Po przywróceniu obrazu systemu pojawiły się dziwne dyski

Witam
Musiałem zrobić przywracanie obrazu systemu Win 10 programem Acronis True Image.
System uruchomił się ale na dysko pojawiły się dziwne partycje.
Jak to naprawić?

pobierz mini tool partition wizard, uruchom i zrób zrzut ekranu jak tam wygląda podział partycji. Dzięki

Sznurek: https://cdn2.minitool.com/?p=pw&e=pw-free

^ nie musisz tego robić, nie dotykaj tych partycji, to partycje odzyskiwania (WinRE) oraz GPT ^^
Nie mają liter, w niczym nie przeszkadzają, były poprzednio, Windows 10 domyślnie je tworzy, zapewniają mechanizmy automatycznego przywracania, BitLockera i Secure Boot :slight_smile:

Zrzut z Minitool.

Nie ruszaj jak wspomniał @wielkipiec . Wygląda to na standardowy dysk z OEM recovery i narzędziami do odzyskiwania od producenta urządzenia (podobne do DELL-a) :wink:

Windows tworzy 3 mini dodatkowe partycje obok tej czwartej głównej.
Możliwe że producent jak w łapkach dorzuca jeszcze w tyle swój soft z ratunkowymi funkcjami więc może być jeszcze 1 kolejna ukryta.

Ja bym ich nie ruszał chyba że korzystasz z własnego softu do odzyskiwania na zewnętrzny nośnik i ci akurat brakuje te 100-500mb na coś co raczej wątpię…

Klasyczny podział jest taki:

w przypadku laptopów z OEM Rec. jest trochę bardziej skomplikowany podział z partycjami z flagami OEM.

To nie jest laptop, stacjonarny komp.

To zamontuj (przydziel litery) tym partycjom i sprawdź co na poszczególnej się znajduje. Może zduplikowało WinRE? :>

Mi sie wydaje że podczas przywracania zamiast nad instalować obecne partycje zainstalował te same obok… no i kolejne 530 mb nie przydzielone coś namieszał.

Acronis robi kopię 1 do 1, więc taki stan był w momencie tworzenia kopii.

Nie montuj tych partycji. JEżeli są “Recovery OEM”, zmiana flag może je popsuć.
Lepiej na nie zajrzeć z poziomu innego systemu!

Ja stawiałem windę od zera i też mam tych partycji. W dualboot to jeszcze inaczej musiałem do tego podejść.

@jajecpl Mi Windows10 przy instalacji na pierwszym dysku nadpisał partycję z Clonezillą na 2 dysku swoim bootloaderem, po czym wesoło po restarcie wywalił bluescreena :stuck_out_tongue: także ten tego.

Za kilka dni będę robił operację , bo czekam na nowy ssd M2, i teraz tak. Miałem plan sklonować linuxa, ale takiego zamieszania narobię, że chyba postawię na czysto, a potem sobie przywrócę ustawienia z timeshifta. A home to gdzieś tam sobie skopiuję. jeszcze nie wiem jak to M2 zatrybi przy bootowaniu.
Mam jakąś “technologie” AMD Store Mi, ale jeszcze tego nie rozpracowałem :laughing:

" A powerful tool that combines the speed of your SSD with the capacity of your hard disk into a single, fast, easy-to-manage drive, AMD StoreMI technology “combines” these two types of storage into a single drive and automatically moves the data you access the most to the SSD, so you get the best of both worlds"

Z zacytowanego fragmentu wynika, że to zwykły hybrydowy crap :wink:

Kliknij w ten link Amd storemi…, i tam obiecują cuda na patyku.

Skoro to tylko aplikacja która z dowolnych dysków robi to co dyski hybrydowe to można przetestować i się pobawić. Plus taki, że cache można zrobić większe i nie będzie co chwile wymieniane jak na zwykłych hybrydach, ale mnie to i tak nie przekonuje. Kupiłem za niecałe 500zl 1TB nvme i się w półśrodki nie bawię. Ceny już nie są takie kosmiczne.

Gdzie kupiłeś za niecałe 500 zł 1 TB? Nowe?

W xkomie mieli jakiegoś silicon power na kościach tlc to wziąłem. Parametrów producenta nie trzyma, ale chyba 1600/1400MBps wyciąga nawet po zapełnieniu, to mi pod gry wystarczy, a do takiego zastosowania uznałem ze nie będę dopłacał za uznaną markę :wink: