Pobór prądu

Mam takie pytanie :slight_smile: Ponieważ mój komputer chodzi praktycznie 24/7 tak się ostatnio zastanawiałem… ile za to płacę :slight_smile: Nie wliczając monitora, czy jest ktoś w stanie obliczyć ile kosztuje użytkowanie komputera przez 30 dni, który chodzi prawie całą dobę czyli liczmy około 700H miesięcznie, przy 350W zasilaczu. Wiem też, że taki zasilacz nie pracuje cały czas pełną 350W- mocą.

jeśli chodzi o zużycie prądu przy pracy z samym systemem operacyjnym-nie graniu to prądu stosunkowo mało się zużywa-gorzej jak grasz w gry wymagające co żrą procesor,ramy no i grafikę nie wspominając o tym że wiatraczki wtedy muszą mocniej kręcić i pobierają dodatkową moc.

Cześć, to zależy od wielu czynników. Podstawowy to procesor. Jeżeli masz podkręconego proca i nie korzystasz z funkcji energooszczędności proc pracuje na najwyższych obrotach cały czas (czy przeglądasz strony internetowe czy grasz . Mój AMD x2 4200+@5000 EE: 75 W a bez OC i przy odpowiednich ustawieniach około 20 W - internet i ściąganie), do tego dodaj HD, sieciówkę lub modem kablowy, wentylatory. To około 90 W/h przy OC i jakieś 35 W/h bez OC. Z tego wynika 63 kWh lub 31,5 kWh miesięcznie. Pomnóż to przez cenę 1 kWh (dodaj do tego wszystkie dziadostwa którym raczą nas dostawcy energii el.: opłata stała, opłata zmienna, abonament) i powinno wyjść. Najprościej byłoby właczyć szeregowo amperomierz w obwód, sprawdzić wartość natężenia prądu pomnożyć przez napięcie i masz (teoretyczne - pomijam sprawność itd. itp.) moc którą pobiera Twój komp. A później tak jak wcześniej pisałem. Możesz również poczytać TU i podane odnośniki.

Z łatwością i b. dużą dokładnością obliczy to :

Kalendarz XP

Darmowy, oferuje b. wiele funkcji : radio + nagrywanie, TV, m3u, sprawdzanie poczty, użycie procesora, zajętą pamięć RAM, transfer sieciowy, miejsca na dyskach twardych, zapis i odczyt ikon pulpitu, pogoda, tapeter, pora dnia, godzina, alarm, ping, gry, przypomnienie o urodzinach i imieninach, odczyt wiadomości, czas, oraz wiele innych…

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … z+XP+29.85

  • lepsza wersja beta v37.04 RC4 ze strony/forum producenta - również na Vistę, dodatkowe style i skórki :

http://forum.kxp.pl/viewtopic.php?id=348

http://forum.kxp.pl/viewforum.php?id=3

http://forum.kxp.pl/viewtopic.php?id=340

Status systemu. :slight_smile: