Po zmianie płyty, system nie wstaje

WSTĘP: Kilka dni temu podczas normalnej pracy wyskoczył mi bluescreen. Nie wynikłoby z tego nic poważniejszego, gdyby nie to że komputer nie chciał potem wstać. Nie wysyłał żadnego sygnału do monitora, nie czytał dysku i tylko kręcił wiatrakami. Winowajcą okazała się płyta główna, a konkretnie uszkodzony mostek. Została zakupiona nowa, podłączona i…

PROBLEM ZASADNICZY: Windows 7 ładuje się (wizualnie) do pojawienia się czerwonej “kropki” od loga, a następnie restartuje. Wtedy zaleca skorzystanie z opcji “naprawy”. Ta zazwyczaj myśli z dziesięć minut i mówi że nie da się nic zrobić. Po wdaniu się w szczegóły:

Nazwa zdarzenia problemu: StartupRepairOffline

Podpis problemu 01: 0.0.0.0

Podpis problemu 02: 6.1.7600.16385 

Podpis problemu 03: unknown

Podpis problemu 04: 21200501 [różne liczby bywają, np 221]

Podpis problemu 05: AutoFailover

Podpis problemu 06: 7 [tu bywają różne liczby, zdarzyło się jeszcze np. 1, 3]

Podpis problemu 07: 0x19

Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7600.2.0.0.256.1

Identyfikator ostawień regionalnych: 1045

oraz po wdaniu się w “inne” szczegóły

Znaleziono główną przyczynę:

--------------------

Nieznana operacja wykrywania błędów.: Operacja wykrywania błędów 19. Parametry = 0x22, 0x35616c4723350000, 0x0, 0x0.


Akcja naprawy: Sprawdzenie i naprawienie integralności plików systemowych

Wynik: Niepowodzenie. Kod błędu = 0x490

. CO ZOSTAŁO ZROBIONE: Oczywiście próba naprawy z dysku instalacyjnego. Żadnych rezultatów poza podanymi*. Metoda SRC jako wynik podała: “Funkcji Ochrona zasobów systemu Windows nie znalazła naruszeń integralności.”. Podejrzenie padło na nową płytę (ASRock G41c-G5; poprzednia: Gigabyte GA-73PVM-S2H), ale Windows XP uruchomiony z innego dysku twardego działa wyśmienicie (no, może dopiero po zainstalowaniu sterowników). Można babrać w dysku z Siódemką, więc uznaje że też jest w porządku. * = W przypadku gdy uruchomiłem płytę instalacyjną 7mki z dyskiem XP jako master otrzymałem komunikat:

Zostaną dodane następujące opcje uruchamiania:

Nazwa: Windows 7 Proffesional (odzyskano)

Ścieżka: Windows 

Urządzenie systemu Windows: partycja = I: (62036 MB)

Nazwa: Windows Recovery Environment (odzyskano)

Ścieżka: Recovery\57fc14c2-8975-11e0-aa73-f11d120a7eb9\Winre.wim

Urządzenie systemu Windows: partycja = I: (62036 MB)

I pytanie czy chcę naprawić i uruchomić ponownie czy anulować. Oczywiście pierwsza opcja nie zwojowała czegokolwiek.

Pomocy mości Panowie (i Panie?), bo nie wiem co to za sprawiedliwość jak jeden system się sypnął, a drugi stoi. Jestem w kropce. Co począć? Znaczy, zanim zostanę zmuszony do reinstalacji systemu…

Oba dyski mam podłączone(obecnie, przedtem tylko 7), XP jako master, w razie potrzeby przełączam F11.

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

Czy chcesz zainstalować system Wondows 7 z poziomu zainstalowanego XP. Po zmianie płyty głównej musisz zainstalować odpowiednie sterowniki.

W tym przypadku uważam, że najlepszym wyjściem jest reinstalacja systemu.

Winowajcą jest chipset, dokładnie nie wiem jakie ma to znaczenie, ale sam miałem kiedyś taką sytuację, nie szukałem konkretnej informacji na ten temat, wiem tylko jeżeli system był instalowany na chipsecie typu A to nie będzie działał na chipsecie typu B, a widać że twoje płyty w tym wypadku się różnią.