Pobór prądu średniego zestawu

Witam!

Ostatnio przyszedł mi rachunek za prąd - ponad 400PLN. W związku z tym chciałbym zapytać czy to komputer jest w stanie spowodować tak duży rachunek. Komputer wykorzystuje do wszystkiego przede wszystkim internet, filmy no i ściąganie czasami granie. Dziennie komputer pracuje od 2 do 8 godzin czasami, właściwie kilka razy w tygodniu zostawiam na noc do ściągania.

Mój zestaw podany jest w opisie, a do tego mam monitor crt 17" AOC. Pomóżcie mi proszę określić czy to komputer spowodował takie ogromne zużycie prądu.

Po pierwsze, to za jaki okres czasu ten rachunek?

Poza tym, to komputer nie jest aż tak prądożerny. Źródła wysokiego rachunku szukaj raczej gdzie indziej. Najbardziej prądożernymi urządzeniami są te wytwarzające ciepło, t.j.: czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, kuchenka elektryczna, żelazko, żarówki wolframowe itp. Oprócz tego dużo prądu pobiera odkurzacz, robot kuchenny, pralka, telewizor plazmowy.

Pobór prądu mojego komputera (sama jednostka centralna):

AMD Phenom II 940, Gigabyte GA-MA790GX-DS4H (HD3300), 4 GB RAM 1066 MHz, 2x Seagate Barracuda 10.7200 250GB RAID0, zasilacz Pentagram Silent Force CAV-500-A12S.

Idle: 35W

Internet: 35-40W

Obciążenie: 70W

Czyli niewiele. Należy jednak zwrócić uwagę na zintegrowaną kartę graficzną. Z Radeonem 4870 byłoby co najmniej +50W do każdej kategorii.

A jak się ma sprawa monitora?

Czy CRT może mi zeżreć tyle prądu?

Mój stary monitor CRT 17" pobierał od 45 do 70W. Dokładnie taki: http://www.arest.pl/index.php?inc=produ … &grupa=106

Czyli wychodzi przy średniej arytmetycznej użytkowania komputera 5h dziennie , pół kWh na h czyli 75 kWh na miesiąc , teraz wystarczy przemnożyć 75 przez stawkę za kilowatogodzinę zgodną z cennikiem . (zakładałem , że komputer pobierał 500W) i sobie obliczysz rachunek za prąd ( musisz dodać jeszcze te ich dodatkowe opłaty)

P.S.Zakładając , że twój monitor pobiera 50W to dodatkowe 7,5 kWh na miesiąc czyli wychodzi 82,5 kWh .

W tym wszystkim najgorsze jest to, że to pierwszy tak wysoki rachunek.

Zastanawiam się czy może to być wina zasilacza. Czy mogła nagle spaść jego sprawność?

Z tego co wiem to mój Corsair powinien mieć ponad 80%. Co sądzicie o takiej przyczynie?

pół kilowatogodziny na godzinę he he. Dobre. Raczej 500W na godzinę :). No i komputer nie bierze aż tyle prądu. Autorze tematu powinieneś się zastanowić, czy mama nie gotowała częściej niż zwykle wody w czajniku elektrycznym, czy nie piekła więcej ciast. A może odkurzałeś pokój rano w południe i wieczorem :slight_smile:

Tyle , że w cennikach cena zawsze jest podana za kWh a nie za W . Może zużywać 500W a nawet więcej :stuck_out_tongue: , chociaż zazwyczaj zużywa trochę mniej #-o . Zaokąglałem wszystko do 5 żeby mi było łatwiej wyliczyć bo nie chciało mi się włączać kalkulatora :S .

Nie bardzo rozumiesz co to są kilowatogodziny. 500 kWh na godzinę to masło maślane. :slight_smile: No i komputer nie pobiera 500W! Podałem ile ciągnie mój. Nawet 100 nie dobija.

chyba se żartujesz, niby skąd wziąłeś takie dane? w stresie 70W cała jednostka? tyle to sam procesor pobiera albo i więcej, nie wiem czy mój laptop w stresie wyciągnie 70W

co do tematu na moje oko Twój komp bez łaski średnio powinien zużyć 200-300W i naprawdę może on nabić duży rachunek i być najbardziej prądożernym urządzeniem w domu

Nie - to urządzenie o mocy 500kW pracujące przez godzinę.

:smiley:

Analogicznie: urządzenie pobierające średnio 500W po godzinie pracy spowoduje zwiększenie wskazań licznika o ~0,5kWh.

A tak normalnie, to komputer (średniej klasy) zużywa dziennie 1,5-3 kWh -> pomijając maniakalnych graczy i ich komputery (NV GTX295 SLi i takie tam … zabawki).

Czyli mniej więcej jak ja to obliczyłem (pc z monitorem 2,66 kWh) .

Może troszkę trafniej to ujęte ale o to samo mi chodziło .

Sprawdź amperomierzem. CPU nie pobiera wcale tyle prądu ile wynosi jego TDP. Parametr TDP jest wyliczony, a nie zmierzony. Jest to ilość prądu, bądź wydzielana moc cieplna (poniekąd na jedno wychodzi) pobierana podczas teoretycznej pracy wszystkich bramek w procesorze. Takiego 100% obciążenia CPU nie sposób osiągnąć w praktyce. W normalnych warunkach wykorzystywane jest jednocześnie od 20 do 70% tranzystorów.

Mimo to pod obciążeniem powinno być ze 140W, a nie 70, i to nie biorąc pod uwagę sprawności zasilacza (czyli z sieci ok. 170W).

Zbliżenie się do 100W wymagałoby zapewne obniżania do oporu napięć zasilających wszystkie podzespoły…

70 możliwe przy obciążeniu 1-2 rdzeni, a nie 4 (co dopiero można nazwać obciążeniem 4 rdzeniowca).

Co do tematu to znaczny wzrost zużycia energii elektrycznej może być spowodowany usterką instalacji gdzie np dochodzi do jakiegoś przebicia niewystarczającego do przepalenia bezpieczników itp…

Przy czym oczywiście powinniśmy wiedzieć jakiego rzędu były rachunki za prąd wcześniej za takiej samej długości okres rozliczeniowy i co się zmieniło w międzyczasie (np. dopiero zakupiono komputer, dawniej nie chodził 24/7, w kuchni pojawiła się kuchenka indukcyjna z elektrycznym piekarnikiem i jest intensywnie wykorzystywana itp itd).