Początkujący ( Problem z Pascalem )

(E Szymon95) #1

Witam, jestem tu nowym użytkownikiem więc z góry przepraszam jeżeli gdzieś taki wątek już się znajduję ( nie umiałem go znaleźć ).

Mam problem, pewnie dla wielu z was wyda się śmieszny, a mianowicie, wybieram się do liceum z rozszerzoną informatyką i fizyką. Jako ,że poziom informatyki w mojej szkole opiera się na excelu postanowiłem się czegoś nauczyć. Znalazłem kurs pascala, umie już napisać najłatwiejsze rzeczy jednak mój problem polega na tym ,że nawet kiedy coś napisze ( lub skopiuje ), gdy chce to odpalić ( Ctrl + F9 ) ten "czarny ekran" pojawia mi się tylko na ułamek sekundy. Używam Free Pascal IDE, nie wiem czy to dobry wybór.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

(Drobok) #2

robi się tak ponieważ w każdym języku korzystając z kosoli, powinieneś zatrzymać ekran po ukończeniu programu. Czyli np w pascalu wpisując

readln; [/code]

(E Szymon95) #3

Dzięki.

(Tomek Matz) #4

Free Pascal to dobry wybór. Zresztą jakbyś wziął Turbo Pascal 7 to też byłoby ok.

Jak już napiszesz program i go przetestujesz to to readln; o którym wspomina drobok możesz wywalić z kodu.

Programy konsolowe powinieneś odpalać z konsoli :slight_smile: (w Windows nazywa się to wierszem poleceń).

1. Uruchom -> cmd ->

2. cd "tu podajesz pełną ścieżkę do katalogu, w którym znajduje się exe Twojego programu", czyli np. cd "C:\Projects\" ->

3. wpisujesz nazwę pliku exe (lub naciskasz kilka razy klawisz tab, aby znaleźć Twój plik exe) ->

I jeszcze jedno ... w Excelu, którego się teraz uczysz też można pisać programy. Problem w tym, że język programowania, który tam jest używany (VBA) uczy złych nawyków, więc Pascal jest b. dobrym wyborem na początek.

(A1788882) #5

I taki mały szczególik.

ReadLn - oczekuje na enter, ale możesz też zastosować:

ReadKey - reaguje na każdy klawisz