Pobór mocy komputera i dobranie odpowiedniego zasilacza

Witam, na wstępie chcę powiedzieć, że zdaje sobie sprawę że takich tematów było bardzo dużo, jednak chciałbym świeżą informację na temat poboru prądu mojego zestawu komputerowego. Niestety nie mogę sprawdzić tego watomierzem, ponieważ ten zestaw mam zamiar zamówić.

 

CPU i5-6600k 3,5Ghz 

GPU Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce II OC 6GB GDDR5

MOBO: MSI Z170A Pro Carbon

RAM: 2x8GB 2400Mhz HyperX

HDD: Seagate 1TB 7200obr. 64MB

 

Chodzi mi o określenie faktycznego poboru mocy, jak i dobranie zasilacza. Drugorzędną sprawą jest o ile wzrosłoby zużycie po podkręceniu procka do 4,5 Ghz  Z góry dziękuje za odp :slight_smile:

Dokładny pobór mocy trudno określić. Zależy od obciążenia CPU / karty graficznej.

Przy typowym scenariuszu wymagająca gra w dużej rozdzielczości (przy podkręconym CPU) z ok 350W / 320W - przy niepodkręconym.

Zasilacz do tego zestawu 650W byłby optymalny. (realnie 500W by wystarczył, ale trzeba liczyć jeszcze overclocking, zewnętrzne urządzenia, chłodzenie … i możliwość upgrade). Pamiętaj również, że zasilacz z zapasem mocy mniej się grzeje i nie generuje dużo hałasu. Ważna też jest sprawność zasilacza. (minimum z cert. silver do takiego sprzętu)

Tu masz dosyć dobry kalkulator:

http://outervision.com/b/zqSy5G

Uzupełniłem szacunkowo dane

(nie było opcji dla USB 3.1 dlatego większą ilością urządzeń USB 3.0 zastąpiłem)

Ja do swojego gamingowego PC kupiłem zasilacz EVGA G2 i jestem zadowolony - wentylator prawie się “nie odzywa” (praktycznie chodzi na chłodzeniu pasywnym ^^)

Procek 95 W grafika 120W reszta 30W.Po OC procek 130W.Wszystko razem maks 280W.Zasilacz 500W wciagnie nosem ten zestaw.Ale lepiej weź 600W jakbyś zmieniał na bardziej prądożerna kartę graf.

Zasilacz 500W markowy będzie optymalny. Taki zestaw nie weźmie więcej jak 200W bez OC, po podkręceniu może lekko przekroczyć tą wartość. Mówię o wartości przy graniu w wymagające gry. Przy pełnym obciążeniu samego procka zestaw co najwyżej osiągnie 140W po OC. 650W byłoby tutaj przesadą. Inwestycja w wysoką sprawność nie zawsze się opłaci, kwestia jak długo sprzęt jest używany i ile trzeba dopłacić do sprawniejszego modelu. Standard to bronze. Za silver dopłata wyszłaby w okolicach 100zł. Bardziej polecałbym skupić się ewentualnie na wysokiej jakości modelu z dobrym okablowaniem, trwałych kondensatorach czy na tym by PSU miał przetwornice DC-DC. Zasilacz ma najwyższą sprawność przy 50 procentowym obciążeniu - tutaj wykres sprawności dla thermaltake SmartSE 530W   pic1.jpgDoliczanie chłodzenia czy urządzeń na usb to też błąd, chyba że mówimy o usb 3.1 Power delivery ale tutaj i tak złącze USB jest zasilane przez zewnętrzny zasilacz. Dodatkowy pobór prądu przez drukarkę, mysz, kamerkę internetową itp jest znikomy (kilkaset mA).

Dziękuje wszystkim za pomoc. Bardzo uspokoiliście mnie że taki potworek będzie pobierał ok 350W pod obciążeniem bez oc, również dziękuję za pomoc z dobraniem mocy zasilacza. Pozdrawiam :slight_smile:

Bez obciążenia (grania…) z 60-70W, może mniej.

@Longhorn2009Widzę też nie pogardziłeś mocą zasilacza :slight_smile: (630W) Może i masz rację, seria kart GTX 10xx nie jest taka prądożerna jak Maxwelle. U mnie przy podkręconym GTX 980 & i7 4790K @4.5GHz potrafi pod obciążeniem łyknąć ładnie prądu. (mierzyłem watomierzem)