Pobór mocy przez procesor a płyta główna

Witam! Jako posiadasz starego już AMD Phenom 945 jak i również po wymianie płyty na nową obsługującą AM3+(poprzednia padła i zakup nowej nie był na szybko. Nowa płyta to ASRock 960GC-GS FX) zacząłem się zastanawiać nad wymianą i procesora i ramu(obecnie posiadam DDR2) na coś co pozwoli wyciągnąć z mojej karty graficznej ostatnie poty(Karta ta to GTX-650 Ti Boost 2GB). Przeglądając listę natknąłem się na procesor FX-8120 a szybkie przeszukanie internetu zostawiło mnie w dość dziwnej sytuacji. Otóż płyta obsługuje procesory do 95W a FX-8120 posiada dwie wersje: 95W dość ciężko dostępną(wg moich wstępnych oględzin) i 125W który dostać dość łatwo. Czy procesor 125W będzie działał w tejże prawidłowo i jakie będą tego ew. konsekwencje? Lub może poradzicie jak zmodernizować mój zestaw tak by moja kieszeń dużo nie ucierpiała. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Zasada: Twoja płyta ma obsługiwać dany model CPU i wtedy jest OK.

Z wszystkich procesorów jakie obsługuje Twoja płyta najlepiej wybrać FX-6300. Jest powszechnie dostępny, ceny przez to będą atrakcyjne. (około 400zł wzwyż) Procesor posiada TDP na poziomie 95W i jest szybszy w grach niż 8120 a przy tym potrafi od niego zjadać mniej prądu.

FX-6300… Nie zauważyłem go… Dzięki. W sumie skoro jesteśmy przy tym temacie to jak będzie z kościami RAM? Chciałem 8GB ale nie bardzo mogłem znaleźć które kości będę sensowne czy też nie dual(o ile takie tam w ogóle są). 

Wszystko zależy od tego ile chcesz na nie przeznaczyć.

Nie odszukałem tych pamięci w wykazie obsługiwanych przez płytę główną ale co powiecie na te pamięci? LINK

Nadają się. Jest tyle pamięci, że producenci nie sprawdzają wszystkich i nawet nie są do tego zdolni. Dlatego jeżeli nie ma ich w wykazie sprawdzonych to nie oznacza, że nie działają. W skrócie - szukaj pamięci ddr3, pary oczywiście (2x4gb). To podstawowy parametr. Jak masz watpliwości to pisz.

Myślę że wszystko mi elegancko rozjaśniłeś. Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam. 

Reszta parametrów czyli częstotliwość oraz timingi zależą od Twojego portrfela. Im niższe timingi oraz wyższa częstotliwość tym szybsza pamięć. Do fx 6300 najlepiej wybierać coś z 1866 mhz.