Początki programowania

Witam!

Jako, że nigdy wcześniej nie programowałem, ani nie zajmowałem się tego typu rzeczami, mam pytanie do bardziej obeznanych osób: Od czego zacząć? Wiem, że jest to trudne i wymaga często ciężkiej pracy i godzin spędzonych przed komputerem, jednak po prostu nudzi mnie ciągłe i nic nie wnoszące działanie na komputerze (głównie granie w rozmaite gry, komunikowanie się ze znajomymi itp.). Po prostu chciałbym w końcu samemu stworzyć coś, dzięki czemu po godzinach spędzonych przed komputerem, będę mógł się na przykład pochwalić znajomym. Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam.

PS

Nie znalazłem tego typu tematu na forum (używałem opcji ‘szukaj’).

Ja zaczynałem od kursu XIona i dalej go przerabiam.

Kurs ten dotyczy języka C++

Najpierw poszukaj coś o podstawach algorytmów, tzn. jak jakiś problem opisać za pomocą logicznego języka np. schematu blokowego.

Później wybierz sobie jakiś język programowania i to co wymyśliłeś zapisz w tym języku.

Najlepiej na początek pisać jakieś programy liczące np. znajdowanie pierwiastków równania kwadratowego (klasyka), liczenie biorytmów, itp. I można dodatkowo obudować jakimś bajeranckim interfejsem. Tu trzeba dodatkowo jakiś kurs z wybranego środowiska zależy jaki język się wybierze.

Polecam zacząć uczyć się C++. A tematów “od czego zacząć w C++” było już dużo, ja polecam książkę Symfonia C++.

Zacznij od algorytmiki, bez dobrego opanowania rozwiązywania problemów informatycznych za pomocą tworzenia algorytmu nie napiszesz żadnego programu, a później odpowiedz sobie, gdzie będziesz używał swoich programów i do czego - w bardzo wielu przypadkach wybór języka programowania podyktowany jest wykonaniem konkretnego zadania. Mile widziane jest poznanie ULM - dzięki temu będziesz mógł tworzyć diagramy działania przyszłego programu dopasowanego do konkretnej sytuacji i konkretnego zadania - a stąd tylko malutki krok do stworzenia programu … Ja osobiście piszę w Javie, używam PHP+SQL - właśnie ze względu na specyfikę wykonywanych przeze mnie zadań programistycznych … :slight_smile:

Najprostszy język do opanowania to BASIC.

Najbardziej przydatny C++ (na nim bazuję się wiele języków: PHP, Java, Ruby itp)

Ale za nic nie wybieraj Symfonie, tu wyjaśniam czemu.

Ja zaczynałem od Turbo Pascala teraz chcem przejść na C++

Wiec aby przejść na C nie potrzebujesz żadnej książki, poczytaj składnie języka i zrób sobie na początek notatki w postaci:

begin end; <==> { }

for i:=0 to 10 do <==> for(i=0;i<=10;++i)

while WARUNEK do <===> while(WARUNEK)

itd

Co do C++ zależy czy używałeś obiektowości czy nie, jeżeli używałeś to dokładnie tak samo możesz zrobić z C++.

Jeżeli nie też spróbuj w sieci znaleźć składnie, sapienti sat (lac. mądremu wystarczy).

Ja proponuję żebyś wybrał sobie środowisko Microsoft Visual Studio - zdaniem wielu osób najlepsze środowisko jakie zostało dotychczas wyprodukowane. Nastepnie polecam dwa języki albo C# albo Visual Basic. Jeden i drugi dośc prosty choć c# posiada czasem dość “dziwne” rozwiązania jak dla mnie - ale mogę tak sądzić ponieważ od 6 lat piszę w VB. Jak się uczyć ? wymyśl sobie problem (program) a potem staraj się go za wszelką cenę rozwiązać.

Ja w ten sposób uczę się wszystkiego jak trzbea było coś napisać w c++ to trzeba było siąść i napisać, jak trzbea było w PHP to tak samo. Ogólnie jak nauczysz się samego myślenia to będziesz pisał w każdym języku bo język to tylko narzędzie :slight_smile:

Najlepiej zacząć od C# lub Delphi (Object Pascal). Dalej to już pójdzie z górki, jest wiele podobieństw C++ do C# czy Javy (Delphi też jest trochę podobne do C++, chociaż podobno wolniejsze). Ja osobiście zaczynałem w Delphi, czytając artykuły programistyczne w gazetach. Tak też się można nauczyć :slight_smile: Po napisaniu paru programów i dokładnym czytaniu objaśnień sam opanujesz podstawy pisania programów i wkrótce strasznie Cię to wciągnie.

Kursów można poszukać również w internecie, jak kasy szkoda :smiley: Szczególnie polecam stronkę 4programmers.pl.

http://www.codegear.com/downloads/free/turbo - tu możesz pobrać Turbo Delphi Explorer.

http://www.microsoft.com/Express/ - a tu VS2008.

każdy podrzuca języki i środowiska których używa… a to wg. mnie ma mniejsze znaczenie.

Musisz nauczyć się myśleć jak programista, rozwiązywać problemy odpowiednimi algorytmami, a później implementować je w dowolnym języku programowania.

Nie powiem Ci od czego najlepiej zacząć bo tak jak widzisz powyżej zdania są podzielone :wink: Język Pascal został stworzony do nauki programowania i IMO sprawdza się na początek (bardzo początek), znając życie ktoś napisze że to bez sensu, że lepiej żebyś sie uczył C++ albo JAVA… nie ma jednej recepty :wink:

Ja polecam sprawdzić jaki język programowania napotkasz jako pierwszy w swojej edukacji, jeśli w szkole masz mieć Pascala lub C to zacznij od nich, będzie Ci łatwiej na lekcjach/zajęciach.

tak czy śmak zacznij klasycznie - od hello world :lol: