, to on automatycznie znajdzie najlepsza konfiguracje dla komputera z zamontowanymi tylko 2 koscmi

Zworką na płycie zrób…

Działa, ale w bardzo dziwny sposób. Otóż wyjąłem baterie płytki na 20 minut, włożyłem kości ramu i znów nie działało, zaraz potem zmienilem kolejnosc w slotach, do jednej pary channela wlozylem stare i nowa kostke, to samo do drugiej pary i sie odpaliło. Wypisane mam 16 GB ramu, ale jedna wazna informacja jest to ze wspolczynnik tRFC w jednym channelu wynosi 128 a w drugim 208. Czy to normalne?

Zamiast wyjmować baterię i tracić czas przez 20 min, było to zrobić zworką która jest pod złączami sata (czas 2-5s).

 

Z tego wynika, że kupione kości są ciut inne (nie dziwne bo może być inny producent fizyczny kości czy parametry).

 

Dziwny jest dla mnie trochę sposób w jaki zadziałały, bo świadczy to, że winę może ponosić bios.

 

Mam nadzieję, że roumiesz zasadę par ? Ten sam kolor złącza na płycie to para. (2x stara para w niebieski, 2x nowa para w biały). Sry, że tak piszę ale nie znam poziomu Twojej wiedzy.

 

Można też pokusić się i sprawdzić na stronie producenta płyty czy jest nowy bios, czasem wprowadzają poprawki kompatybilności.

 

Teoretycznie tRFC jest ok, a różnice świadczą o tym, że pamięci są jednak trochę różne.

Tak, ja też miałem kiedyś taki przypadek (co prawda szukałem pary do jednej kości aby działały w dualu)

nazwy były identyczne a za nic nie chciały działać w dualu tylko singiel

okazało się że była inna konfiguracja fizyczna kości pamięci!

Możesz dokładnie sprawdzić napisy na starych i nowych kościach x64 x128 czy jakoś tak

albo uruchomić raz na starych a raz na nowych i sprawdzić Everestem dokładne dane kości pamięci!

Daj znać…

No własnie mnie też dziwi, że uruchomił się po włożeniu nie do pary, ale to by oznaczało rowniez ze one ze soba wspolpracuja ( stare z nowymi ), tylko czemu nie wspolracuja od tego samego kompletu

Moge rowniez zrobic zdjecia wszystrkich poszczegolnych stron dot. pamieci z BIOSU zeby bardziej rozjasnic sprawe

Możliwe, że jednak różnią się parametrami i gdy osadzasz je parami BIOS nie potrafi dopasować ustawień, a gdy mieszasz stare i nowe to BIOS dopasowuje do “słabszej” kości i ta lepsza też na takich ustawieniach działa!

Zrób jak mówiłem: program Everest pokaże dokładne parametry kości pamięci…

http://imageshack.com/a/img540/6628/l0jBhl.png . Channel B jest identyczny. Rozni się tylko numerem seryjnym. Mam nadzieje ze o to ci chodzilo, nic innego bardziej szczegolowgo nie znalazlem

program HWiNFO poda Ci bardziej szczegółowo, nawet uwzględniając faktycznego producenta kości.

Możesz wrzucić zdjęcie tych kości? 

 

Tak jak już koledzy pisali, stare kości włóż do banków wg instrukcji, nowe jako drugie. 

 

I zastanowiłbym się nad zmianą zasilacza bo to co masz to jakiś padalec.

Tak jak mowilem wczesniej, probowalem kazdej mozliwej konfiguracji montazu i te kosci dzialaja tylko w sposob specyficzny ( stare z nowymi w channelach )