Początki z Linuksem - pytania nowego użytkownika

witam :!:

Lubię poznawać nowe rzeczy więc zamówiłem sobie Linuxa ze strony. Nigdy nie miałem żadnego kontaktu z tym systemem, a strasznie jestem ciekawy. Dzisiaj przyszły mi dwie płytki Kubuntu 7.10 64bit.

  1. Czy będzie to odpowiednia wersja dla mnie?

  2. Jaki to będzie język ?

  3. Mam Windowsa Xp i nie chcę go stracić więc zrobię dokładnie tak jak jest pokazane tutaj

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Jak będę mógł wybierać system ? Ponieważ z PC korzystają jeszcze inne osoby w domu

  1. Jak jest z programami… jak będę musiał się łączyć z internetem ?

  2. Czy będę mógł zainstalować GG ?

  3. Jaka będzie przeglądarka ? Można wgrać FF?

  4. Jak jest ogólnie z programami czy wszystkie są dostosowane ?

  5. Jak jest z grami typu: Wiedźmin/COD4/CS ?

  6. Czy będę musiał po instalacji wgrywac sterowniki do płyty głównej/grafy itd ?

  7. Czy wszystko będzie ok jeżeli są dwa systemy ?

  8. Czy będe mógł potem usunąć Linuxa ? Normalnie format ?

Narazie tyle pytań , na pewno coś się jeszcze znajdzie.

  1. Jeśli jesteś początkujący to tak. Graficznie zbliżony do Windowsa

  2. Zależy jaki zamówiłeś ale chyba istnieje możliwość doinstalowania polskiego

  3. Przy włączeniu komputera pojawi ci się tzw. GRUB i tam będziesz miał 2 systemy Kubuntu i Xp’ka

  4. Połączenie z internetem nie sprawia problemu. Normalnie wpisujesz DNS itp.

  5. Tutaj jest bardzo podobny program o nazwie Kadu

  6. Firefox jest zainstalowany przynajmniej powinien.

  7. Są różne odpowiedniki np zamiast photoshopa gimp itp. zamiast MS Office Open Office

  8. Będziesz musiał zainstalować program Wine.

  9. Wystarczy dodać repozytoria i po problemie wszystko sie ściągnie.

  10. Nie powinno być problemów

  11. Tak

Nie martw się jeśli coś ci nie wyjdzie zawsze jesteśmy po to aby ci pomóc ;] Ja też kiedyś miałem mieszane uczucia co do linuxa ale poczytałem poszperałem popytałem i teraz nie mam problemów.

  1. Czy ten Wine jest darmowy ?

  2. Czy ten GRUB sam się zrobi czy trzeba coś konfigurować ?

  3. KADU normalnie obsługuje nr GG ? Chodzi mi o to czy będe mógł psać do znajomych którzy mają GG.

  4. Jak z tym językiem Polskim? Kiedy włączam płytkę to wszystko jest po angielsku ale nie wiem jak będzie po instalacji.

  5. Czy program uTorrent będzie działał :stuck_out_tongue: ?

  6. Czym będę mógł odtwarzać filmy ?

Dzięki… ja się nie martwię lecz wolę się upewnić bo na Weekend chcę już pohasać. Moim zdaniem człowiek bez zmian staje się zbyt monotonny :stuck_out_tongue:

Tak Wine jest darmowy, Grub sam wszystko prawidłowo skonfiguruje (tzn. wykryje Windowsa i doda go do menu uruchamiania), a najnowsze Kadu poprawnie obsługuje sieć GG (czasami mogą być tylko problemy z przesyłaniem plików)

a uTorrenta zawsze możesz uruchomić przez Wine :slight_smile:

I jeszcze jeden link który przyda ci się na początku

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy_pl

  1. Wine jest darmowy ale musisz mieć klucz od Windowsa

  2. jw. Grub się skonfiguruje

  3. Kadu posiada protokół GG

  4. Tutaj jest p2p to aMule

  5. Działają jest taki program jak Deluge

  6. Bezproblemowo są różne programy np. smplayer, vlc, mplayer

Nie wprowadzaj ludzi w bład po co Wine klucz od Windowsa.

Torrenty działają tak samo jak pod Windowsem a program do nich to np. Ktorrent

Jeśli komputer będzie podłączony podczas instalacji do internetu, to ściągnie polskie pakiety językowe, jeśli nie, to ściągnie przy pierwszej aktualizacji.

Sterowniki powinny już być, do grafiki trzeba zaptaszkować jak pojawi się dymek po zalogowaniu, że potrzebuje sterowników niewolnych.

Programy muszą być w wersji do tego linuksa, ale większość po prostu zaznacza się na liście i same się ściągają z internetu i instalują. Znajdzie się wśród nich i odpowiednik gadu-gadu, z grami będzie gorzej, pod Wine większośc nie chodzi. Ale na liście pewnie będzie kilkadziesiąt gier do wyboru, zawsze coś się znajdzie.

Do odtwarzania mulitimediów trzeba zaznaczyć pakiet kubuntu-restricted-extras.

Jeśli nie ma pustego miejsca na dysku należy zdefragmentować go przed instalacją linuksa, by instalator przypadkiem nie usunął jakiegoś pliku znajdującego się na końcu dysku.

By usunąć linuksa trzeba uruchomić komputer z płytki instalacyjnej Windowsa, wybrać opcję naprawy, wpisać hasło administratora i polecenie fixmbr, wtedy przywróci obszar startowy dysku (zniknie menu wybierania systemu przy uruchamianiu), później można pod Windowsem usunąć czy formatować partcje (Mój Komputer-prawy klik-Zarządzaj).

Własnie nie byłem pewien ale dałbym sobie głowe uciąć że na jakimś screenie widziałem że trzeba wpisywać. Przepraszam za pomyłkę. :oops:

apropo języka

po odpaleniu płyty z kubuntu wciśnij klawisz f2 i wybierz język. Ponad to jeżeli masz połączenie z internetem typu ethernet (np z kablówki) i neta będziesz miał już na livecd to instalator sam dociągnie spolszczenie. jeżeli nie będziesz miał neta to będziesz musiał sam doinstalować paczkę o nazwie “kde-i18n-pl” poprzez manager pakietów adept.

Generalnie moja sugestia jest taka byś podał jak łączysz się z internetem żeby później niespodzianki ne było że net nie działa…

I druga sugestia to to żebyś lepiej zainstalował kubuntu w wersji na 32bit. 64 bitowe mogą sprawiać problemy z niektórymi programami jak flash do przeglądarki.

łączę się przez modem ADSL.

Co do wersji 32bit czy 64bit czy można wybrać przy instalacji czy muszę zamówić/pobrać innego linuxa ?

Jest tam język Polski. Więc będę miał Polską wersję?

Musisz pobrać innego żeby mieć 32 bity.

Jeśli jesteś bardzo początkujący i Ci się nie chce czytać jak np. zainstalować kodeki itp (a wnioskuje to po pytaniach Twoich) to polecam Ci dystrybucję o nazwie Mint.

Czemu ja chętnie mogę poczytać ? Mile widziane linki dla początkujących ?

Aha zauważyłem że mam dwie płytki na jednej pisze:

Kubuntu 7.10 for your PC

Kubuntu 7.10 for your 64-bit PC

Więc ta pierwsza to chyba 32Bit więc nie będzie problemów. Jutro się zabiorę za partycjonowanie i wgranie…a to chyba nie grzech zapytać się w paru sprawach.

Nieoficjalny poradnik

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy_pl

A do przyklejonych tematów zajrzałeś? Powinieneś to zrobić w pierwszej kolejności.

No to pojawił się pierwszy problem :!:

Wysłuchałem całęgo tego poradnika na DP zapisałem na kartce jak mam co robić.

uruchomiłem program Gparted chcąc utworzyć partycje dla Linuxa. Niestety nie można mieć niby więcej niż 4 partycji (które ja posiadam) Wyskoczył komunikat że coś trzeba zrobić lecz ja nie załapałem co. proszę o pomoc.

Masz już cztery partycje podsawowe… Trzeba by utworzyć rozszerzoną.

Odpowiedź masz w tym temacie:

viewtopic.php?f=2&t=228811

Tak to się dowiedziałem … tylko czy nie da się zmienić jednej partycji podstawowej na rozszerzoną żeby zrobić tamte ? W ogóle gdzie się niby wybierało że partycja ma być podstawowa bo ja totalnie nie pamiętam.

Trzeba utworzyć rozszerzoną a w jej obrębie można tworzyć kolejne partycje.

Czyli tak

Usunąć jedną partycję całkowicie… utworzyć partycję rozszerzoną ale czy mogę to zrobić w programie Gparted i jak zrobić żeby on mi taką właśnie partycję zrobił ?