Po update biosa system działa wolniej


(lukeboss2) #1

Witam, zakupiłem nowy CPU, więc zrobiłem update biosa zapobiegawczo. Uruchomiłem system jeszcze na starym procku kilka razy i za każdym razem uruchamiał się bardzo długo. Zakładając, że przed update biosa uruchamiał się 40 sekund, to po uruchamiał się 80 sekund, ciągle coś mieli.

W Biosie jeżeli chodzi o ustawienia, zmieniło się, ale działa na IDE jak i AHCI. Nie pamiętam, który był poprzednio, ale zostawiłem na AHCI.

Po wsadzeniu nowego procka nic się nie zmieniło, dalej muli. W grach np. widoczna różnica na lepsze. Zaś samo działanie systemu po update to tragedia.

Czy taka operacja wymaga instalacji Windowsa od nowa? Chciałem robić formata, ale gdzieś w przyszłości, dopiero gdy kupie SSD.

Proszę o wskazówki co robić :slight_smile:

Windows 10 64-bit
CPU Intel Core i5 3450 @ 3.10GHz 49 °C
RAM 8,00GB 2-Kanałowy DDR3 @ 664MHz (9-9-9-24)
Płyta Główna ASUSTeK COMPUTER INC. P8H61-M LE/USB3 (LGA1155) 35 °C
Grafika 2048MBATI AMD Radeon HD 7800 Series (XFX Pine Group) 38 °C
ENERMAX 400W


(LORDEK) #2

Twoja płyta nie dostała łatki na Meltdown więc to wykluczam. Sprawdź dysk pod kątem błędów i jego prędkość. Może problem z nim zbiegł się w czasie z aktualizacją BIOS. Skoro działa na AHCI to tak było wcześniej - inaczej powitałby Cię BSOD czy inny problem z uruchomieniem systemu. Zaktualizuj sterowniki wszelakich chipsetów, kontrolerów etc. o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.


(skrzek) #3

A nie załadowało Ci ustawień domyślnych?
jakieś wykrywania dysków, czy ustawienia pamięci.