Po zaniku prądu komputer się restartuje

Jestem w pracy i kolega zwrócił się do mnie o pomoc. Otóż wczoraj zabrakło u niego prądu. Jak to bywa w takich przypadkach nie zdążył zareagować i odbiło się to na sprzęcie. Komputer się uruchamia, ale na logu windowsa (tam gdzie jest pasek z przesuwającymi się kwadracikami) się restartuje. Co mogło się zepsuć?

Kolega mocno się upiera, żeby formatować dysk i zainstalować win od nowa. Ale czy to rozwiąże problem?

Specyfikacji kompa nie znam, bo to nie mój, a kolega nie potrafi podać.

Wiemy tylko, że to win xp.

spróbuj wcisnąć przycisk F8 zanim pojawi się to okno windowsa i następnie wybrać “Ostatnia znana konfiguracja”

Niech zrobi tak jak napisał kolega dodo.gemini , lub włożyć płytkę z systemem i spróbować użyć opcji Napraw system. No jeżeli to nie bardzo pomoże, to wydaje mi się że ponowna instalacja systemu będzie koniecznością.

Jeśli ostatni znana konfiguracja nie zadziała, to można jeszcze tak:

F8, uruchom system w trybie awaryjnym, uruchomić ponownie z menu start.

W awaryjnym się nie uruchamia. Jak przyjdzie do domu to zobaczy z tą ostatnią dobrą konfiguracją.

Chyba go czeka reinstalka Windowsa,ja stawiam na uszkodzenie rejestru,może spróbować przez naprawę Windowsa,zachowa dane na partycji C:

Witam,

tez miałem podobny problem (na laptopie) - zrobiłem format i przywróciłem system z kopi zapasowej którą zrobiłem zaraz po zakupie go - może kolega tez ma zrobiona kopie zapasowa, jak tak to polecam od razu zrobić przywrócenie systemu z tych płyt bez formatowania komputera, ale lepiej zabezpieczyć dane przed ich utrata.

Ja to bym format zrobił

Bo to na pewno uszkodziły się pliki rejestru

a wyskakuje możne jakieś info ze jakiego pliku nie ma??

A nie przyszło Wam do głowy, żeby zacząć od sprawdzenia dyskowego systemu plików - tutaj (pewnie) NTFS? Bez podmontowanych partycji?

Jest wiele narzędzi, które doskonale z tym sobie radzą.

To, co proponujecie, z każdym uruchomieniem obecnej instalacji może nie tyle pogorszyć obecny stan systemu, co uniemożliwić odzyskanie danych.