Po podłączeniu zewnętrznego monitora - zła rozdzielczość

Witam,

jako że ostatnio coś złego zaczęło się dziać z laptopem, postanowiłem trochę go podreperować :wink: Jako, że nie lubię nic robić na takim małym ekranie, podłączyłem zewnętrzną klawiaturę, mysz i monitor. Wszystko dobrze, tylko że… nie mogę wybrać swojej rozdzielczości.

Prawidłową rozdzielczością jest 1920x1080. Hah, Vista daje mi możliwość ustawienia maksymalnie 1650x1080 (czy coś takiego ;p). Na tej rozdzielczości czcionka jest do kitu, oczy strasznie się męczą. Postanowiłem trochę pokopać w ustawieniach, odznaczyłem "Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić. Odblokowało się… 1920x1200. Wtedy monitor sypie komunikatem że za duża rozdzielczość, zwęża ją, i praca także jest znacznie utrudniona. W Google na ten temat nic nie wyczytałem, posunąłem się nawet do instalacji sterownika do monitora z dołączonej do niego płyty (sic!), ale to nic nie dało.

Sterowniki od karty graficznej najświeższe, na stronie producenta są z 17.06.2009, reinstalację systemu robiłem w styczniu b.r.

System : Windows Vista Home Premium SP2

Laptop : Toshiba Satellite A200

Monitor : Samsung SyncMaster 2243SN

Warto wspomnieć, że na komputerze, na którym pracuję na co dzień Windows XP prawidłowo wykrywa oraz korzysta z rozdzielczości. Wcześniej monitor po podłączeniu bez problemu współpracował z laptopem.

Z góry dzięki za zainteresowanie się tematem :wink:

Jako, że ten laptop jest wyposażony w kartę NVIDIA wejdź w “Panel sterowania NVIDIA”, następnie “Wyświetlanie” >> "Zmiana rozdzielczości " i wybierasz, którą chcesz lub tworzysz ją przyciskiem “Dostosuj” :wink:

1920x1080 to rozdzielczość nominalna tego monitora i w żadnym razie nie może być większa,

chyba że chcesz uszkodzić sprzęt to proszę Cię bardzo. Można ewentualnie zmniejszyć.

Jeżeli na tej rozdzielczości czcionka wydaje Ci się za mała to zwiększ sobie DPI.

Oczywiście wygładzanie Clear Type włączone.

Pobierałem ze strony Toshiby sterowniki, i mam sterowniki i programik od grafiki Intelowski.

Łach, to muszę być odważny, jeśli na chwilę włączyłem 1920x1200 :wink: Przy pierwszym uruchomieniu tego monitora też obraz się odpalił w 1920x1200… :x

To nie rozwiązanie, obraz i tak będzie do kitu.

A w specyfikacji tego monitora wspomniana jest rozdzielczość 1920x1080, jak sobie włączysz większą to

a. będzie skalowana w dół i pogorszy się jakość obrazu (poszarpane krawędzie itd)

b. po najechaniu na krawędź ekranu będziesz mógł przesuwać obraz (takie coś było kiedyś w sterownikach ati, ale za czasów radeonów serii 9xxx)

c. wyskoczy komunikat out of range, albo no signal i obraz się nie wyświetli.

Najlepiej pracować w natywnej rozdzielczości matrycy, bo wtedy jakość obrazu jest najlepsza, jak ci czcionki nie odpowiadają to zwiększ dpi.

Chyba że wolisz gorszą jakość obrazu to wtedy ustaw sobie rozdzielczość wedle uznania, w końcu to twój monitor.

Nic tylko wkleić facepalma.

Wiem jakie są skutki takiej rozdzielczości, wiem że się obraz może przesuwać (mam w blaszaku radeona 9xxxx), tylko nie mogę ustawić atywnej rozdzielczości, bo maksymalną jest 1650x1080.

Mogę wyświetlić tryby, których monitor nie obsługuje i wtedy jest 1920x1200.

Nie da rady ustawić 1080p…