Pobór prądu przez zasilacz - czy się zwiększy?

Witam serdecznie.

Być może moje pytanie jest banalne, ale krążą na ten temat różne opinie, a mi zależy na konkretnej i rzetelnej odpowiedzi.

Planuję wymienić w komputerze zasilacz na mocniejszy - aktualnie mam 350 W. Czy po wymianie zasilacza na 520 W (podzespoły pozostają te same) zwiększy się pobór prądu przez komputer czy też pozostanie na tym samym poziomie?

będzie taki sam,

lub może nawet spaść ze względu na różną efektywność zasilacza.

Dla przykładu rozważmy komputer który ciągnie z zasilacza 100W:

Przy zasilaczu niskobudżetowym o małej sprawności rzędu 65% zasilacz będzie ciągnął z sieci 100W + 35W = 135W ( 35% więcej ponieważ sprawność zasilacza wynosi 65% ).

Przy porządnym zasilaczu o dobrej sprawności typu 80% zasilacz będzie ciągnął z sieci 100W + 20W = 120W ( 20% więcej ponieważ efektywność zasilacza wynosi 80% ).

Kupując więc markowy zasilacz o dużej sprawności w rzeczywistości komputer będzie pobierał z sieci mniej prądu !!

Dla przykładu miałem wcześniej porządny markowy zasilacz Tagan TG-700-U25 ( 700W ) i komputer mój ciągnął w IDLE 325-333W natomiast obecnie mam Chiefteca CFT-1200G-DF ( 1200W ) i z sieci pobieram w IDLE 305-312W więc o ok 20W mniej a dołożyłem do budy jeszcze jednego twardziela więc nawet mniej o moc jaką pobiera dysk twardy.

Różnica jest taka że efektywność Tagana to ok 70-75% a Chiefteca 84-88%.

Mitem jest więc twierdzenie że jak kupujesz mocniejszy zasilacz to komputer będzie automatycznie pobierał tyle prądu na ile nominalnie “wyceniony” jest zasilacz. Zazwyczaj jest tak że mocniejszy ( markowy !!

Jak ktoś jeszcze będzie miał wątpliwości to radzę mu podać linka do tego tematu to chętnie jeszcze raz to wytłumaczę, jeżeli jeszcze będzie miał jakieś pytania.

Odnośnie pomiaru poboru mocy, to ja używam w tym celu miernika “Voltcraft Energy Check 3000”.

Pozdrawiam

Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Teraz jestem już spokojniejszy.

Planuję kupić zasilacz:

http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_ … ,id,31688/

więc chyba wszystko powinno być w porządku.

Pozdrawiam serdecznie