Początki z językiem PHP (jak zacząć?)

Siemanko.

Nie wiem od czego zacząć więc tak:

Umiem HTML(css) i nie stwarza mi on większego problemu lecz z mojego punktu widzenia php jest bardziej popularny lecz nic o nim nie wiem, czasami zmienię rozszerzenie z .html na .php po to aby zadziałał mi jakiś skrypt ściągnięty z internetu (np. formularz kontaktowy) :smiley:

Bo ja rozumuję to tak, że język HTML jest przeznaczony do prostych stron informacyjnych np. jakie mają jakieś firmy prywatne (warsztat czy DPS gdzie aktualizacje wprowadza się raz na 2 miesiące)

Jak zacząłem się tym interesować to mam taki mętlik w głowie że nawet nie wiem co napisać dlatego chcę sobie to wszystko poukładać :razz:

Więc tak, mam parę pytań:

1. do czego byłby mi przydatny PHP?(np. do jakich stron?..i ogólnie)

2. znacie jakieś strony gdzie jest opisany cały język PHP dla kompletnie zielonego?-szukałem ale czesto jest tak ze opisują od razu z “grubej rury” i nie ogarniam (naprawde 0 umiem z PHP)

3. profesjonaliści tworząc strony internetowe robią to w HTML czy częściej w PHP?

założę jeszcze parę tematów związanych z Joomla, drupal, phpfusion bo chciałem zadać pytania związane z nimi w tym wątku ale będzie za wielkie zamieszanie i jeszcze sam się pogubię :smiley:

http://webmade.org/kursy-online/kurs-php.php

  1. PHP przydaje się do stron, których treść jest generowana dynamicznie, na podstawie informacji zebranych od użytkownika (np. w/w formularz). Jakich stron? Generalnie wszystkich. Praktycznie wszystko co jest dziś w internecie korzysta w jakimś stopniu z php / asp.net / servletów javowych (lub jsp, jsf).

  2. Najlepiej u źródła. Jest tam opisane wszystko http://www.php.net/

  3. Nie można tworzyć strony w samym PHP. Finalnie i tak PHP generuje jakiś dokument HTML, który dostanie przeglądarka do sparsowania. Dziś raczej większość stron to będzie jakiś z języków wymienionych w punkcie 1 + jakaś baza danych + java script.

Nie jestem pewien czy owczy pęd w stronę PHP jest dobry http://webhosting.pl/Infografika.PHP.vs.Ruby.vs.Python zainteresuj się innymi językami tym bardziej, że dziś już nie tak trudno o hosting. Może ktoś kto programuje w Pythonie albo Ruby się odezwie i coś się wypowie.