Po usunięciu Windows 10 jest zepsuty bootloader

Witam, niedawno zainstalowałem Windows 10, obok Windows 7. Wszystko było dobrze, do czasu, gdy postanowiłem usunąć Windows 10 formatując jego partycję z poziomu Windows 7 i przywracając z EasyBCD bootloader Windows Vista/7. Po tym włączyłem od nowa komputer i włączył mi się bootloader Windows 10, próbując naprawić się. Próba nie udała się, ale do Windows 7 nadal miałem dostęp, ponieważ menu zostało i włączyłem go. Wszystko dobrze, tylko chciałbym usunąć bootloader Windows 10, ponieważ wydłuża włączanie mojego komputera i zainstalować bootloader Windows 7. Spróbowałem za pomocą płyty, wpisując komendy bootrec.exe /fixboot i bootrec.exe /fixmbr, jednak bez skutku - nic się nie zmieniło. Co zrobić, żeby usunąć bootloader Windows 10 i zostawić sam Windows 7?

Twój przypadek dowodzi wszelkim napalonym “łosiom”, że nie należy instalować Win 10 TP obok normalnego systemu Windows. Można zaś obok linuksa, bo stamtąd się tego szkodnika wytnie w try miga i po krzyku albo na całkiem osobnym dysku (z fizycznie odłączonym dyskiem podstawowym).

 

Zanim zaczniesz coś poważniejszego robić, zrób sobie najpierw kopię danych z Win7, bo zabawa z partycjami może się brzydko skończyć.

 

Win10 założył własną partycję rozruchową czy skaszanił partycję rozruchową Siódemki? Gdybam, że jeśli założył własną to wystarczy ją skasować i wtedy jest szansa, że zabangla startowa Siódemki. Jeśli natomiast przyczepił się do tej z Siódemki to będzie trochę pod górkę… Gdybym miał u siebie taki problem, to załatwiłbym go w następujący sposób:

  • usunąłbym dane z partycji startowej (format)

  • spróbowałbym naprawić Windows z płyty instalacyjnej (licząc, że odtworzy sobie zawartość partycji startowej)

Tylko tyle, że ja mam regularne zrzuty systemowe, więc nawet jak coś pójdzie nie tak, to szybko przywrócę całe środowisko do pracy.

Według mnie można instalować, tylko źle system usunąłem. Miesiąc temu miałem Windows 8.1 i też się tak stało, ale jakoś w końcu bootloader Windows 7 przywróciłem. Rozwiązałem już problem, wystarczyło ustawić Windows 7 jako główny w tym menu po nieudanej naprawie.

PS: Mam kopię danych z Windows 7… A: i Linux - przecież nawet Pingwin nie pokona chamskiego bootloadera Windows 8+, bo zwyczajnie zostanie doinstalowany do niego jak Windows (wiem, ponieważ przekonałem się na tym podczas użytkowania Windows 8.1). Nie jestem także “napalonym łosiem”.