Początkujący Webdesigner - kilka pytań

Witam na forum!

Jestem początkującym webdesignerem/grafikiem/programistą.

Chciałbym zacząć działalność gospodarczą, projektowałbym www. Wiem, że ten rynek jest przepełniony i nie mam co liczyć na kokosy, ale kilka(naście) stówek by się przydało :smiley: Boję się większych inwestycji, więc nie będę kupował Adobe Ps, Flash ani innych tego typów rzeczy. Spokojnie wystarczy mi Gimp/Edytor xHTML/PHP/CSS.

Główną ideom mojego interesu jest prostota: klient pisze mi e-maila, opisuje co by chciał mieć, daje zaliczkę (10%), wybiera styl, płaci,a ja daję mu link i koniec. Chodzi o to, aby ktoś, kto nie rozróżnia komputera od monitora czy Windowsa od MacOSiksa. Jednak to wszystko nie jest takie proste:

  1. Nie zbyt orientuję się w sprawie umieszczania WWW w sieci(wszystkie swoje strony www mam na HDD, zrobiłem tylko dwa CMS-y, które są w internecie). Muszę mieć własne serwery? Nie mogę tych stron LEGALNIE umieszczać np. na nazwa.pl czy home.pl? Dawać klientowi login i hasło i “.”?

  2. Czy mój Windows 7 Home OEM (zainstalowany na zakupionym SONY VAIO NW) spełnia wymogi do prowadzenia na nim projektów komercyjnych?

  3. Ile mogę brać za swoje usługi (www/banner/logo/grafiki na zamówienie/). Myślałem o takim cenniku:

  • Strona WWW Standard (Banner, 5-podstron, max 6-przyciskowe menu, domena .pl/…) 399zł,

  • Strona WWW Business (Banner, LOGO, 10-podstron, max 11-przyciskowe menu, dowolna domena + forum)699 zł.

  • Strona WWW PRO (Banner, LOGO, 20-podstron, max 21-przyciskowe menu, dowolna domena + forum PRO) 899zł.

  • Banner zwykły 99zł,

  • Banner Cool 199zł,

  • Logo zwykłe 69zł,

  • Logo Cool 129zł,

Chcę mieć tańsze niż konkurencja, ale ONI wykonują strony WWW w technologii Flash, więc obawiam się, że to zbyt wysokie ceny.

  1. Ile kosztuje miesięczne utrzymanie takiej 1-OSOBOWEJ firmy (łącznie z podatkami itp.)

  2. Na ile zleceń miesięcznie mogę liczyć? Proszę o bardziej pesymistyczną odpowiedź, wolę dmuchać na zimne :D.

Jeżeli powieliłem jakiś temat/pytanie to przepraszam, przejrzałem kilka stron, ale opcja szukaj nie działa mi.

To tyle.

  1. To pytanie o hosting. Poczytaj po prostu o hostingach domen itd.

  2. System tutaj nie ma nic rzeczy :wink: Spokojnie :wink:

  3. Poszukaj cenników takich firm w necie, bo tak to trudno mówić.

  4. ZUS (jakos 400-600 zł nie pamietam), plus podatki od dochodu (tak mi się wydaje), ale to pytanie raczej nie na tym forum :stuck_out_tongue_winking_eye:

  5. Pesymistyczna równa się 0 :wink: To zależy od Ciebie. Zlecenia same do Ciebie nie przyjdą :wink:

Max876 , proszę poprawić temat na konkretny, obrazujący problem używając opcji EDYTUJ

Dziękuję choćby i za taką odpowiedź.

Ad. 5)“bardziej pesymistyczną” /=/ pesymistyczną :wink: Co mam rozumieć przez “Zlecenia same do Ciebie nie przyjdą”? To oznacza, że mam wydrukować 20-metrowe plakaty i powiesić je na każdym budynku w mieście? Wybacz, ale mógłbyś bardziej sprecyzować to zdanie?

Podczas mych niezwykle inteligentnych przemyśleń, stwierdziłem, że Aligator Flash Designer mógłby zastąpić “zacnego” Flasha na początek. Co o tym sądzicie?

Może (na pewno) jest ktoś na forum, kto się tym zajmuje? Rozmowa przez GG byłaby na pewno bardziej hmm… komfortowa?

PS. Drogi Szanowny Panie Moderatorze boczi, czy taki temat jest wystarczająco precyzyjny?

Nie udzielamy pomocy na kanałach prywatnych.

Jedynie na forum

Powtórny monit o zmianę tytułu. Inaczej temat poleci do śmietnika.

A to sorry, po prostu nie musiałbym pisać na sześćdziesięciu forach naraz.

Zapytam, co właściwie wiesz w temacie działalności gospodarczej?

I jakie konkretnie masz doświadczenie w dziedzinie o jaką pytasz?

w odpowiedzi na pytania:

  1. serwer mieć powinieneś - przynajmniej pod swoją stronę. A jeśli o klientów chodzi, to już kwestia umowy.

Jeśli klient nie ma serwera, to przecież może sobie kupić. Wreszcie możesz kupić ty, lub hostować u siebie. Kwestia dogadania …i ceny.

  1. na ten temat się nie wypowiem. Nie wiem czy licencja tego systemu zezwala na komercyjne wykorzystanie a szukać mi się teraz nie chce.

  2. Się nas pytasz ile chcesz zarabiać i jak cenisz swoją pracę?

-no i takie pakiety to zawsze mnie bawiły. Klienci są różni i różne mają wymagania. Czasem ze stroną co ma 5 podstron dużo więcej jest zabawy niż z inną mającą 50.

Poza tym, cena też zależy od twoich umiejętności, poświęconego czasu itd.

  1. jeśli o koszty chodzi, to dla zakładających po raz pierwszy przez 2 lata obniżone stawki ZUSowskie.

co miesiąc:

społeczne - 113,46 zł

zdrowotne - 224, 24 zł

do tego dojść mogą dodatkowe opłaty np. za media, lokal, biuro rachunkowe itd.

-w temacie podatków, zależy od formy opodatkowania, czy będziesz na ryczałcie, czy na księdze, czy będziesz vatowcem czy tez nie.

  1. potwierdzam, w najgorszym przypadku 0 klientów, a koszta będą leciały :stuck_out_tongue:

Koleś powiem tyle, lecisz z motyką na księżyc… Znam ludzi, którzy dobrze siedzą w programowaniu i oni się boją otworzyć działalność, a TY chcesz otworzyć działalność nie mająć kompletnie doświadczenia? Może i zrobiłeś stronę dla Pani Jadzi prostą, ale takie rzeczy o większość ludzi potrafi. Dziś klienci potrzebują naprawdę innowacyjnych stron, przyciągających uwagę. Niestety na to przekłada się doświadczenie i wiedza, której niestety Tobie brak. Skisisz raz, skisisz drugi raz i już będziesz się bał z domu wyjść, bo zamkniesz się w sobie, że nie podołaleś. Wcalę Cię nie zniechęcam, jedynie przedstawiam realne fakty. Sam jestem programistą Flash AS3 i wiem co z czym się je.

Pokaż w ogóle jak te Twoje strony wyglądają, ocenimy jakie masz szanse.

Dokładnie, tak jak powyżej…

Chociaż słowa są gorzkie to jednak droga jest długa i kręta. Nie zakładaj ile projektów zrobisz na miesiąc, bo w praktyce się okaże że jeden klient zabierze ci pół miesiąca. (praktyka).

Piszesz, że chcesz robić strony, ale na czym: na Aligatorze, Joomli, WordPressie

Flasz się praktycznie nie indeksuje - pozycjonowanie

CMS-y - a jak ci baza wysiądzie to naprawisz?

Podaje przykład z życia: dzwoni do mnie klient i pyta: "Czy można koło zdjęcia dorobić informację {jakąś tam} i żeby to było na dzisiaj?

Jak nie znasz PHP to odpowiesz mu NIE MOŻNA

Jak zrobisz stronę we flaszu to … zrobisz ją od początku???

No oczywiście możesz to wszystko zrobić, ale to będzie kosztowało BAAAArdzo dużo czasu - niestety :frowning: