Pobór prądu - ile co zżera

(system) #1

Witam. Chciałbym się dowiedzieć ile prądu ( i pieniędzy ) pożerają moje kilkugodzinne seanse przed komputerem i codzienne prysznice.

Mam Komputer z zasilaczem Chieftec 360W. Niemal nowiutkim - miesiąc temu wymieniałem :smiley: . Są do niego podłączone następujące peryferia:

-Monitor (7-letni, z 'dupką' xD Studioworks 563N)

-2 głośniki natec

-Modem USB

-Stacja bazowa myszy bezprzewodowej

-Klawiatura

-Cały Hardware (Jak w podpisie)

-Od czasu do czasu komórka :stuck_out_tongue:

Używam go 5, 6, 7 godzin dziennie.

Mam też wielki, biały, 50-litrowy podgrzewacz wody 220V/1500W. Od roku czasu włączony jest NON STOP, biorę prysznic codziennie, po tym dioda świeci przez około pół godziny (rzadko kiedy dłużej).

Pytanie przedostatnie :stuck_out_tongue: Czy zwykła kompaktowa suszarka do włosów zużywa dużo prądu w 15 minut?

i ostatnie :smiley:

Przeczytałem gdzieś w necie, że

Mój jest podłączony do listwy, którą (prawie) zawsze pamiętam wyłączyć. Czy mimo to zużywa prąd?

(Ed S) #2

Wypowiem się tylko co do ostatniego zdania. Oczywiście że wyłączony komputer lecz podpięty do załączonej listwy pobiera prąd. I chodź to są małe wartości to w skali roku/lat uzbierać się może suma pieniędzy, dla tego uważam że każdorazowe wyłączanie w nocy listwy zasilającej tylko i wyłącznie jest z pożytkiem dla gospodarstwa domowego. Jakby cała populacja ludzka na świecie tak postępowała wówczas można by mówić o globalnych oszczędnościach na rzecz środowiska. Tak więc warto sobie taki nawyk w samym sobie wyrobić.

(slawex1983) #3

Monitor od 50 do 120W

Głośniki (jakie dokładnie) od 2 do 100W

Modem USB - 2W max

Stacja bazowa myszy - 2W max

Klawiatura 1W max

Komputer - 70W idle 170W obciążenie

komórka 1W max

podgrzewacz 1500W

suszarka 700-2000W (zależy jaki model)

Jeżeli wyłączysz listwę, do której podłączony jest komputer, to pobór mocy wynosi 0W (chyba, że ma ona światełko :slight_smile: ). Ja ZAWSZE wyłączam listwę. Mam do niej podłączony cały sprzęt komp. więc mimo wyłączenia go pobór prądu jest duży. Szczególnie moich głośników (Genius Sw-Hf5.1 5005) - ich transformator pracuje gdy wyłączę je pilotem pobierając 40W. Do tego reszta podzespołów i wyjdzie pewnie jakieś 55W. Dlatego lepiej wyłączać listwą ZAWSZE.

Teraz jak obliczyć kilowatogodziny (czyli to co pokazuje licznik).

Jeżeli np. przez godzinę będziesz suszył sobie uczesanie suszarką o mocy 1000W, to pobierze ona 1kWh. Koszt 1 kWh to coś koło 50 gr.

(Mireczek) #4

Można wyłączać na listwie, tylko trzeba pamiętać, że zasilacze komputerowe najczęściej padają przy podłączaniu do zasilania. :frowning:

Jak chcesz sprawdzić co ile pobiera, to kup watomierz, ale odradzam te najtańsze i bez bolca.

(Mmiszczuk) #5

Nawet jak komputer nic nie pobiera prądu, to zasilacz tak. Wystarczy poczytać o stanie jałowym transformatora. :wink:

(Mireczek) #6

@qwerty01:

A widziałeś w zasilaczu komputerowym normalny transformator? :o

(Brtx) #7

Można z grubsza oszacować, jeśli chodzi o Twój komputer to maksymalnie ok. 120W

(CPU: ~70W, RADEON: ~20W, PLYTA: ~20W, RESZTA: ~20W) + monitor (zobacz na tabliczkę, zwykle CRT ~80W). Czyli zestawik pobiera do ok. 200W prądu.

W przybliżeniu możemy powiedzieć zatem iż 5 godzin = 50 gr (1kWh)...

Zwykle jednak komputer nie jest obciążony na maks przez 5 godzin więc wydaje mi się, iż spokojnie można powiedzieć 10 godzin = 50 gr (1kWh)

Możesz też zainwestować w specjalny miernik prądu, który na bieżąco pokazuje zużycie.

Jeśli się nie boisz i znasz się na rzeczy a masz miernik to również można pomierzyć wartości zużycia energii.

Jeśli nie używasz - zawsze wyłączaj komputer z listwy (podobnie TV czy inny sprzęt RTV). Głośniki też! W skali roku kilkadziesiąt złotych do przodu.

(Julek94) #8

jak bedzie miał paść to i tak padnie, jak nie przy podłączeniu zasilania to przy włączeniu PC :stuck_out_tongue:

nie zmieści sie w tym:)

(Mmiszczuk) #9

@Mireczek

Myślisz, że co jest w zasilaczu? Rozkręć i zobacz. :wink: