Po wymianie karty graficznej, zmniejszona ilość pamięci RAM

Witam. Piszę do was z takim zapytaniem, może wy mi pomożecie, bo wyczerpałem już chyba wszystkie pomysły.

Dotychczas korzystałem z grafiki 9500GT 1GB DDR2 firmy ASUS, wczoraj zamontowałem GIGABYTE GT220 1GB DDR3.

Na 9500GT bios widział mi pełną ilość pamięci czyli 3GB, po wymianie na GT220 bios świruje, przed jego aktualizacją, widział zainstalowaną pamięć 2GB, a dostępną 2,75. Tak samo jak system XP 32 bitowy.

Dzisiaj rano zaktualizowałem bios’a do najnowszego dostępnego na stronie producenta.

Bios widzi jako zainstalowana pamięć 3,1GB a dostępną 2,75 w biosie jak i w systemie.

Przełożenie pamięci do innych banków nic nie daje. Zintegrowanego układu graficznego nie ma.

Płyta Główna ASUS M2N-SLI.

Pamięci DDR2 2GB i 1GB taktowane na 800.

Może być tak że płyta główna ASUSa, gryzie się z grafika GIGABYTE?

Pierwszy raz spotykam się z takim problemem.

Pozdrawiam

Jakie są ustawienia w BIOSie,może być tam włączony szadowing pamięci,jakaś część ramu jest np. przeznaczana dla grafiki

Żadnej opcji podobnej nie doszukałem się w Biosie niestety.

Ale dziwne jest to, że po wyjęciu jednej kości, czy zostaje 1GB czy 2GB widzi normalnie, schody zaczynają się dopiero przy obu kościach - 3GB.

Może być winna 32 bitowa architektura,taki będzie koniec Windows XP,jego 64 bitowa architektura nie jest rozpowszechniona,a problem będzie przy obsłudze dużej ilości pamięci 32bit to 2^31 adresów ffffffff co odpowiada adresacji 4GB,potrzeba jest więcej adresów,Windows XP w normalnej domowej 32 bitowej wersji nie obsługuje architektury 64 bit,wystarczy inny sposób gospodarowania pamięcią i już jest problem. nawet poniżej

System systemem. Ale dlaczego bios widzi zainstalowanej 3,1GB a dostępnej tylko 2,75?

Nie masz jakiejś zintegrowanej grafiki włączonej w biosie przypadkiem ?

Niestety nie.

Najdziwniejsze jest to że przy starej karcie 9500GT całą pamięć widziało bez problemowo.

Rzeczywiście dziwne. A w awaryjnym sprawdzałeś ? (może to wina sterowników)

Sam bios pokazuje 2,75 dostępnej, więc w trybie awaryjnym będzie to samo.

Ja bym spróbował firmware zaktualizować, ew przywróć ustawienia domyślne :slight_smile:

Dokładnie, jedynym sensownym wyjściem jest jeszcze próba zaktualizowania bios’u na karcie.

EDIT.

Niestety wersja biosu karty jest najnowsza.

Chodzi o technologię turbo cache lub teraz nazywana jest jakoś podobnie. Polega to na tym, że część pamięci operacyjnej komputera zostaje przepisana do pamięci wideo. Nie da się tego wyłączyć, zmienić, jest to zaimplementowane w procesorze karty graficznej. Czym więcej będzie pamięci zainstalowanej w systemie tym nieco więcej będzie pożyczane przez kartę.

Które tej beznadziejnej karcie i tak nic nie pomoże.

Miałem okazję wymienić, więc wymieniłem bo GT220 jest wydajniejsza.

Ta grafika nie ma wbudowanego turbo cache, ma 1GB DDR3 wbudowanej swojej pamięci.

Jest dokładnie opisane na stronie producenta.

Turbo Cache mają wszystkie karty począwszy od serii Geforce 7. Dane ze strony producenta nie mają tu nic do rzeczy. Technologię tę ma praktycznie każdy procesor graficzny Nvidia. Jeśli w specyfikacji samochodu nikt nie napisze, że ma 4 koła też będziesz próbował udowodnić, że ma tylko 3 ? Ta sama zasada jest z kartami. Nie wiem też czemu ktoś nazywa te karty badziewnymi, beznadziejnymi i itp. Niestety niektórzy są tu po to by nie pomagać, a jedynie krytykować innych. Jeśli chodzi o procesor GT220 to jest to karta dość dobra, ale po podkręceniu. Sam używałem GT 220 ponad rok czasu i wiem, że nie jest to najgorsza karta. Wielu tak uważa, ale są to pewnie Ci, którzy nie potrafią zrozumieć, że ludzi nie stać na kupowanie kart droższych od całego komputera.

Dokładnie, zgadzam się z Tobą w 100%.

Tylko gdyby karta posiadała faktycznie turbo cache to przy każdym zamontowanym sprzęcie odejmowało by tego RAMu.

Zamontowałem teraz grafikę na Athlonie X2 250, płycie GIGABYTE GA-MA770-UD3. Wrzuciłem również 3GB RAM i widzi bez problemu.

Jakieś dalsze wskazówki? :slight_smile:

Dodane 24.02.2012 (Pt) 19:44

Odświeżam.

Przy okazji dodam że…

Wpadłem na jeszcze jeden pomysł, mianowicie całkowity restart nowo wgranego biosu poprzez wyciągnięcie bateryjki.

I teraz już jest coraz piękniej. Zamiast 2,75GB dostępnej pamięci widzi 2,5GB. Zainstalowana pamięć pokazywana przez bios - bez zmian.

Cuda po prostu, cuda :wink: