Po podłączeniu drugiego HDD system WinXP startuje z CD z XP

Po podłączeniu drugiego dysku system operacyjny ładuje się tylko wtedy gdy siedzi płyta instalacyjna z WinXp.

Wcześniej siedział dysk Dysk ST320423A (19 GB) (ATA) jako jedyny i podstawowy podzielony na 2 partycje. Ostatnio podłączyłem dysk Dysk WDC WD800JB-00JJA0 (74 GB) i ustawiłem na zworce jako master gdyż to miałbyć jako dysk z systemem a dysk ST320423A ma mi służyć jako dysk dodatkowy ustawiony na slave dodam że są podłączone na jednej taśmie (master jest na końcu taśmy) i otóż jak płytka z win XP siedzi w napędzie to system uruchamia się dobrze, jak płyta wyjęta to na ekranie biosu przeleci i gdy ma już ładować się system to tylko mryga czarny kursor.

Płyta główna: Shuttle AV18

BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG

Dodam jeszcze że Partition Magic nie chce dysków podzielić na partycje, wogóle nie widzi w jakim systemie plików są sformatowane

Ustaw w BIOS-ie, kolejność bootowania dysków. Ten z systemem ,jako Primary.

W biosie próbowałem ustawić dysk systemowy jako primary lecz bios nie chciał ustawić. Primary był jako napęd CD a że nie mogłem ustawić dysku to zamieniłem kolejność taśmy włożonej do płyty głównej teraz jako primary master jest dysk 80, jako primary master dysk 19, a secondary master napęd CD ale problemu nie rozwiązało to

W zasadzie “mniejszy” HDD na system wystarczy, zaś “większy” dajemy na dane. Dlatego nie wiem po co

zamieniałeś dyski miejscami, skoro wszystko było dobrze. Trochę dziwne, że BIOS nie daje ustawić

kolejności bootowania dysków, albo coś robisz nie tak, albo trzeba będzie BIOS zaktualizować.

Jednak, to tylko tworzenie nowych problemów.

Radzę podpiąć dyski zgodnie z logiką, “stary” na swoje miejsce (z systemem), nowy dodatkowo na taśmę

i napęd CD/DVD na swoje miejsce.

W ten sposób system wykryje nowy dysk, nada mu oznaczenie czyli (E: , F:) i dopiero wtedy będziesz mógł go sformatować, dysku bez przypisanej nazwy (E:,F: itd), nie da się sformatować przy pomocy

Partion Magic - TO TAK OGÓLNIE (w zasadzie da się taki dysk sformatować, ale to inny temat)

Nie wiem, może tak opiszę. Wcześniej siedziała tylko 19tka, grało ok, teraz podłączyłem 80tkę i z racji tego że szybszy dysk no i większa pojemność na plik strnicowania chciałem na nim postawić system co zrobiłem, w 19 partycje jak i format plików został uszkodzony(system po sformatowaniu 80ki 19kę widział jako RAW, teraz spod systemu ją sformatowałem, ale partycje nie odzyskane gdzie wcześniej była ona podzielona. Właśnie może jak mówisz a może występuje konflikt sprzętowy?

Spróbuję jeszcze po zrobieniu ledwo odzyskanych danych kopie zgrać na pendrive i podczepię dodatkowy dysk secondary razem z napędem CD a Primary zostawić na osobnej taśmie

  • Witam. CD lub DVD ustaw na Primary, tak samo w biosie. Jeden dysk Slave drugi Master.

Podepnij osobno do płyty. Przedmówca reos ma rację. Mniejszy na system, większy na dane. Jeśli dobrze zrozumiałem, masz 2 dyski, i na każdym chcesz mieć system ??

Moje pytanie, tylko po co ?? Obawiam się, że nie wykryje Tobie system 2 dysków z oddzielnymi systemami.

  • Jeśli musisz mieć 2 odzielne systemy, moja propozycja jest taka:

Podziel tą 19 - stkę na 2 partycje. Większy sformatuj, i to niech będzie, jako magazyn. Jak to zrobisz, będziesz miał system do wyboru,

który ma się najpierw uruchamiać. Albo tak: na 80 - tce 2 osobne partycje na każdy system ( tyle ile potrzebujesz ) reszta na magazynek,

oraz 19 - stka na magazynek. Inaczej Windowsy nie będą się widziały, jak będą na 2 różnych dyskach.

  • Jeśli chodzi zaś o dzielenie dysku na partycje, łączenie ich, formatowanie partycji, to polecam to http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html Działa u mamy na laptopie Dell, który ma zainstalowaną Vistę, a u mnie, na poprzednim komputerze działał na XP. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem, albo nakierowałem, co i jak.

Nie nie kolego, ja chcę 80GB podzielić na pół tylko by tam był system i Program Files, druga partycja jako magazyn i do tego 19GB drugiego dysku jako magazyn. Mi nie potrzeba drugiego systemu. Dążę do tego by system normalnie się uruchamiał z tej 80tki bez wsadzonej(chcę dysk podzielić na partycję żeby 30GB zostało jako system i programy reszta magazyn) płyty CD a reszta jako jak napisałem magazyn danych (zdjęcia, etc.)

HDD 19 GB, koniecznie usuń obie partycje, nie dziel dysku, pozostaw cały 19 GB. Dopiero potem sformatuj.

HDD 80 GB, przeinstaluj system, podczas instalacji podziel sobie, jak tam zamierzasz 2x40 GB.

Wystartuj system, zainstaluj sterowniki, kodeki , po prostu chwilę popracuj. Wyłącz komputer. Podepnij HDD 19 GB, włącz komputer, system sam odnajdzie drugi dysk

Nikt jeszcze nie zadał podstawowego pytania: czy dysk ustawiony na MASTER jest podpięty do odpowiedniego złącza taśmy IDE (ATA)?

Przypominam, że robi to wielką różnicę…

Takie rzeczy się zdarzają właśnie wtedy, gdy dyski niewłaściwie podepnie się do taśmy - samo ustawienie zworek nie wystarczy…

Dysk podstawowy jest na końcu taśmy (master), dodatkowy w połowie taśmy(slave) oba ustawione jako primary. Dadam że w wierszu polecenia nie można uruchomić fixmbr, czyżby dysk walnięty podstawowy gdyż w konsoli odzyskiwania w naprawie też nie poskutkowała komenda

_ edit 17.01.2012,14:05 _

Po zamianie dysków (taśma i ustawienie na master)i sformatowaniu dysku 19gb jak siedzi płyta instalacyjna XP to instalator włącza się w kółko sam po wyjęciu nie trzeba płyty z XP ale system dalej stoi na dysku 80 lecz na dysku 19 jest katalog windows i właśnie tam plik MBR

Podłącz prawidłowo dyski, bo jak do tej pory to robisz tylko błędy.

Jeśli podłączasz dysk na końcu taśmy, to musisz go ustawić na MASTER , jeśli na drugim miejscu, do środkowego złącza taśmy - to musisz ustawić dysk na SLAVE.

Jeśli ustawisz na obydwu dyskach CABLE SELECT - to dyski będą wykrywane automatycznie w zależności od miejsca podłączenia na taśmie - końcowe złącze jako MASTER , a środkowe jako SLAVE.

Dotyczy to oczywiście taśm 80-cio żyłowych, bo 40-to żyłowe nie umożliwiają korzystania z funkcji CABLE SELECT.

To są absolutne podstawy, bez tego nie ma co startować dalej…