Po włożeniu 2 kości ram, komputer nie startuje

Witam. Jestem użytkownikiem płyty głownej Asus p5kpl 1600, która według opisów, powinna obsługiwać 4gb pamięci RAM. Miałem już 2 kości po 1GB, a dziś zakupiłem kolejne 2, też po 1GB. Po wpięciu całej 4-ki, monitor jest w trybie czuwania, a komputer działa, tylko dziwnie cicho. Gdy podłączam każde z tych duali osobno działo. Może muszę zmienić coś w biosie?

Specyfikacja

Intel Core 2 Duo 2,6ghz

Grafika ATI RADEON HD 570

1GB RAM DDR2

Zasilacz CHEIFTEC 600W

Windows 7 32 BIT

Zobacz w biosie czy masz ustawione taktowanie pamięci na auto

No to startuje czy nie :?:

Z doświadczenia swojego i innych oraz opisach na różnych forach cztery kości RAM przeważnie stwarzają problemy.

Osobiście też miałem 2x1GB i dokupiłem następne 2x1GB (płyta Gigabyte z obsługą do 16GB) ale komputer tak mulił i chodził niestabilnie że sprzedałem wszystkie cztery kości i kupiłem 2x2GB i wszystko jest OK

Znaczy uruchamia się, ale dziwnie cicho, a monitor jest caly czas w stanie czuwania. Ciezko to okreslic, ale tak czy siak do biosa wowczas nie wejde.

Jak moge sprawdzic, czy mam to wlaczone?

Wejdź do BIOS’u z włożonymi dwoma albo jedną pamięcią RAM.

1 polubienie

A co musze dalej zrobic w BIOS’ie? Tzn. gdzie mam szukac zmiany tego taktowania? Bo wejsc, wejde.

Zamiast szukać (w róznych BIOSach różnie to się zwie), przejdź w pierwszym ekranie BIOSu do pozycji nazwanej najczęściej Load Optymized Dafaults, kliknij na niej, potwierdź (Y) i wyjdź z BIOSu klawiszem F10, znowu potwierdzając zmiany. Restart komputera.

Dodane 09.01.2011 (N) 19:45

Masz wtedy pewność, że BIOS sam się ustawi do odpowiednich pamięci i możesz z nimi eksperymentować.

Dodane 09.01.2011 (N) 20:04

Doczytałem się, że Twoja pamięć ma tzw. architekturę dwukanałową, tak więc w pierwsze dwa sloty, patrząc od procesora, powinieneś wstawić dwie identyczne pamięci (ten sam producent i te same parametry) i w pozostałe dwa sloty również dwie identyczne, względem siebie, pamięci. W gruncie rzeczy jednak wszystkie cztery pamięci powinny byc identyczne.

Co do pierwszego, to nie znalazlem takiej opcji, ustawiłem domyślne ustawienia BIOSU’u.

Hmm, tzn. tak, ja mam 2x Kingston 667 i 2x (te ktore zakupilem) 800, rowniez kingstona.

Kombinowalem i wkladalem tak, jak napisales, ale tylko 2 kosci dzialaly, a przy czterech pojawial sie ten sam problem. Jedyna opcja, to udalo mi sie ustawic tak: 2x 800, w slotach najblizej procesora, a 1x667 w slocie kojenym, czyli w sumie 3gb.

Inne kombinacje rowniez zawodza. Czego to moze byc przyczyna?

Domyślne ustawienie BIOSu też jest OK. Niestety, ja nie wiem, dlaczego są takie kłopoty, chociaż w instrukcji Twojej płyty nie poleca się instalowania więcej niż 3 GB pamięci, ale nie oznacza to, że komputer nie będzie działał. Być może jednak wszystkie cztery powinny być identyczne?

Dodane 09.01.2011 (N) 20:46

Mozesz jeszcze wypróbować konfigurację, patrząc od procesora: 1x800 / 1x667 / 1x800 / 1x667. Może tak?

To tez juz probowalem :(. Nie wiem co jest grane.

Dodane 09.01.2011 (N) 20:47

To tez juz probowalem :(. Nie wiem co jest grane.

4x667MHz też nie działa? Tryb Auto czasem może “głupieć” i warto ręcznie to poustawiać.

Jak to moge ustawic?

Trochę zakręciłem, bo przecież komputera nie odpalisz przy czterech pamięciach. Spróbuj przy dwóch (2x800MHz) wejść do BIOSu i ręcznie ustawić częstotliwość taktowania pamięci na 667MHz. Dopiero wtedy spróbuj dołożyć resztę.

Ok, rozumiem, tylko prosze Cię, napisz jaka to jest opcja, w ktorej moge zmienic to taktkowanie?

Zakładka Advenced -> JumperFree Configuration -> DRAM Frequency

Tylko pamięci dobrze powsadzaj, wg. manuala Twojej płyty kanał A to pierwsze dwa sloty, kanał B to dwa następne.

W BIOS-ie użyj kombinacji Ctrl + F1 - powinny się pojawić dodatkowe opcje ustawień.

No niestety, przed chwilą to zrobiłem również z negatywnym skutkiem. Moze jakis inny pomysl?

Dodane 10.01.2011 (Pn) 19:56

Ma ktoś jakiś inny pomysł?