Początki programwania

Witam!

Od niedawna uczę się programowania w C++, ale nurtuje mnie jedna kwestia. Początkujący zawsze pytają o to, z czego się uczyć ( jakie książki.kursy etc) a ja chciałbym zapytać JAK. Chodzi mi o praktyczne wdrożenie suchej wiedzy zdobytej z danych materiałów. Podam przykład. Ostatnio( z pomocą) pisałem grę kółko i krzyżyk. Niby wszystko, co tam się pojawiło było mi znane, często wcześniej ćwiczone, ale przy tego typu projektach, trzeba już samemu przemyśleć jakiś algorytm. Jak wspomóc się w przejściu na taki typowo programistyczny tok rozumowania? Gdzieś na forum polecano naukę algorytmiki, potem dopiero konkretnego języka. Czy taka kolejność jest wskazana? Bardzo by mi zależało na nabraniu takiej właśnie swobody, no a jakoś trzeba ćwiczyć, ażeby się wprawić. Może forumowicze opiszą swoje początki z programowaniem? Ciężko szło? Jakieś porady, wskazówki? Byłbym naprawdę wdzięczny.

Pozdrawiam

Początki zawsze są trudne, ale nie zniechęcaj się, prawdopodobnie każdy miał problemy :wink: Programowanie jest takie, że nawet jeśli jesteś bardzo zaawansowany to trafisz na taki problem z którym będziesz miał niemały problem(masło maślane…).

Ja poznałem C++ wystarczająco(jak dla mnie) a żadnej publikacji o bardziej zaawansowanych algorytmach nie czytałem(mam jedną książkę typowo o algorytmach, ale bardzo podstawowych, a druga(„Perełki Programowania Gier” Tom I) jest dla mnie za trudna(zbyt dużo wyższej matematyki)). Teraz żałuję, że nie zebrałem się i nie przeczytałem takiej wcześniej(ale muszę się zawziąć i przeczytać „Wprowadzenie do algorytmów”).

Każdy uczy się inaczej, jednym pasuje to, innym tamto, nie ma reguły. To od Ciebie zależy co zrobisz i raczej nikt w tym Ci nie pomoże, bo tylko ty wiesz co dla Ciebie jest najlepsze :wink:

jeżeli chcesz nauczyć się danego zagadnienia to twórz sterty nikomu niepotrzebnych programów do momentu aż załapiesz czym to się je. Jeżeli naprawdę czegoś nie potrafisz pojąć, pytaj ludzi obeznanych w temacie.

Spróbuj też znaleźć “Algorytmy + Struktury danych = programy” Wirtha.

Ja uważam, że zarówno poznawanie składni jak i algorytmów przychodzi z czasem, wraz z naszym rozwojem, a dokładniej zabawą bo chodzi oto żeby lubić to co się robi. Popularne algorytmy zazwyczaj się poznaje przy napotkaniu jakiegoś konkretnego problemu. Natomiast w praktyce samemu trzeba wpaść na konkretne rozwiązanie, a do tego niezbędny jest umysł analityczny i zdolność kombinowania. Proponuję stopniowe zapoznawanie się ze znanymi algorytmami oraz usiłowanie postawienia sobie samemu jakichś problemów i próba ich rozwiązania w coraz to lepszej formie. Później gdy napotkamy jakiś nowy problem to jego rozwiązanie będzie polegało jedynie na złożeniu w całość poznanych wcześniej już algorytmów.

Jeśli czegoś teraz w tym momencie nie jesteś w stanie pojąć to najlepiej zrobić sobie przerwę i poznać inne rzeczy a potem znowu do tego powrócić ze świeżym umysłem.