Po zmianie zasilacza i po podkreceniu procka komp nie wstaje

(Kkacper96) #1

witam. kilka dni temu kupiłem nowy zasilacz OZC 600W nówka ze sklepu z myślą rozbudowy komputera w niedalekiej przyszłości. Poprzedni zasilacz to Feel III 500ATX.

po podłączeniu zasilacza i pierwszym uruchomieniu komputera (bez własnych ustawien biosu) komputer odpalił się normalnie.

po ponownym uruchomieniu komputera i podkręcenieu procesora do 3,2 GHz (tak zawsze był podkręcony na poprzednim zasilaczu) komputer wyłącza sie przed pojawieniem się komunikatu "wczytywanie systemu windows". i tak za każdym razem.

po zresetowaniu biosu komputer dalej chodzi normalnie.

mój komputer:

Asus P5Q PRO

GeForce gt440

4 gb ram

Intel Core2Duo 2,2Ghz

OCZ 600W

w czym jest problem? żle coś podpiąłem? czekam na propozycje

(DebeściK_2012) #2

Przełącz ustawienia BIOS-u na "Defult" lub coś w ten deseń. Zapisz je i zrestartuj kompa.

(Kkacper96) #3

przeciez pisałem ze po zresetowaniu biosu (czyli włączenie opcji ustawień fabrycznych) komputer działa normalnie...

(MrBeckham666) #4

@Crash90

spokojnie nie wszyscy dokładnie czytają co piszesz;]

prawdopodobnie źle podkreciłeś procka

żle ustawiłeś vcore itp nie powiem co dokładnie co i jak bo nie wiem jak podkrecałeś procka

(Kkacper96) #5

Ja zawsze tylko podkrecalem fsb frequency czy cos takiego. Pomożesz mi ustawić to wszystko tak aby chulalo?? Prosze

(falcon89) #6

Podnosząc FSB zwiększasz również taktowanie pamięci RAM (musisz ustawić odpowiedni dzielnik).

-- Dodane 15.06.2013 (So) 17:40 --

Jak podkręcić procesor - Poradnik

(Kkacper96) #7

aaha już rozumiem. podwyższając szyne FSB podwyższa się też również częstotliwość pamięci.

ja nigdy tego nie zmieniałem .. :smiley:

tylko teraz moje pytanie brzmi tak: jeżeli zwiększam szyne FSB o 100 to muszę obniżyć częstotliwość pamięci tak? dobrze zrozumiałem? :stuck_out_tongue:

(falcon89) #8

Tak, tylko robisz to za pomocą DRAM Frequency (ustaw taktowanie pamięci najbliżej lub mniej od wyjściowego taktowania).

(Kkacper96) #9

Przy ustawieniu szyny fsb na 366, najmniejsza wartość DRAM jaka mogę ustawić to 700 z kawałkiem. Po takim ustawieniu komputer działa bezbłędnie. Tylko powiedz czy na pewno jest już ok?

(falcon89) #10

Zapoznaj się z poradnikiem do którego link podałem.

Nie zapomnij przetestować stabilności komputera (więcej w poradniku).

-- Dodane 15.06.2013 (So) 18:22 --

Tylko nie podkręcaj na napięciu ustawionym na AUTO!

(Kkacper96) #11

tak, to akurat wiedziałem :smiley: zaraz ogarne sprawe stabilności. potem podpowiesz mi pare rzeczy związanych własnie z procesorem i wymianą karty graficznej w niedalekiej przyszłości

-- Dodane 15.06.2013 (So) 19:12 --

wszystko działa, nie wywala żadnych błędów i innych. martwi mnie tylko kilka spraw:

a) komputer nie posiada wydajności takiej jaką miał wczesniej przed zmianą zasilacza

b) temperatury wachały się w granicach ok. 50 stopni, teraz jest ok. 60. Dlaczego?

-- Dodane 15.06.2013 (So) 19:55 --

prosze o dalszą pomoc

(Lewanxd) #12

Cześć,

jaką masz pastę termoprzewodzącą?

Wymiana zasilacza absolutnie nie może zaważać na wydajności, co ważniejsze wymieniłeś na lepszy model więc zapobiegasz ewentualnym awariom.

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

(Kkacper96) #13

Pastę mam jedną od niecalych 2 lat. Niestety niewiem jaka jest.

Ale czy pasta może wpłynąć na wydajność procesora?? Dzień wcześniej na starym zasilaczu było wszystko ok.

(sadaj72) #14

Nie, ale z czasem się psuje i temperatury rosną.

(Lewanxd) #15

Cześć,

może wpłynąć na temperaturę - a SpeedStep może zaniżyć częstotliwość CPU dla zbicia temperatury

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

(Kkacper96) #16

czyli co, czas wymienic pase?

(Lewanxd) #17

Cześć,

warto. Tylko jak kupujesz to już wysokiej klasy, np. Zalman STG2

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

(Kkacper96) #18

czy wymiana pasty wyeliminuje problem ze spadkiem wydajności i temperaturą proca?

-- Dodane 16.06.2013 (N) 13:39 --

i czy konieczny jest zakup akurat tej pasty? dodaje przy tym ze na początku lipca będę na 90% wymieniał płyte główną, procesor i karte grafiki oraz jakies dobre chłodziwo.

-- Dodane 16.06.2013 (N) 15:32 --

UPDATE: mimo iż nie kupiłem wyżej wymienionej pasty, nałożyłem inną (kupiłem od kumpla który kupił ją kilka dni temu). przy okazji wyczyściłem z kurzu cały komputer wraz z radiatorem.

Skutek: temperatura procesora po OC do 3,2 wacha się w granicach... UWAGA! 35-40 stopni przy normalnym użytkowaniu! dla mnie to ogromna różnica w porównaniu z tym że wczesniej miałem ok 50 stopni na starej paście!

wreszcie mogę się uśmiechnąc do monitora i wyczekiwac momentu kiedy zakupie kolejne podzespoły.

Nawiasem mówiąc: co byście polecili z kart graficznych do 350zł?