Pobór mocy przez procesor a płyta główna


(Mateuusz999) #1

Witam! Jako posiadasz starego już AMD Phenom 945 jak i również po wymianie płyty na nową obsługującą AM3+(poprzednia padła i zakup nowej nie był na szybko. Nowa płyta to ASRock 960GC-GS FX) zacząłem się zastanawiać nad wymianą i procesora i ramu(obecnie posiadam DDR2) na coś co pozwoli wyciągnąć z mojej karty graficznej ostatnie poty(Karta ta to GTX-650 Ti Boost 2GB). Przeglądając listę natknąłem się na procesor FX-8120 a szybkie przeszukanie internetu zostawiło mnie w dość dziwnej sytuacji. Otóż płyta obsługuje procesory do 95W a FX-8120 posiada dwie wersje: 95W dość ciężko dostępną(wg moich wstępnych oględzin) i 125W który dostać dość łatwo. Czy procesor 125W będzie działał w tejże prawidłowo i jakie będą tego ew. konsekwencje? Lub może poradzicie jak zmodernizować mój zestaw tak by moja kieszeń dużo nie ucierpiała. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam


(JNJN) #2

Zasada: Twoja płyta ma obsługiwać dany model CPU i wtedy jest OK.


(deadinhollywood) #3

Z wszystkich procesorów jakie obsługuje Twoja płyta najlepiej wybrać FX-6300. Jest powszechnie dostępny, ceny przez to będą atrakcyjne. (około 400zł wzwyż) Procesor posiada TDP na poziomie 95W i jest szybszy w grach niż 8120 a przy tym potrafi od niego zjadać mniej prądu.


(Mateuusz999) #4

FX-6300… Nie zauważyłem go… Dzięki. W sumie skoro jesteśmy przy tym temacie to jak będzie z kościami RAM? Chciałem 8GB ale nie bardzo mogłem znaleźć które kości będę sensowne czy też nie dual(o ile takie tam w ogóle są). 


(deadinhollywood) #5

Wszystko zależy od tego ile chcesz na nie przeznaczyć.


(Mateuusz999) #6

Nie odszukałem tych pamięci w wykazie obsługiwanych przez płytę główną ale co powiecie na te pamięci? LINK


(deadinhollywood) #7

Nadają się. Jest tyle pamięci, że producenci nie sprawdzają wszystkich i nawet nie są do tego zdolni. Dlatego jeżeli nie ma ich w wykazie sprawdzonych to nie oznacza, że nie działają. W skrócie - szukaj pamięci ddr3, pary oczywiście (2x4gb). To podstawowy parametr. Jak masz watpliwości to pisz.


(Mateuusz999) #8

Myślę że wszystko mi elegancko rozjaśniłeś. Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam. 


(deadinhollywood) #9

Reszta parametrów czyli częstotliwość oraz timingi zależą od Twojego portrfela. Im niższe timingi oraz wyższa częstotliwość tym szybsza pamięć. Do fx 6300 najlepiej wybierać coś z 1866 mhz.