Pobieranie muzyki a legalność


(Giiixxxx6) #1

Jak to jest z tym pobieraniem muzyki? Wolno pobierać czy nie? A nagrywać radio? :slight_smile:


(Semtex) #2

http://niebezpiecznik.pl/post/poniedzialek-z-prawnikiem-o-piractwie-czyli-co-mozna-a-czego-nie-mozna-sciagac-z-internetu/


(system) #3

Filmy i muzykę możesz pobierać legalnie, nie możesz tylko udostępniać. Czyli teoretycznie nie możesz korzystać z torrentów ( równocześnie pobierasz i udostępniasz). Wynika to z tzw. dozwolonego użytku(Ustawa o prawie autorskim)

 

Praktycznie i tak nikt się tym nie przejmuje, więc się nie martw na zapas :slight_smile:


(system) #4

wg polskiego prawa na wlasny uzytek mozna. zakaz jest udostepniania


(StarterX4) #5

ja od kilku lat pobieram i wszystko dobrze. nawet wysłałem kiedyś do sieci i co? zabili mnie za to? niee :stuck_out_tongue:

i nie ma żadnego zakazu na nagrywanie radia, to było by bez sensu.


(Karolekc5) #6

Nagrywam sobie audycje/ program z tv wysyłam go na chomika itp. i co wtedy dla mnie to archiwizacja w chmurze, a dla organizacji ?


(Multix) #7

No to ciekawy sposób, ale wydaje mi się, że tak jak pisze wyżej Maxim128 nie wolno udostępniać plików, a wrzucając na chomika takie audycje udostępniasz coś, do czego nie masz praw autorskich.


(Kpc21) #8

Zależy, możesz zabezpieczyć to hasłem i udostępnić tylko rodzinie czy znajomym, co cały czas jest legalne.


(Multix) #9

Tak, jeśli jest to kopia utowru i posiadasz oryginał.


(roobal) #10

O ile pobieranie filmów czy muzyki jest z punktu widzenia polskiego (i nie tyllko) prawa legalne, to można było (możliwe, że taka opinia nadal istnieje) spotkać się z opinią ze strony policji, że można pobieranie muzyki czy filmów podciągnąć pod paserstwo. Tak więc jak ktoś chce nas za coś usadzić, znajdzie się odpowiedni paragraf, zgodnie z zasadą “daj nam człowieka, znajdzie się na niego paragraf”.

http://niebezpiecznik.pl/post/policja-sciaganie-filmow-z-internetu-nie-jest-nielegalne-i-nie-grozi-za-to-odpowiedzialnosc-karna/