Po zmianie płyty/RAM ten sam procek już się nie kręci

Ostatnio wymieniłem płytę z Gigabyte’a EP31-DS3L na EP43-DS3 i dołożyłem drugie 4GB pamięci. Mam dwie kości kingstona oraz 2x Goodram

rampt.jpg

Chcę przywrócić taktowanie procka jak poprzednio na 3,8GHz ale teraz już przy 3,3 komp się kilka razy restartuje przy uruchomieniu i przywraca domyślne taktowanie. Domyślam się, że to chodzi właśnie o pamięci (pewnie już nie działają już w dual channel) i tu moje pytanie czy idzie je jakoś spowolnić czy coś by ten procek ruszył na wyższym taktowaniu? Procek mam jak w podpisie - więc jednak przydałoby mi się troszkę go poddusić :wink:

zdjęcia z biosu:

http://img851.imageshack.us/g/20110421500.jpg/

problemem są pamięci. zmien taktowanie pamieci w biosie na niższe i bedzie dobrze.

którą opcję w biosie wybrać?

najczęściej w BIOS nazywa się to “Dram Frequency” .

OK zmniejszyłem mnożnik pamięci (system memory multiplier) i procek się podkręcił dalej :slight_smile:

Dodane 29.05.2011 (N) 9:21

Odświeżę temat. Wymieniłem chłodzenie i chciałbym podkręcić procka jeszcze trochę. Zmniejszyłem taktowanie pamięci ale przy wyższym ustawieniu procka niż 4.0GHz wyskakują bluescreeny. Zwiększałem napięcie ale nie pomagało więc domyślam się, że powinienem brać się za timingi ale o ile zwiększać każdą z wartości?