Pobrałem Ubuntu. Co dalej?

Czy pobierając Ubuntu za darmo ze strony producenta będę z niego zadowolony (przesiadam się z W8.1). Zastanawiam się też, czy można używać Office na Ubuntu i… czy w razie niezadowolenia mogę system ten odinstalować.

Każdy ma inne gusta.

Są darmowe odpowiedniki pakietów biurowych na ubuntu: LibreOffice itp Obecnie ms office nie wspiera linuksa.

W pierwszym kroku instalacji systemu masz opcję: wypróbowania systemu bez instalacji na dysku twardym. Więc zobacz czy Ci pasuje.

Czy będziesz zadowolony to zależy od tego, do czego używasz komputera. Ubuntu i Windows różnią się od siebie i to dość mocno, obsługuje je się zupełnie inaczej i jeżeli będziesz chciał używać Ubuntu no to będziesz musiał się do tego przyzwyczaić.

Czy Office będzie działać… przez Wine powinno zadziałać, aczkolwiek jest też alternatywa np. OpenOffice lub LibreOffice.

System można odinstalować w sposób taki, jak każdy inny system, czyli formatując jego partycję ;).

 

Na razie może zainstaluj Ubuntu na VirtualBoxie i zobacz, czy odpowiada Ci taki system, jego obsługa itp ;).

Niestety. Zainstalowałem Ubuntu, ale nie chce odpalić. Kiedy pokazuje mi się okienko, gdzie wybieram powiędzy W8.1 a Ubuntu, klikam oczywiście na U, ale pokazuje mi się komunikat, że muszę najpierw odinstalować Windowsa :(. Co robić??

Nie ma takiego komunikatu. Wypróbuj livecd lub używaj GRUB2

Jest. Zaraz wkleję zdjęcie. Co do livceda lub GRUB2 nie wiem co to jest  :?.

 

 

przetłumaczę, byście mogli zrozumieć, bez obaw :slight_smile:

 

Zabootuj z płyty i powienieneś mieć opcję przetestowania systemu bez instalacji na dysku (livecd). GRUB2 to bootloader, domyślnie ustawiany przez Ubuntu i nie ma w nim takiego błędu

Zainstaluję ubuntu jeszcze raz, jak coś to podeślę kilka screenów jak to robiłem…

:/. Windows nie wspiera bootowania Ubuntu. Wubi już nie jest dobrym narzędziem, złaszcza że był nie stabilny. To nie błąd mówiący o odinstalowaniu windowsa tylko (za przeproszeniem) głupocie użytkownika, który użył Wubi, zamiast instalacji na dysku lub testu z livecd. Powinieneś zabootować instalke z płyty i z niej instalować, to będzie odrazu GRUB i dualboot nie naruszony, a Wubi usuń.

Ja nie mam płytki. Pobrałem Ubuntu z jego ficjalnej strony i nie miałem du wyboru wubi GRUB.

Rzeczywiście niedoczytałem, że do pobrania i instalacji potrzebny jest pendrive/CDroom. Czy ubuntu dużo miejsca zajmuje?

 

Dobra, nieważne. Trochę poczytam na ubuntu.com, a jak czegoś dobitnie nie będę wiedział to się tu zgłoszę.

Dziękuję za naprowadzenie mnie na właściwy trop :P!

Dosłownie kilka tematów pod spodem:

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/464266-ile-miejsca-na-dysku-potrzeba-by-zainstalowa%C4%87-ubuntu-13/

Ubuntu nie zajmuje dużo miejsca. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż Windows 8.1, zwłaszcza porównując wersje 64-bit. Tak więc o miejsce się nie martw. Ja mam partycję systemową 20 GB i to mi w zupełności wystarcza na system + aplikacje.

 

Nie?

chainloading.jpg

Poczytaj o tzw. chainloading.

Jak masz UEFI, to nie zainstalujesz WUBI, a jak masz nowy komp z Win8.1 to raczej napewno masz UEFI. W takim wypadku pozostaje ci instalacja fizycznie na dysku. Co do Office, to być może da się na Wine, musisz poczytać o tym, albo używaj OpenOffice lub LibreOffice. Ewentualnie chyba nie usuwasz Windows, to zainstaluj sobie Office na Windows.