Po zmianie karty grafiki brak mozliwosci instalacji Linuksa

Witam,

po zmianie karty graficznej gdzie opisałem tu

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/467757-zmiana-karty-graficznej-linux-mint-16-64b/

 

nie moge zainstalować Linuxa - karta Gf 750 ti : w biosie(uefi ) nic nie zmieniałem - zawsze ten sam błąd - wybieram Mint Logo i takie komunikaty :

 

0117145e382a251bm.jpg

 

proszę o pomoc- instalowałem Minta 16 64 bit - z płyty i z pendrive i to samo

Uruchom system z opcją kernela ‘nomodeset’.

 

Ciach

marcin`82 - jak to zrobić ?

Pewnie wyjaśnienie jest tam w tym całym “Ciach” ale nie otwiera sie odnośnik :slight_smile:

nie wiem co wcisnać i co gdzie i kiedy dopisać :slight_smile:

Masz szczęście, że robiłem to przedwczoraj też po zmianie na 750Ti i tez na mincie 16(jedyny z kilku linuksów, ktore się udało wskrzesić)

Pobierz sterownik nvidia http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/73666/en-us

Musisz z gruba wybrać polecenie uruchamiania minta w trybie ratunkowym(czy jakkkolwiek się to zwie)

Trochę popisze po ekranie, potem wyświetli menu w którym pokaże kilka opcji

Wybierz pierwszą opcję(kontynuowanie rozruchu w trybie renderowania programowego - niestety sam terminal u mnie nie był w stanie znaleźć pliku)

Powinien się wczytać pulpit w nieznośnie małej rozdzielczości

Zamontuj dysk, na którym masz sterownik, zapisz sobie na kartce adres do niego

Otwórz terminal i wpisz:

sudo service mdm stop

Powinno wszystko zgasnąć, a nstępnie po sekundzie-dwóch pojawić się tylko terminal

Zaloguj się, najlepiej jako root

Wpisz: sudo ścieżka/do/pliku/ze/sterownikiem

Postępuj zgodnie z instrukcjami

 

Mi po tym manewrze wszystko ładnie chodzi poza tym, że trzeba uruchamiać w trybie awaryjnym(jak Ci się poszczęści, to nie będzie konieczne, a i tak ten tryb po instalacji sterownika nie różni się niczym od zwykłego uzytkowania, używa karty graficznej tak jak powienien

 

Jak sobie z którymś krokiem nie poradzisz to mów, jutro mogę w wolnej chwili zrobić zdjęcia i screeny krok po kroku.

 

Od razu mówię, że reinstall nie rozwiąże problemu.

 

EDIT: Sorki, dopiero teraz doczytałem, że próbujesz stawić system po raz któryś… Jeśli to ma jakieś znaczenie, ja naprawiałem ten sam, który chodził wcześniej. No ale błąd ten sam, to myślę, że rozwiązanie też.

Podobno Ubuntu chodzi bez problemu, ale nie testowałem, nie wiem. Dawno już się z tamtą dystrybucją rozstałem.

Instrukcja obrazkowa jak włączyć system z opcją jądra “nomodeset” - de facto to jest coś w stylu “bezpieczny tryb graficzny”:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132 .

 

Sterowniki instaluj najpierw z repozytorium - pisałem to już wcześniej.

dziś urlopuje i pogoda butelkowa więc zasiąde :slight_smile:

kupiłem gf 750 ti bo tak miał pięknie hulać z Linuxem i taka porażka a na win 8.1 po 3 dniach juz nie mogę patrzec pomimo ucywilizowania jej

 

jak zapowiedziałem tak robię :slight_smile:

 

zainstałowałem ubuntu 12 z opcją monodeset - i mogłem normalnie zainstał\lowac dzieki temu system - ok.

Ale po uruchomieniu pc na nowo i wybraniu ubuntu dzieje sie identyko to co wcześniej dałem na scrinie :frowning:

 

Dalej :

 

po komendzie sudo service mdm stop :

mdm: unrecognized service :frowning:

 

pisze właśnie z ubu w trybie bezpiecznym

Widać że jest problem z załadowaniem sterownika nouvo, jak już masz ten tryb bezpieczny to zainstaluj sterowniki własnościowe i to powinno pomóc, widziałem że wysyłali Ci komendy do zainstalowania wersji z repozytorium.

zamień hmm… może sudo service lightdm stop A jak też nie to spróbuj bez tego uruchomić instalkę sterownika i powiedz, czy ci wywali błąd, ze xserver jest uruchomiony. Chociaz mi się wydaje, że mint i ubuntu mają ten sam… serwer graficzny to sie nazywa? No nie wazne, chodzi o to, ze trzeba go zabić :wink:

Uruchom system z LIVE CD po uruchomieniu w terminalu  zobacz jaki masz układ partycji

sudo fdisk -l

Następnie wydaj polecenie

sudo mkdir /mnt/root

Następnie zamontuj partycje systemowe

Zainstalowałem ubuntu 12 - i tam się wszystko udało , parametr nomodeset + instalacja sterów ze strony Nvidii.

W ubuntu w opcjach można wcisnąć F6 i z graficznego wyboru dodać to całe nieszczęsne nomodeset.

System się instaluje i potem już jak się ma pulpit można kombinować ze sterownikiem.

Tryb bezpieczny w Mincie - to zapewne ta 2 opcja do wyboru (compatibility mode ) poprawcie mnie jak źle pisze . tak ?

Po wybraniu tej 2 opcji wysypuje ekran identyczny jak dałem za 1 razem scren .

 

W ubuntu F6 wybieram z menu graficznego nomodeset i i jazda - w Mint triku twego nie ma - bądź coś zle robię.

Co trzeba zrobić w MINT by jakos zainstalować system na dysku nawet 800x 600 niech chodzi .

:frowning:

Bezpośrednio może nie ma. Jaką wersję Minta próbujesz instalować?

 

Samodzielnie poszukaj jak edytować opcje jądra w menu programu rozruchowego Grub, na przykład może wyglądać tak:

 

Gwoli ścisłości:

sudo service lightdm stop

Po drugie - nie lepiej uruchomić system w trybie tekstowym - jak wyżej:

Mint 16 -64 bit

edycja to w mmęcie gdy jest grub c lul e i mam tak jak na zdjęciu

 

https://scontent-b-mad.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31.0-8/1974200_746725438706598_733263012_o.jpg

 

https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/t31.0-8/10013414_746725578706584_1893803672_o.jpg

 

gdzie i co dopisać - czy może jeszcze w innym miejscu :slight_smile:

 

(zdecydowałem sie na Nvidię bo miało byc łatwiej, przyjemniej i wydajniej  :slight_smile: )

Przecież dostałeś wyżej przykład …

 

W linii zaczynającej się od “linux”, co jest widoczne na tym obrazku zamiast słów quiet splash – wstaw nomodeset i uruchom system klawiszem F10.

hej , wczoraj już zmęczony byłem i nie pisałem - działa :slight_smile:

 

za nic nie mogłem zainstalować sterownika NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run  - rozpakowanie, po adgielsku cos o x było.

ctrl +alt f1 wydałem polecenie po zalogowaniu i był identyczny komunikat ( dodam za jakis czas zdjęcie )

 

sudo apt-get install nvidia-331  - instalacja bez problemu.

 

Stawiam że sterowniki 334.21 będą dużo wydajniejsze .

Jak je poprawnie zainstalować ?

dziękuję

samo ctrl+alt+F1 nie przejdzie, dostaniesz komunikat o tym, że X server jest włączony

Skoro już to jest znowu mint, a nie ubuntu Alt+ctrl+F1, potem:

sudo service mdm stop

A potem ścieżka do sterownika, ewentualnie z sudo sh na początku.

Na ubuntu byłoby to

sudo service lightdm stop

Ale z tego co próbowałem, w przeciwieństwie to minta, nie włącza sie po tej komendzie konsola, tylko pozostaje czarny ekran.

 

Możesz też oczywiście uruchomić minta w trybie tekstowym, ale wtedy trzeba będzie montować partycje, a tak masz już zamontowane.

Dziękuję pięknie wszystkim za pomoc . Pozostało tylko resztę dopieścić . War Thundrer na średnich ustawieniach ma 40 fps . Chciałbym tak na wysokich ale moze cos się jeszcze poprawi .

 

Ps. Apropo War Thunder - jest tam opcja w ustawieniach wyboru Open Gl test - i fps na wysokich są o wartosciach45-60 .

Na trybie auto (DX ) na średnich miałem 30-45- jest różnica:)