Po włączeniu komputera zaczyna świecić kontrolka DRAM

Witam , od wczoraj mam problem z komputerem a konkretnie po starcie załącza się jedna z czerwonych kontrolek EZ Debug Led - DRAM po czym znika a komputer działa dalej i monitor nie reaguję.
Próbowałem zmieniać pozycję ramu w slotach oraz umieścić je pojedyńczo , ale to nie dawało żadnego rezultatu.
Również obadałem temat na innych stronach i być może winna leży po stronie ramu lub płyty głównej.
Proszę o jak najszybszą odpowiedź i pomoc.

Odpowiedź: masz problem z komputere,. :slight_smile:m
Miło zobaczyć o jakim sprzęcie mówimy, co za procek, co za płyta, Ram, Karta, itp.

Procesor: Intel Core i7 7700k
Chłodzenie: Silentium PC Grandis 2
Płyta: Z270 MSI Tomahawk
Ram: Adata Viper 2x8 gb 3000 CL16
Grafika: MSI GeForce GTX 1080 ti Gaming X
Zasilacz: Corsair CX600m

Proszę pilnie o pomoc.

Hej,

  • A problemy pojawiły się po jakimś awaryjnym wyłączeniu, próbie podkręcania, czy czymś podobnym?
  • Próbowałeś odpalić z jedną kością w porcie oznaczonym jako DIMMA2?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Problemy pojawiły się po przeczyszczeniu komputera i założeniu nowej pasty termoprzewodzącej na procesor.
Przełożyłem nawet do dimma2 , ale komputer nadal się odpala normalnie z tą kontrolką i dalej nie wykrywa monitora ale same USB reaguję , tak samo karta graficzna się podświetla i wentylatory działają jak i na chłodzeniu.

To bardziej otrzymywanie zasilania powoduje, że działa podświetlenie i wentylatory.

  • Czy przy wkładaniu kości RAM słychać charakterystyczny pstryk?
  • Może spróbuj przywrócić domyślne ustawienia BIOS’u zworką bądź wyjmując baterię na jakieś 15 - 30 minut.

Oczywiście , włożyłem pamięci poprawnie.
Słyszałem już na innych forach żeby wyjąć baterię , może to pomoże spróbuję.

Nie wiem czy to istotne ale dziwnie piszczy w okolicy wejścia zasilacza.

Zresetowałem bios i włożyłem ponownie baterię , nic nie pomogło.
Nie wiem co mogło pójść nie tak.
Może lepiej wymienić baterię na nową ?

Lepiej weź Ramy do kolegi lub od kolegi pożycz kosć, ustalisz, ze masz dobre/złe kości lub dobrą/uszkodzona płytę.

W takim razie przekaże ramy kumplowi i niech zrobi memtest , potem dam znać jak wyszło.

  • A jak długo resetowałeś BIOS, tzn. na ile wyjąłeś baterię?
  • Wymiana baterii raczej nic nie zmieni. Taką wymienia się, gdy ustawienia Biosu samoistnie się restartują.
  • A w którym dokładnie miejscu słychać to puszczę nie? Możesz pokazać na screenie? To jest w miejscu kabla zasilającego podłączonego do zasilacza? Może to zasilacz padł?

Wyjąłem baterię na 15 minut , sam reset biosu to kwestia maksymalnie minuty.
Piszczało tylko gdy podłączyłem kabel zasilający do zasilacza , potem gdy chciałem odłączyć dźwięk zaniknął. Zasilacz przecież cały czas działa.

Reset BIOS-i to wcale nie kwestia minuty. Zależy od tego, jak dużo energii kondensatory zmagazynują. Stąd pisałem o 15 - 30 minut. Czasami może trwać to dłużej. Można oczywiście posłużyć się też odpowiednią zwotką na płycie głównej.

Po czym wnioskujesz, że zasilacz cały czas działa? Czyli teraz po podłączeniu przewodu już nic nie piszczy?

Właśnie posłużyłem się konkretnie zwrotką koło baterii na płycie. Normalnie się uruchamia po podłączeniu kabla i słychać charakterystyczny pisk non-stop a potem gdy odłączam zanika.

No widzisz, więc BIOS jednak nie został zresetowany poprawnie. Czyli rozumiem, że wszystko działa poprawnie?

Nie ? Głównie problemem jest kontrolka DRAM o ktorej wspominałem a problem się wyjaśni gdy sprawdzę pamięci u kumpla w innym komputerze bo nie wiem czy to problem płyty głównej czy też ramu.

To chyba nie rozumiem, o jaki charakterystyczny dźwięk chodzi…

Dźwięk zbliżony do “piszczących cewek w karcie”.
Teraz mam nadzieję że wiadomo o co chodzi.