Pobieranie danych z XML do kalkulatora w JS

Witam, chciałbym Was prosić o pomoc w stworzeniu małego skryptu kalkulatora (który oblicza w oparciu o już istniejące dane). Znam się bardzo dobrze na xhtml/css, ale w zasadzie na tym moja wiedza się kończy :wink: proszę tylko o wytyczenie kierunku działania / powiedzenie, jakich funkcji powinienem użyć, w żadnym wypadku nie chcę, by ktoś napisał skrypt za mnie bo niczego się nie nauczę.

Na początek pokażę, co chciałbym osiągnąć:

63084375.png

Oto przykładowy plik XML:

?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?


1
Nazwa
Ads
Value
PLZ
p1
p2
p3
p4
p5


2
Nazwa2
Ads2
Value2
PLZ2
p12
p22
p32
p42
p52

Chcę, aby po wyborze opcji z listy rozwijanej, automatycznie uzupełniały się zawarte tam informacje (kolor fioletowy). Następnym krokiem byłoby wypełnienie przez usera pól po prawej stronie (kolor pomarańczowy) i na podstawie danych podanych przez usera i tych z XML, skrypt wyliczałby wynik (Oczywiście wszystkie pola oprócz będą liczbami :wink: ) automatycznie, bez przycisku submit. Po kilku godzinach zabawy z JavaScript, napisałem skrypt obliczający wynik:

Ads: 




Value: 




%: 








P: 








Wynik:

Zdaje sobie sprawę, że kod jest bardzo słaby, ale moja wiedza na temat JS jest zbyt mała, żeby wymyślić coś innego :wink: Skrypt otworzony w przeglądarce wygląda tak:

aaamg.png

Wszystkie pola oprócz tych zaznaczonych kolorem jasnozielonym byłyby uzupełniane z pliku XML. No i oprócz wyniku, który byłby obliczany przez skrypt.

Bardzo proszę o powiedzenie mi, jakie kroki muszę podjąć, by osiągnąć zamierzony efekt. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiednie linki bądź fragmenty kodu, na których podstawie mógłbym stworzyć swój skrypt.

Pozdrawiam :slight_smile: