Pobór prądu - ile co zżera

Witam. Chciałbym się dowiedzieć ile prądu ( i pieniędzy ) pożerają moje kilkugodzinne seanse przed komputerem i codzienne prysznice.

Mam Komputer z zasilaczem Chieftec 360W. Niemal nowiutkim - miesiąc temu wymieniałem :smiley: . Są do niego podłączone następujące peryferia:

-Monitor (7-letni, z ‘dupką’ xD Studioworks 563N)

-2 głośniki natec

-Modem USB

-Stacja bazowa myszy bezprzewodowej

-Klawiatura

-Cały Hardware (Jak w podpisie)

-Od czasu do czasu komórka :stuck_out_tongue:

Używam go 5, 6, 7 godzin dziennie.

Mam też wielki, biały, 50-litrowy podgrzewacz wody 220V/1500W. Od roku czasu włączony jest NON STOP, biorę prysznic codziennie, po tym dioda świeci przez około pół godziny (rzadko kiedy dłużej).

Pytanie przedostatnie :stuck_out_tongue: Czy zwykła kompaktowa suszarka do włosów zużywa dużo prądu w 15 minut?

i ostatnie :smiley:

Przeczytałem gdzieś w necie, że

Mój jest podłączony do listwy, którą (prawie) zawsze pamiętam wyłączyć. Czy mimo to zużywa prąd?

Wypowiem się tylko co do ostatniego zdania. Oczywiście że wyłączony komputer lecz podpięty do załączonej listwy pobiera prąd. I chodź to są małe wartości to w skali roku/lat uzbierać się może suma pieniędzy, dla tego uważam że każdorazowe wyłączanie w nocy listwy zasilającej tylko i wyłącznie jest z pożytkiem dla gospodarstwa domowego. Jakby cała populacja ludzka na świecie tak postępowała wówczas można by mówić o globalnych oszczędnościach na rzecz środowiska. Tak więc warto sobie taki nawyk w samym sobie wyrobić.

Monitor od 50 do 120W

Głośniki (jakie dokładnie) od 2 do 100W

Modem USB - 2W max

Stacja bazowa myszy - 2W max

Klawiatura 1W max

Komputer - 70W idle 170W obciążenie

komórka 1W max

podgrzewacz 1500W

suszarka 700-2000W (zależy jaki model)

Jeżeli wyłączysz listwę, do której podłączony jest komputer, to pobór mocy wynosi 0W (chyba, że ma ona światełko :slight_smile: ). Ja ZAWSZE wyłączam listwę. Mam do niej podłączony cały sprzęt komp. więc mimo wyłączenia go pobór prądu jest duży. Szczególnie moich głośników (Genius Sw-Hf5.1 5005) - ich transformator pracuje gdy wyłączę je pilotem pobierając 40W. Do tego reszta podzespołów i wyjdzie pewnie jakieś 55W. Dlatego lepiej wyłączać listwą ZAWSZE.

Teraz jak obliczyć kilowatogodziny (czyli to co pokazuje licznik).

Jeżeli np. przez godzinę będziesz suszył sobie uczesanie suszarką o mocy 1000W, to pobierze ona 1kWh. Koszt 1 kWh to coś koło 50 gr.

Można wyłączać na listwie, tylko trzeba pamiętać, że zasilacze komputerowe najczęściej padają przy podłączaniu do zasilania. :frowning:

Jak chcesz sprawdzić co ile pobiera, to kup watomierz, ale odradzam te najtańsze i bez bolca.

Nawet jak komputer nic nie pobiera prądu, to zasilacz tak. Wystarczy poczytać o stanie jałowym transformatora. :wink:

@qwerty01:

A widziałeś w zasilaczu komputerowym normalny transformator? :o

Można z grubsza oszacować, jeśli chodzi o Twój komputer to maksymalnie ok. 120W

(CPU: ~70W, RADEON: ~20W, PLYTA: ~20W, RESZTA: ~20W) + monitor (zobacz na tabliczkę, zwykle CRT ~80W). Czyli zestawik pobiera do ok. 200W prądu.

W przybliżeniu możemy powiedzieć zatem iż 5 godzin = 50 gr (1kWh)…

Zwykle jednak komputer nie jest obciążony na maks przez 5 godzin więc wydaje mi się, iż spokojnie można powiedzieć 10 godzin = 50 gr (1kWh)

Możesz też zainwestować w specjalny miernik prądu, który na bieżąco pokazuje zużycie.

Jeśli się nie boisz i znasz się na rzeczy a masz miernik to również można pomierzyć wartości zużycia energii.

Jeśli nie używasz - zawsze wyłączaj komputer z listwy (podobnie TV czy inny sprzęt RTV). Głośniki też! W skali roku kilkadziesiąt złotych do przodu.

jak bedzie miał paść to i tak padnie, jak nie przy podłączeniu zasilania to przy włączeniu PC :stuck_out_tongue:

nie zmieści sie w tym:)

@Mireczek

Myślisz, że co jest w zasilaczu? Rozkręć i zobacz. :wink: