Po zmianie zasilacza i po podkreceniu procka komp nie wstaje

witam. kilka dni temu kupiłem nowy zasilacz OZC 600W nówka ze sklepu z myślą rozbudowy komputera w niedalekiej przyszłości. Poprzedni zasilacz to Feel III 500ATX.

po podłączeniu zasilacza i pierwszym uruchomieniu komputera (bez własnych ustawien biosu) komputer odpalił się normalnie.

po ponownym uruchomieniu komputera i podkręcenieu procesora do 3,2 GHz (tak zawsze był podkręcony na poprzednim zasilaczu) komputer wyłącza sie przed pojawieniem się komunikatu “wczytywanie systemu windows”. i tak za każdym razem.

po zresetowaniu biosu komputer dalej chodzi normalnie.

mój komputer:

Asus P5Q PRO

GeForce gt440

4 gb ram

Intel Core2Duo 2,2Ghz

OCZ 600W

w czym jest problem? żle coś podpiąłem? czekam na propozycje

Przełącz ustawienia BIOS-u na “Defult” lub coś w ten deseń. Zapisz je i zrestartuj kompa.

przeciez pisałem ze po zresetowaniu biosu (czyli włączenie opcji ustawień fabrycznych) komputer działa normalnie…

@Crash90

spokojnie nie wszyscy dokładnie czytają co piszesz;]

prawdopodobnie źle podkreciłeś procka

żle ustawiłeś vcore itp nie powiem co dokładnie co i jak bo nie wiem jak podkrecałeś procka

Ja zawsze tylko podkrecalem fsb frequency czy cos takiego. Pomożesz mi ustawić to wszystko tak aby chulalo?? Prosze

Podnosząc FSB zwiększasz również taktowanie pamięci RAM (musisz ustawić odpowiedni dzielnik).

Dodane 15.06.2013 (So) 17:40

Jak podkręcić procesor - Poradnik

aaha już rozumiem. podwyższając szyne FSB podwyższa się też również częstotliwość pamięci.

ja nigdy tego nie zmieniałem … :smiley:

tylko teraz moje pytanie brzmi tak: jeżeli zwiększam szyne FSB o 100 to muszę obniżyć częstotliwość pamięci tak? dobrze zrozumiałem? :stuck_out_tongue:

Tak, tylko robisz to za pomocą DRAM Frequency (ustaw taktowanie pamięci najbliżej lub mniej od wyjściowego taktowania).

Przy ustawieniu szyny fsb na 366, najmniejsza wartość DRAM jaka mogę ustawić to 700 z kawałkiem. Po takim ustawieniu komputer działa bezbłędnie. Tylko powiedz czy na pewno jest już ok?

Zapoznaj się z poradnikiem do którego link podałem.

Nie zapomnij przetestować stabilności komputera (więcej w poradniku).

Dodane 15.06.2013 (So) 18:22

Tylko nie podkręcaj na napięciu ustawionym na AUTO!

tak, to akurat wiedziałem :smiley: zaraz ogarne sprawe stabilności. potem podpowiesz mi pare rzeczy związanych własnie z procesorem i wymianą karty graficznej w niedalekiej przyszłości

Dodane 15.06.2013 (So) 19:12

wszystko działa, nie wywala żadnych błędów i innych. martwi mnie tylko kilka spraw:

a) komputer nie posiada wydajności takiej jaką miał wczesniej przed zmianą zasilacza

b) temperatury wachały się w granicach ok. 50 stopni, teraz jest ok. 60. Dlaczego?

Dodane 15.06.2013 (So) 19:55

prosze o dalszą pomoc

Cześć,

jaką masz pastę termoprzewodzącą?

Wymiana zasilacza absolutnie nie może zaważać na wydajności, co ważniejsze wymieniłeś na lepszy model więc zapobiegasz ewentualnym awariom.

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

Pastę mam jedną od niecalych 2 lat. Niestety niewiem jaka jest.

Ale czy pasta może wpłynąć na wydajność procesora?? Dzień wcześniej na starym zasilaczu było wszystko ok.

Nie, ale z czasem się psuje i temperatury rosną.

Cześć,

może wpłynąć na temperaturę - a SpeedStep może zaniżyć częstotliwość CPU dla zbicia temperatury

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

czyli co, czas wymienic pase?

Cześć,

warto. Tylko jak kupujesz to już wysokiej klasy, np. Zalman STG2

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

czy wymiana pasty wyeliminuje problem ze spadkiem wydajności i temperaturą proca?

Dodane 16.06.2013 (N) 13:39

i czy konieczny jest zakup akurat tej pasty? dodaje przy tym ze na początku lipca będę na 90% wymieniał płyte główną, procesor i karte grafiki oraz jakies dobre chłodziwo.

Dodane 16.06.2013 (N) 15:32

UPDATE: mimo iż nie kupiłem wyżej wymienionej pasty, nałożyłem inną (kupiłem od kumpla który kupił ją kilka dni temu). przy okazji wyczyściłem z kurzu cały komputer wraz z radiatorem.

Skutek: temperatura procesora po OC do 3,2 wacha się w granicach… UWAGA! 35-40 stopni przy normalnym użytkowaniu! dla mnie to ogromna różnica w porównaniu z tym że wczesniej miałem ok 50 stopni na starej paście!

wreszcie mogę się uśmiechnąc do monitora i wyczekiwac momentu kiedy zakupie kolejne podzespoły.

Nawiasem mówiąc: co byście polecili z kart graficznych do 350zł?