Początki programowania

(Amokkpl) #1

Witam niedługo kończę technikum teleinformatyczne. W szkole wg. nie uczyliśmy się programowania. Prawdopodobnie wybiorę się na studnia w kierunku Informatyka :Systemy i sieci komputerowe. Chciałbym też zacząć się douczać czegoś samemu, więc jaki język programowania polecacie na początek. Naczytałem się trochę tego niektórzy polecają na początek Pascala inni za to C++ lub C.

(Sawyer47) #2

Owszem, są to często polecane języki na początek. Skoro już się naczytałeś trochę, to jakiej odpowiedzi/rady oczekujesz? Wiele więcej ponadto co jest napisane gdzie indziej nie da się powiedzieć. Każdy zaproponuje Ci język, który uważa za słuszny (np. ja bym proponował C).

(Amokkpl) #3

Ogólnie chodzi mi czy któryś z tych języków wymieniłem będzie mi potrzebny na kierunku który wybrałem na studia.

(Sawyer47) #4

Moim zdaniem C to podstawa, więc jeśli się interesujesz programowaniem, to powinieneś go poznać. Choć powtarza, to tylko i wyłącznie moje zdanie.

(Amokkpl) #5

A jaką książkę polecacie dla początkujących ?

(Sawyer47) #6

Z polskojęzycznych to np. taka http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-szkola ... jcszpr.htm

(kubut) #7

do C++ polecam "Symfonia C++"

(pain3hp) #8

Ja tez bylem w tech.inf, mialem to szczescie ze mialem bardzo dobrego nauczyciela, uwazam go za jednego z lepszych z wszystkich lat szkolnych. Pamietam ze w pierwszej klasie przez cały semestr nie robiliśmy nic poza Laboratorium informatyki ELI

Przerabialiśmy proste i troche bardziej rozbudowane algorytmy

na poczatku oczywiscie podsawowe bloczki tj instrukcje warunkowe, wyboru, pętle for, do-while, while, itp - czyli wszystko to co praktycznie jest w każdym jezyku. A pozniej

sortowanie babelkowe

schemat Hornera

algorytm Fibannaciego

-algorytmy sortowania

-dziel i zwyciezaj

-wyszukiwania

A dopiero nastepnie przeszlismy ja języki i robiliśmy to samo w kolejnośći

PASCAL, Delphi, C++/WinApi, troche VB i C#, Java/Swing

No i dodatkowo miałem jeszcze specjalizacje programowanie (lekcje poza programem) i tam bardziej webowe, HTML/CSS PHP/MySQL.

Mimo tego wszystkiego i tak bym sie nic nie nauczył gdyby nie godziny spedzone nad wlasnym kodem