Po sformatowaniu kompa DVD-RAM przestał czytać DVD

Ostatnio miałem formatowany dysk. Teraz widzę, że napęd DVD-RAM nie może odczytać płyt DVD, natomiast z płytami CD nie ma problemu. Ktoś wie jak sobie z tym poradzić?

Wejdź do menedżera urządzeń i odinstaluj napęd oraz kanały IDE i włącz na nowo komputer.

tych kanałów IDE jest kilka (dwa podstawowe i jeden pomocniczy), to wszystkie mam odinstalować???

Tak, wszystkie. Chyba, że Wiesz do którego podpięty jest napęd, to tylko ten jeden.

Zrobiłem tak jak mówiłeś (odinstalowałem w menadżerze urządzeń DVD-RAM oraz IDE), mimo to problem nie ustąpił.

Nadal czyta tylko CD a DVD nie wykrywa.

Wg tego: klik, wykonaj punkt 3a, 3d oraz 4.

Miałem prawie identyczny problem z LiteOn-em. Uszkodzony laser, bo DVD czytał, ale CD już nie. Oddałem, bo był na gwarancji. Może tak samo jest w twoim przypadku…

Nie sądzę żeby laser w napędzie optycznym był walnięty, bowiem ten sam problem zaraz po zakupie lapka ale kolega informatyk sobie z tym poradził.

Ściągnąłem ASPI Installation rozpakowałem i uruchomiłem ale okazało się że “ERROR: ASPI is not properly installed”

Aha i jeszcze w BIOSIE przestawiłem w ADVANCED / Onboard Devices Configuration / Configure SATA as

z [iDE] na [AHCI] (tak mi ktoś podpowiedział) ale windows XP nie chciał się uruchomić, wskakiwał mi tryb awaryjny i musiałem powrócić do IDE.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jeszcze?

Macie jakieś pomysły jeszcze???