Po wykasowaniu Win8 - brak BIOSu

(Adrian 1987) #1

Na co dzień używam Linuxa i wczoraj wykasowałem Win8 z dysku bo nie był mi potrzebny. W sumie to skasowałem wszystkie partycje wraz z tymi ukrytymi. Później chciałem coś zmienić w BIOSie a tu nic... Tylko konsolowy kursor w górnym, lewym rogu. Laptop Lenovo G50-30 ma przycisk novo (czy jakoś tak) aby wejść do menu i wybrać BIOS, boot menu, recovery czy normal boot. Wszystko działa tylko ten BIOS... Pisałem z konsultantką Lenovo ale ona wie tyle ile nic... Skończyło się na tym, że dostanę płytę recovery. Czytałem na forum Lenovo i nie znalazłem rozwiązania. Wątpię aby instalacja WIndowsa naprawiła BIOS a jeszcze dochodzi to, że nie chcę go.

Czy do prawidłowego działania laptopa jest potrzebny Windows?

(adrian218) #2

Jaki bios może gruba ci uszkodziło napisz dokładny komunikat jaki ci wyskakuje.

(pionner) #3

Średnio możliwe żebyś przy tej operacji uszkodził BIOS (bądź UEFI), który jest fizycznie oddzielnym układem na płycie głównej i z systemem nie ma nic wspólnego.

Ponadto system startuje, więc BIOS/UEFI nie jest uszkodzone. Być może mylisz bootloader z BIOSem? W jaki sposób wchodzisz do BIOS?

(DarkPeter) #4

Są 2 metody wejścia do Biosu, przy starcie (Logo Lenovo)przytrzymać klawisz F2 lub Novo key.Dziwne, że nie działa przez Novo key.Spróbuj wyjąć baterię na jakiś czas i odłączyć zasilanie(30 minut - 1 godzina), a następnie włącz laptop na zasilaczu przez F2 lub Novo Key

(Adrian 1987) #5

Komunikatu nie mam żadnego. Napisałem co działa a co nie.

Też myślę, że systemy z BIOS/UEFI nie mają aż tak dużo wspólnego z systemem aby można było to tak prosto uszkodzić. Nie mylę tych rzeczy. Jako bootloader używam grub2 i on się uruchamia normalnie po logo lenovo. Do BIOSU wchodziłem przez przycisk Novo lub przez Fn+F2. Teraz pokazuje się tylko wspomniany kursor na czarnym tle i tyle.

Próbowałem z wyjęciem baterii ale spróbuję jeszcze raz bo chyba nie miałem tyle cierpliwości :wink:

Czytałem też o odpięciu dysku ale to raczej odpada bo jeszcze jest gwarancja.

(DarkPeter) #6

Jeśli GRUB tu miesza to trzeba go wywalić np za pomocą GPARTED LIVE na usb lub płyty z Windowsem.Najlepiej wykasować wszystkie partycje i utworzyć nowe.

Do bootowania komputera z wyborem płyty lub USB na logo Lenovo klawisz F12

(Adrian 1987) #7

Nie… GRUB tu nie ma nic do rzeczy. Wspomnieli o nim wcześniej więc odpisałem. Bootloader i system działają OK. Jedyny problem stwarza BIOS do którego nie mogę wejść. Wyjaśniłem czym się objawia wybór bios mode poprzez przycisk novo lub fn+F2 - czarne tło z kursorem w górnym lewym rogu. Jak na razie da się z tym żyć bo jeśli chcę zabootować np z pendriva to używam fn+F12.

(DarkPeter) #8

Pozostaje zatem tylko reflash Biosu http://support.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/g50-30-notebook-lenovo/downloads/DS100921, tylko że musisz zainstalować Windows 7 lub 8,8.1 i uruchomić plik.

(Adrian 1987) #9

Już została mi zamówiona płyta recovery. Próbowałem na różne sposoby uruchomić to z pendriva czymś w typu FreeDOS czy podobne. Niektórym to się udawało ale niestety… Dzięki.